• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Akumulator treba ispitati sa odgovarajućim instrumentom a što se tiče pada napona to si mjerio dok je svo vrijeme bio priključen punjač ili je bio isključen?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Danas mjerio napone :) i struju.
Napon na akumulatoru nakon 2 tjedna stajanja 12.7 V, a neposredno prije probe punjenja.
Ovo pokazuje da je aku pun i izgleda dobar. Možeš li pokrenuti motor takvim akumulatorom nakon dva tjedna ili samo kad ga dopuniš?

Napon na klemama punjača kad puni akumulator je 13,9 V, a napon između katode i anode tiristora 1,7 V.
Ovo pokazuje da punjač puni.

Nakon 1 min. punjenja, napon akumulatora je 13,0 V, ali vrlo brzo (cca. 1 min) padne na 12,7 V.
Jel ovih 13V tijekom punjenja ili nakon kaj odvojiš kleme?
Ako padne a ti ne odspojiš kleme, izmjeri onda napon na tiristoru.

Multimetar pokazao struju punjenja od 5 A, a onaj na punjaču 0 A. Može li se iz ovoga zaključiti da je punjač dobar, a akumulator ne prima struju?
Iz ovoga se da zaključiti da ampermetar na punjaču definitivno ne valja.
Jel ispravan punjač: neznam kak radi onaj sklop koji upravlja tiristorom. Može biti da on isključuje punjenje kad napon na klemama ostigne određeni napon.
U svkom slučaju, energetski dio (trafo, ispravljač, tiristor) su ipravni, a nakon kaj javiš to još jedno mjerenje, moglo bi se zaključiti definitivno jel valja ili ne.

Ima još jedan test, ali o tome budemo kasnije.
 
Posljednje uređivanje:

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Zoki ticić:
Punjač je bio priključen cca. 1 min, pa sam ga odspojio i mjerio sam napon akumulatora (13 V). Nakon cca. 1 min. opet sam izmjerio napon akumulatora i dobio nešto manju vrijednost. Pretpostavljam da je taj mali pad OK, jer dok se slegnu svi ti elektroni unutra nakon punjenja dobije se neka stalna vrijednost.
Nego, koliki bi trebao biti napon punog 12 V akumulatora?

ZJ:
mogu naći neki ampermetar u Chipoteki npr. i ugraditi ga umjesto ovoga? Je li postoji ampermetar za DC i za AC posebno ili je to isti uređaj?
Traktor može upaliti s takvim akumulatorom, tj. nije potrebno bilo nadopunjavanje (bar za sad).
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Priključi akumulator i voltmetar i ostavi ga puniti.
S vremena na vrijeme pogledaj na koliko se bude ustabilil napon.

Ovaj pad je OK i pokazuje da je aku pun.
Normalan napon zdravog, punog akumulatora, bez priključenog tereta, je između 12,6...12,8V.

Kupi neki dual instrument, poput onoga koji si štel ugraditi na traktor. Odmah buš sve znal s njega.
 
Posljednje uređivanje:

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Za novi ampermetar na punjaču bi bilo dosta 10 A ili ići na 15 A, 30 A?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Kod digitalnih ti je svejedno, no bolje je imati malo rezerve radi slabog akumulatora i sl.
Shunt je taj koji određuje podnosivu struju.
Ja bi se zadovoljil s 20A rangom. Toliko je na mojem (home made) punjaču.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Budem nakon ovih savjeta pazljivije pratio punjenje i praznjenje akumulatora i rad punjaca. Kad prikljucim na njih nesto od ovih "strojceka" nema sanse da mi neopazeno promakne ni jedan elektron :icon_mrgreen: Hvala svima na pomoci!
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Napon punog akumulatora može biti i 12.4 V ali bitniji je kapacitet tj. koliko napon padne u određenom vremenu sa nekim otporom. Postoji neka vilica za terećenje ali nisam nikad radio sa time.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
i onda znači da punjač akumulatora radi , to je najbitnije , nema troška
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Izgleda prema svim nalazima "pretraga" da punjač radi, aku. je ispravan. :drink:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Imam na popravku susjedov punjač
Radi se o starijem punjaču
Dakle ima trafo i dvije diode,napon na sekundaru je 15 v,a na stezaljkama punjenja 12,4 volti,dakle nema punjenja
Prtepodstavljam da je jedna dioda "vrisnula"
Kako da je ispitam bez da je odspojim?
Na kužim baš taj sistem sa dvije diode,dakle ima dvije nogice,a na kućište je spojena stezaljka za punjenje?
Kužim kad ima graetzov spoj,ali ovo sa dvije diodene kužim,to bi trebalo biti kao poluvalno ispravljanje?
Kako da skužim koja je dioda "vrisnula" ili bi bilo dobro zamijeniti obje?
Ima stakleni osigurač od 10 ampera,pa kave diode bi dobro uzeti(oznaka)
kolika je otpr, cijena?
Evo par slikica 22174 20191111_173230.jpg 22175
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
To sam i sumljao ima neka fora sa duplim diodama,ali se još nisam susretao sa njima
To za graetzov spoj mi je palo na pamet,da li je dosta graetz spojit na stopice ili je bolje lemit?
Koliko cca dođe graetzov spoj?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Klikni na poveznicu E-bay u gornjoj poruci...2$ 2 kom ;)
s-l1600.jpg

ili 55 kn u Chipoteci 1 kom. Pa biraj :)
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Skuzio sam malo kasnije,danas bio u chipoteci i nestalo,ići će ipak onaj iz ebaya
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Danas stavljen novi graetz,i opet isto,znači 15 v na izmjeničnoj,a 12,45 v na istosmjernoj,mjereno na graetzu
Da li je moguće kad se ga spoji na akumulator da će povući veći napon kroz graetz ili je to to?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Kod izmjeničnog napona mjeri se efektivnu vrijednost, kod istosmjermog srednju vrijednost. Odnos je 1:0,9.
Dakle, uz ~15Veff, trebalo bi izmjeriti =13,5Vavg. Kak diode imaju određeni pad napona, izlazi napon je OK.
Trafo za ~15Veff ima vršnu vrijednost od 21Vpp, tak da ne brini. Razlika od skoro 6...8V je više nego dovoljna da potjera struju kroz akumulator.
Kad priključiš akumulator, izmjeri struju kojom ga puni, te ponovno izmjeri istosmjerno i izmjenični napon.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Malo sam se još igrao i kad skinem plus žicu sa graetza onda dobijem puni napon na istosmjernoj strani,a kad je spojim opet je 12,45 v,tu je samo spjena jedna mala žarujica i jedan otpor u seriju sa njom,ali ona je spojena direktno na kleme punjenja i pokazuje sam prisutnost napona na stezaljkama
 

Najnoviji postovi

Na vrh