• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Februar je mora bit jos padavina da dubre utopi u zemlju a i kad ga utopi petnaestica dugo gura psenicu dok je kan kratkorocan.
Komsia mi baca petnaesticu svake godine bio snijeg nebio i uvijek ima dobru psenicu
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ma znam da bude i dobro i vecinom su prije tako svi manji proizvodjaci radili... medjutim nikad ti ni jedan strucnjak to nece preporucit iz razloga spore razgradnje P i K koju se mogu tjekom godine svega 2-3cm razgradit,dakle ostaju na povrsini i u takvoj situaciji korjen ide gore prema hranjivu umjesto da ide u dubinu pa moze doc kasnije do polijeganja,bolesti....
Nebi bilo lose kad bi uvazeni clan @Institut rekao koju pametnu o ovome :)
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

ja sam prosle godine spobaval stim prihranama...isel sam sa 1. 200 kg kana
2.150 amusulfana
3.100 kg amusulfana.
Pšenicu sam šprica 3 put za bolesti i svaki put sam stavljal folijarnu prihrani od yare..
rezultati su bili kaj se tice prinosa katasrofa(skuril sam ju)a kaj se tice kvalitete imal sam proteine 16..
Ove godine ide prihrana 3 put al bez folijarnog
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Fungicidi se ne mjesaju sa folijarnim :icon_eyes:
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Jasam danas prihranio pšenicu sa 105kg kana po jutru. Mislim da nije rano a budemo vidili nakraju.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

zakaj?vec godina tak radim i bilo je dobro?rekli su mi agronomi da se smije
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,535
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Par doktora i agronoma sam na institutu pitao i od svih sam dobio isti odgovor. Ustalom i na upustvima tako pise.
E sad zasto ne sjecam se, ali među ostalim smanjuje mu djelotvornost.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Sto se vise sredstava i gnojiva mjesa to gore
Kod mene u PIK Vrbovec bacili prihranu na žito
Samo šta oni imaju top zemlju pa ga voda nebudu odnesla u kanale posto obilne padaline najavljuju
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ja sam htio danas al cekat cu da ove kise produ pa cemo onda krenut sa 100-120 kg kana prvi put
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kaj nije malo prerano? ok ak bude dalje lijepo vrijeme al kaj ak pšenica krene i onda nastupi snijeg i veliki minus?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Mislim da je još prerano, kad se temperatura ustali na 10 i više stupnjeva onda treba krenuti. Vegetacija još nije krenula i neće još sigurno mjesec dana
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kaze mi stari da je netko prosli tjedan prihranio psenicu, a jos je gnojivo vani, ko da je jutros baceno.
Mi imamo oko 3,5 jutra, srpanjka. Jos nije nista dobila, cekalo se da vidimo hoce li je pojest voda. Za sad je prezivila. Ali je mislim Slavolom na 2 ili 3 puta i mozda Urea, ali ne puno. Prosle godine sam na jutro bacio 50 kg Urea-e i nista vise, zemlja koja nije tri godine obradjivana, bez zastite oko 2,5 t na jutru. Da nije bilo vlasulje, bilo bi i vise.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

@itp to sto se gnojivo nije rastopilo je vjerovatno zbog toga sto se radi o petnajstici...Ljudi u jesen nisu bacali nista (kao i sam) i onda da poprave situaciju bacaju sad Npk sto se nikako nepreporucuje zbog spore razgradnje...
Prosle godine sam i ja bacao i poslje mjesec dana jos uvijek bilo nerazgradjenog,cijelog zrna...
Najbolje kan u dva puta i eventualno treci put tekucim !
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ma znam da bude i dobro i vecinom su prije tako svi manji proizvodjaci radili... medjutim nikad ti ni jedan strucnjak to nece preporucit iz razloga spore razgradnje P i K koju se mogu tjekom godine svega 2-3cm razgradit,dakle ostaju na povrsini i u takvoj situaciji korjen ide gore prema hranjivu umjesto da ide u dubinu pa moze doc kasnije do polijeganja,bolesti....
Nebi bilo lose kad bi uvazeni clan @Institut rekao koju pametnu o ovome :)


Svaka ti je na mjestu, to se zove kemotropizam. Nemam iskustva s prihranom s NPK. Ja dam NPK u osnovnoj obradi a prihrane radim s KAN-om.... Jedino na jari jecam sam znao baciti 200kg 15 ice i bilo je super (umjesto KAN-a). Tako je radio jedan oplemenjivac e sad dali je to bolje ili KAN, ne mogu tvrditi...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Da ,al na taj jari je bacen u u pripremi sjetve , ili prije oranja , tanjuranja il s cim je vec pripremano... pa je ipak taj Npk zavrsio na neki 10-15cm,a o ovako ostaje na povrsini...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kakva je ovo trava u psenici, ima je po cijeloj njivi, ko da je posijana zajedno s psenicom?
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Da ,al na taj jari je bacen u u pripremi sjetve , ili prije oranja , tanjuranja il s cim je vec pripremano... pa je ipak taj Npk zavrsio na neki 10-15cm,a o ovako ostaje na povrsini...

Za NPK kazu da ide u tlo 1 cm s 10 l kise po m2, znaci 10 cm ide ako padne 100 l kise po kvadratu
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Mislim da je to krivo
Mi smo učili da pk jako sporo putuje u zemlji i sa pk hraniš zemlju a N biljku
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

i kod nas ljudi vec intenzivno prihranjuju AN-om....sta vise zavrsili su priranu jos na pocetku februara...ali mislim da je to prerano.AN-om ili KAN-om trebalo bi ici najranije pocetkom marta...ili kad se zito probudi iz zimskog sna...sada u februaru je moguce jedino prihranjivati UREOM.a ona ce poceti da deluje u mratu mesecu,t.j kad zito pocne da raste.prema tome svaka prihrana sa AN-om i KAN-om dok zito jos spava je CISTI GUBITAK... ja sam pocetkom februara (bilo lepo vreme) prihranio folijarno otopinom uree.imao sam neku zaostalu ureu od prosle godine oko 8-10kg,rastopio je u 220-230 litara vode i pospricao 1ha (toliko imam posejano ove godine) i pospricao.... ali nakon dan-dva nastupile su niske temperature oko -5,-6,i nisam osetio nikakvu pozitivnu razliku... cak sam primetio da mi zito izgleda losije... ali mislim da je to zbog hladnoce jer juce kad sam isao na selu,jedna se njiva vidi sa puta u daljinu,i nekao dobila je bas lepu tamno zelenu boju (otoplilo vreme )....posto je kod nas vec kisa a bice dosta kise i u nekoliko narednih dana,icicu sa prihranom sredinom iduce nedelje sa ureom sa oko 130kg/ha,da bih krajem marta isao sa jos 100-120 kg/h AN-om. obavicu jos jednu folijarnu prihranu sa nekim bio-stimulatorom u kombinaciji sa fungicidom ako ima potrebe i eventualno sa nekim insekticidom isto ako im apotrebe,i to bi bilo to za ovu godinu.a da spricano protiv korova nakon nicanja ;) . da napomenem da nasa zemjla je 5-6 klasa,od uvek je prinos bio oko 2 do 2.5t/ha.rekord 3t/ha. ovom kombinacijom preprosle godine sam imao preko 5t/ha. (naravno i sama godina je bila i vise nego idealna)
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh