• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za navodnjavanje ili Agregat + Potopna pumpa

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pozdrav,

treba mi pumpa s kojom morem brzo vuci vodu s bunara i s ribnjaka za punjenje bačvi (200L) za navodnjavanje.
Sad si razmišljam, cijene pumpa za navodnjavanje (svoj pogon na gorivo) se kreću u skoro istoj relaciji kao agregati sa potopnom pumpom. :(think):

Pa kaj nije pametnije si uzeti onda potopnu pumpu sa agregatom, budući da mogu i agregat za druge svrhe koristit ?
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Pozdrav,

treba mi pumpa s kojom morem brzo vuci vodu s bunara i s ribnjaka za punjenje bačvi (200L) za navodnjavanje.
Sad si razmišljam, cijene pumpa za navodnjavanje (svoj pogon na gorivo) se kreću u skoro istoj relaciji kao agregati sa potopnom pumpom. :(think):

Pa kaj nije pametnije si uzeti onda potopnu pumpu sa agregatom, budući da mogu i agregat za druge svrhe koristit ?

Ovo mene isto muci imal ko kakva iskustva
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nisam vas razumeo sad. mislite posebno motor sa agregatom pa preko struje potopnu pumpu ukljuciti ili je to sve u kompletu. zagi za labina ima fabricka pumpa koja se kaci na menjac pozadi i na izlaznu remenicu pogon. ali je prilicno jaka. cini mi se oko 1200L min. za direktno zalivanje iz creva ili da tera pistolje za zalivanje je bog. sad ima jako povoljno malih pumpi motornih cetvorotaktnih koje vrlo malo trose i ja licno bih uzeo tu soluciju. motori na agregatima iako su mali rade skoro pod punim gasom i dosta vise bi potrosili. ako imate hidroforsku pumpu mozete je resiti pravljenjem jedne remenice i pogonom na kais kultivatora ili od starih tomosovih pumpi isto se da prepraviti .
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
nisam vas razumeo sad. mislite posebno motor sa agregatom pa preko struje potopnu pumpu ukljuciti ili je to sve u kompletu. zagi za labina ima fabricka pumpa koja se kaci na menjac pozadi i na izlaznu remenicu pogon. ali je prilicno jaka. cini mi se oko 1200L min. za direktno zalivanje iz creva ili da tera pistolje za zalivanje je bog. sad ima jako povoljno malih pumpi motornih cetvorotaktnih koje vrlo malo trose i ja licno bih uzeo tu soluciju. motori na agregatima iako su mali rade skoro pod punim gasom i dosta vise bi potrosili. ako imate hidroforsku pumpu mozete je resiti pravljenjem jedne remenice i pogonom na kais kultivatora ili od starih tomosovih pumpi isto se da prepraviti .

Ja bi isao sa kultivatorom i tri bacve po 200 litara po vodu da napunim rezervare za navodnjavanje. Sad imam oko kilometar od kuce mali ribnjak i veliki bunar. Znaci da bi morao prekopcavati pumpu na kultivator da napunim 600 litara za 30 sekundi pa kopcat opet prikolicu, To mi se ne isplati a pumpe za kultivator su cini mi se i dosta skupe.
Druga solucija je bila ova (i pitanje u prvoj poruci)
- motorna pumpa za navodnjavanje (kompletan stroj)
ili
- agregat i potopna pumpa na struju. Pa startam agregat i ukopcam samo pumpu na struju unutra. Cijena bi bila skoro ista a agregat bi mogao i u druge svrhe koristit nego samo pumpanje.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
potopna pumpa ce lakse povuci vodu .spustis je i ukljucis i eto vode. za motornu pumpu je malo procedura. moras imati usisno crevo sa nepovratnim ventilom [ uz neke se dobija al 3m] moras pumpu i crevo usisno napuniti vodom pumpu ozraciti od vazduha pa tek onda startovati. e sad imaju i motorne vakum pumpe. one same povuku vodu samo se mora pumpa naociti vodom pa startovati. te su lakse za rad ali obe vuku do 7-8m dubine. ako ti je visinska razlika u bunaru veca do vode samo potopna dolazi u obzir. e sad kod agregata moras voditi strogo racuna o snazi . jedno pise na njemu a to je mah. snaga koju moze agregat dati. ali to je za kratko vreme. stalna snaga koju moze duze davati je oko 30-40% manja od te mah. a snaga potopne pumpe nebi smela preci 50% od mah snage agregata. pumpa u startu povuce vecu snagu kao i pod opterecenjem pa moze agregat izgoreti. ovi najmanji agregati su cini mi se oko 800w a stalna snaga je oko 500-600w. znaci snagu potopne pumpe nikako ne uzimati jacu od 400-500w.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Hvala. Vica boga mi sve znaš. :icon_pidu:
elektricar sam po struci a radim mnoge zanate i bavim se svim i svacim . jbg. zivot me naterao da se mucim sa svim i svacim. radim mehaniku ,limariju farbariju , bravariju ,varioc ,zidariju itd itd. sad malo poljoprivrede i povrtlarstvo . sta cemo mora se ziveti. znam dosta oko pumpi jel i sam radim sa njima i dovijam se kako znam a posto nemamo pravi vodovod imam hidroforsku pumpu sa kazanom i vucem iz bunara kako vi zovete . tehnicka voda.
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
291
ja imam potopnu pumpu alko,gura vodu do 8 metara visine ali ja onda slab protok za crijevo 3/4 cola,s njom napunim bačvu od 500l za 7min
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Pozdrav,

treba mi pumpa s kojom morem brzo vuci vodu s bunara i s ribnjaka za punjenje bačvi (200L) za navodnjavanje.
Sad si razmišljam, cijene pumpa za navodnjavanje (svoj pogon na gorivo) se kreću u skoro istoj relaciji kao agregati sa potopnom pumpom. :(think):

Pa kaj nije pametnije si uzeti onda potopnu pumpu sa agregatom, budući da mogu i agregat za druge svrhe koristit ?

Po meni ti je puno bolja solucija agregat+potopna, jednostavnije je za rukovanje jeftinije i agregat moze sluziti i u drugim prigodama a ne samo zapumpanje vode !
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
svaka pumpa gubi na kolicini sa povecanjem dubine. pogotovu potopne jer su vecinom puljajuce. ali su mnogo zgodne za povuci vodu .a moze se vezati na odredjenu dubinu tek koliko da je u vodi potopljena pa ce manje gubiti
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Na pumpama se obićno navode Max tlak(visina dobave, 10m=1bar) i max protok....obje vrijednosti su ekstremi i međusobno obrnuto proporcijalne....npr. neka pumpa ima karakteristike H=10m i Q=10m3/h.....dakle pumpa će dignut stupac vode 10m u vis, ali pri tome će protok biti Q=0m3/h.....odnosno s druge strane pumpa će imati dobavu 10m3/h ako će visina dobave biti H=0m.... za potopnu pumpu se za visinu dobave uzima podatak od nivoa vode do mjesta gdje se voda izlijeva iz nekog crijeva....dubinu uranjanja pumpe eliminira hidrostatski tlak, tako da je on praktično nebitan
primjer diagrama:
314_wilo-pumpa_01.gif
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Evo,

sada sam vlasnik agregata i potopne pumpe :icon_mrgreen:
Sad vidim da na potopnoj pumpi Einhell ima prikljucak za crijevo 1 1/2" i 1". A ja imam crijevo samo 1/2". Jel se smije prikopcati 1/2 na prikljucak od 1"? Ili to šteti pumpi jer se "guši".

Gledam cijene colnatih crijeva, čovječe oko 500 kuna očeju za 50 m. :^):
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Nemoj stavljat 1/2" cijev na pumpu, to je bespotrebno gubljenje vremena i energije, a niti pumpi nije drago. Potopne pumpe su protočne pumpe pa im je tlak relativno nizak, te im tanko crijevo stvara poprilične gubitke. BTW, ne znam koje su ti potrebe, ali i alkaten se može koristiti, jedini je nedostatak savitljivost
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Nemoj stavljat 1/2" cijev na pumpu, to je bespotrebno gubljenje vremena i energije, a niti pumpi nije drago. Potopne pumpe su protočne pumpe pa im je tlak relativno nizak, te im tanko crijevo stvara poprilične gubitke. BTW, ne znam koje su ti potrebe, ali i alkaten se može koristiti, jedini je nedostatak savitljivost

Gle trenutno mi je puno dati oko 600 kuna za 50 m crijeva. Meni treba da pumpam iz bunara u 2 cisterne za navodnjavanje. Daljina oko 35 metara. A sad, jedino kaj me zanima jel si bum pumpu pokvaril ak stavim 1/2 cola crijevo. Jer nemam bas kinte da kupim samo za prepumpavanje u cisternu posebno crijevo za 600 kunica.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
pa nece se bas pokvariti ali nece joj biti bas ni drago tako da radi. pocne da mulja vodu u sebi da kruzi umesto da tera van. napinje se i motor vise a to kruzenje vode u samoj pumpi cisto peskira turbinu. govorim ugrubo da me mozes razumeti.veca sirina uvek dobrodosla a uze pravi problem. da je manja razlika pa i nekako ali upola ili samo trecina potrebnog precnika je vec nesto sto nevalja i moglo bi skratiti vek pumpi. najeftiniji okiten i parce gume za prespajanje na sastavu i mir.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Nije mi vrag dal mira i moral sam izprobati 1/2 cola crijevo. I islo je jako jako jako slabo... Kao da točim iz čuturice.
Sad moram nabaviti ipak crijevo od jedan col. Teska misija, bio sam u Bauhausu, cijena metra oko 20 kuna :icon_fU:

Sad mi jedan lik kaže, da ne ovisi samo visina kuda pumpam, nego i duljina crijeva. Evo meni treba ovako, od bunara do cisterne je jedno 35-45 metara, a razlika visine je oko 4 metara maksimalno.
Sada pitanje (meni to ne zvuči logično), dali duljina crijeva utječe negativno na tlak u crijevu od jedan col? Znam da postoje neke turbulencije u vodi kad ide po crijevu, ali to večinom samo kod pola cola (tolko sam saznao čitajući po internetu)
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Naravno da utjeće gubitak na duljinu cijevi i to poprilično. Projektanti vodovoda pa i proizvođaći jako razbijaju glave sa tim gubitcima. Na tih 40m izgubiti ćeš od protoka ugrubo nekih 10-15%. Recimo ako znaš visinu dobave pumpe oduzmi tih 4m i još ajde nekih 1m zbog trenja u cijevi, to zbroji i onda očitaj koliko vode ćeš dobiti?
Pitam još jednom zašto alkaten cijev ne odgovara?
 
Posljednje uređivanje:

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Naravno da utjeće gubitak na duljinu cijevi i to poprilično. Projektanti vodovoda pa i proizvođaći jako razbijaju glave sa tim gubitcima. Na tih 40m izgubiti ćeš od protoka ugrubo nekih 10-15%
Pitam još jednom zašto alkaten cijev ne odgovara?

Jer ju je teško namotati i razmotati, a nemogu je pustiti na njivi. A ja neznam jeli one postoje u 1" promjeru.
Na kraju ću ja alkaten razmotat i fiksirat na njivi mi se čini...
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Pa kakve vi to imate lopove da vam i plastiku kradu:icon_rolleyes:, zašto ne bi bilo od 1 col, pretpostavljam da imaš na pumpi razne reducir spojeve, onda uzmi najdeblju što možeš montirati. susjed mi ima barem 1.5col, ako ne i 2
Onda je ukopaj malo u zemlju, neće se vidjeti.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Imamo strašne lopove. Sve pokradu. A šta češ...
Imam na pumpo 1.5 i 1 col. Sad budem isprobal kakav ima protok i pritisak na 1.5 col. Pa onda bi rađe 1.5 cola stavio, bude brže se napunila voda. Samo se nadam da pumpa izdrži :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh