• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Nevezano uz pšenicu, jedne sam godine pretpostavio da mogu ušparati na gnojidbi kupusa, jer je sadržaj fosfora i kalija u tlu bio 20 i više mg. Većinom imam probleme sa krupnim glavama i odlučio sam umjesto 700-800 kg na hektar baciti pola količine u nadi da će kupus biti 1,5-2,5 kg. Dogodilo se da sam opet imao glave do 5 kg, prinos isti kao i sa pojačanom gnojidbom, nekih 70-80 tona hektar, ali analiza tla nakon berbe je pokazala da je fosfor i kalij pao na 12-13 mg.

Znači, kad god postoje povoljni uvjeti za usvajanje hranjiva iz tla, svaka kultura će izvlačiti, ovisi o tome kolike količine hranjiva treba, prije ili poslije se hranjiva svedu na 5 pa i manje mg i tada nastaju problemi. Onda slušam prijatelja koji mi u lice kaže da ne može vjerovati da ja imam 4 tone pšenice po jutru, a njegova je izgledalo super i dobio je 2 tone. On jednostavno ne može vjerovati da takva pšenica može postojati.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Najveći problem sad je velika količina kiše kaj bude sad pala u sljedećih par dana i nebudemo sigurno 2 tjedna u polje mogli bar kod nas
100 litara bude otprilike u 7 dana kod mene palo
Ja imam dilemu kod prihrane imam Kan i asn šta bi preporučili da prvo bacim
Kan ima pola nitratni pola amoniski
A asn ima 1/3 nitratni a 2/3 amoniski dušik i sumpor
Kolega jd4755 kao iskusan ratar molim pomagajte
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Po meni je bolje sad odraditi kanom jer vrijeme busanja je trenutak kad se formira prinos a kan djeluje brzo ako ima vlage,problem je sad ako padne tolika kiša kad će se moći uopće ući u njivu.Mi često damo ureu u jesen i ona se taman mineralizira u ovo vrijeme kad treba biti biljci na raspolaganju,jedini je problem jako mokre zime jer onda bude znatnog ispiranja.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Po mome iskustvu bolje KAN jer amonijskom obliku dušika treba određeno vrijeme da postane dostupan biljci, dok je nitratni oblik odmah na raspolaganju. Najbolja su gnojiva koja imaju kompletan oblik nitratni, no rijeđa su od uobičajenih.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kod mene su od todorica prihranili ali oni imaju poravnane i drenirane table tak da nemaju problema sa ispiranjem a kod nas bi kiša sad sve isprala zato nisam niti ISO u prihranu
Piše za taj asn da nema gubitaka duskiA kao kod kana a i temperature budu dosta niske
Mađarski Kan ima N samo u amonijakom obliku to Rwa prodaje

U nekoj drugoj veljači bi bilo rano za prihranu ali vegetacija je krenula a sada se formira prinos(u busanju se formira broj zrna i poslije se ništa ne može popraviti)Korijen pšenice je veće dosegao 10-15cm i malo ispiranje dušika mu ne bi trebao biti problem.Mi smo prihranili repicu jer je njen korijen sada dosegao 40-50cm i uz sve ispiranje još je uvijek dostupan,ječam smo također prihranili da pojačamo busanje a pšenicu krećemo čim se bude moglo u njive.

Sa koliko ste išli po ha na repicu a sa koliko na pšenicu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

lucky

Član
Tu od
4 Ruj 2013
Poruka
124
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kan obavezno sad !Pisao sam o gnojidbi prije par strana 2 puta kan pa urea!Lani proteini 14.5% prinosi prosjek 6.6t ha sorta anica!
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kod kana je prednost sto popravlja ph.
Mozda za trecu bi bio bolji an jer mu treba manje vlage .
Lani smo imali pokus za trecu prihranu 100 kg urea vs 80 l uan i rezultati bili gotovo isti, malo bolji prinos na uanu a proteini i hl gotovo jednaki
Broj zrna se formira u pocetku vlatanja.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
245
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ako poželite mogu pratiti kroz sezonu, jedino ne znam hoće li mi susjed htjeti odati koliki će biti prinos.:(mm):

Bilo bi lijepo da ispratimo obje situacije do kraja.

Ima li šanse da to pišeš i u neki excel , prihodi, rashodi ?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Mamicu im .... Ja sam uzeo taj Kan. Mislim da ga budu vozili natrag.
Ja imam Mađarski KAN i piše da je pola nitratni, a pola amonijski, tj. 13.5% svaki.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Fric1993,na repicu smo dali 200kg/ha,ječmu 150kg/ha,pšenicu nismo odradili jer je dobila ureu jesenas pa još ima vremena za kan.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

To je sa PDV cijena, ove godine si ga kupil ? Meni su ovog prodali po 250 kn na agrorok do kraja godine s time da mi rekli da je to cijena kao i za gotovinu s obzirom na kupljenu kolicinu.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

U 12. mjesecu je kupljeno, cijena je sa PDV-om. Kutinski je bio 258kn ako se ne varam.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

To je sa PDV cijena, ove godine si ga kupil ? Meni su ovog prodali po 250 kn na agrorok do kraja godine s time da mi rekli da je to cijena kao i za gotovinu s obzirom na kupljenu kolicinu.

Meni rekli 245 za kes
Ti iz Rwa muljaju i daju cijenu kak kome hoće
I onda me zove i zašto ja neću nista od njih kupit
Iz principa
Možda taj iz pravce nije isti kao od Rwa
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Bilo bi lijepo da ispratimo obje situacije do kraja.

Ima li šanse da to pišeš i u neki excel , prihodi, rashodi ?

Nije problem, no ne znam hoću li se sjetiti sve upisati. To mi je samo hobi proizvodnja u odnosu na ostatak.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Rijetko koja psenica ce moc bit poredena sa cabagevom.
Koliko sam skuzio tu je bila paprika podubrena sa tonu po hektaru ,pa zaorani njeni ostatci sa 500 kila dubriva.i posijana psenica....

Taj nacin dubrenja mi sitniji poljoprivrednici nemozemo pratit a ovi veci nikako.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh