• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radio na traktoru

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Ok, objasni malo ovo svakih par sekundi .. znači ugasiš traktor, radio pojačaš i on radi nekoliko minuta ili se odmah nakon par sekundi ugasi? Kad ga ponovo upališ da li opet radi nekoliko minuta pa se ugasi ili nakon tog prvog gašenja se svakih par sekundi gasi?

Dva pod pitanja, da li si spajao ACC na kontakt preko ključa i kako si spojio ta tri zvučnika?
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Znači, ugasim traktor i kad pojačam preko određene glasnoće (nisam pratio gdje je granica) radio se ugasi i odmah se sam upali, radi 10-ak sec i onda se opet "restartira" i tako u krug. Kad ne pojačavam radio, onda se to ne dešava.

Nisam spajao preko ključa, nego direkt da ne moram davat kontakt da bi slušao radio, a ova dva manja zvučnika su spojena kao zadnji lijevi i desni, a ovaj veći je spojen kao prednji desni (tako otprilike su i složeni u traktoru).
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Hm ova konfiguracija nikako ne može vući preveliku snagu iz traktorskog akumulatora, tako da bi ti se ovo trebalo događati i dok je traktor upaljen na istom levelu pojačanja s obzirom da mi ovo smrdi na preopterećenje/pregrijavanje mosfeta na izlazima. Probaj istu stvar kod upaljenog traktora, ako se događa isto, a trebalo bi. Jedna od mogućnosti problema bi moglo biti slabo hlađenje radija, znači da si ga zbucao u neku spužvu ili u premali prostor te mu onemogućio strujanje zraka. Vidiš kad se restarta koliko je na hladnjaku vruć.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Sad sam baš išao isprobat. Traktor stoji vani na natkrivenom ali otvorenom prostoru i pojačao sam muziku do kraja na radiu i cd-u. 2 puta se na cd-u restartao, ali kad sam upalio traktor, više nije. Pretpostavljam da se ne može zagrijati nakon 2 pjesme.
Radio u je u traktoru gdje je tvornički predviđeno da stoji i oko njega je plastika možda 2 mm debela, nema nikakve izolacije.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
hmm, znači eliminirali smo pregrijavanje, ostaje opcija slabog napajanja kad je traktor ugašen, no nema mi logike :scratch, nije ovo toliki potršač da iscucla i napravi toliki pad napona u 2 minute :roll:. Kad si spajao direkt išao si na živu žicu od nekog drugog potošača i da li si spojio žutu i crvenu žicu iz iso conectora zajedno?
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Radio ima svoju struju, a neke dvije žice sam spojio ali se ne sjećam koje boje su bile.

Ovo mi sve djeluje kao falš spoj....malo vidi samu struju jer gubi napon pri gašenju samog traktora...multimetar u ruke i provjeri te dvije žice kako se ponašaju.....druga stvar: Pazi na ova dva plusa kamo si kojeg spojio
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Budem napon pri gašenju provjerio sutra pa javim.
Davno je to bilo kad sam spajao, ali da je nešto krivo spojeno do sad bi jedan od osigurača morao izgorit.
Sjećam se da sam spajao dvije žice da ne moram spajati na bravicu, tj da radio radi bez kontakta, a ovo ostalo nemam šta krivo spojit.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
je bil taj radio negdje drugdje npr.v autu ili čemu?? i to te zafrkava od početka kad si ga stavil(prespojil na traktor) ili ti je prije radil ok pa je sada poček zajebavati..
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ne, radio je kupljen nov i stavljen u traktor.
Tako je od prije, to sam skužio jednom prilikom dok smo bili u šumi i dok smo cijepali drva. Pojačao sam malo jače i onda se počeo gasit, malo sam stišao i sve je normalno radilo.
Znači, tako je od početka ali inače ne pojačavam toliko pa mi to nije smetalo i sad kad sam vidio ovu temu onda sam se sjetio toga.
Još jedan hint, kad uključim sve potrošače struje u traktoru (svjetla, radna svjetla, grijanje i radio) onda se i u leru tako gasi a kad mu dignem okretaje motora, onda prestane.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa onda je VALJDA greška v radiju ako do neke normalne glasnoče radi dobro(znači nije problem dovod struje) i ne grije se ..pa neznam kaj bi drugo moglo biti osim greške u radiju a ovo kaj pod lerom ima premalo struje stvar je u alternatoru al nije mi jasno kak i da nema dovoljno struje pa onda nebi ni traktor palil
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Provjeri kakvi su zvučnici da nisu prejaki za taj radio ili si ih sve spojio na jedan izlaz .Možda su stariji zvučnici pa vuku previše struje provjeri omažu, sve upučuje na to da je radio preopterećen.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Radio se gasi, odnosno resetira samo iz dva razloga:
1. Ako mu je slaba dolazna struja (po meni bi to bio čisti razlog kad kažeš da se gasi tek kad pojačaš, znači slaba mu je struja i on se gasi)
2. Ako su zvučnici prejaki pa izlazna snaga samog pojačala na radio nije dovoljna i iz tog se razloga resetira, provjeri impedanciju na zvučnicima i na samom radiu.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Svi zvučnici su 4 ohm-a, svaki je spojen na svoj izlaz, a jači od pojačala je jedino ovaj od 60 w.
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
@ŠANANA postoji još puno razloga zbog čega se ovo može događati. Najzbunjujuće je to što mu se događa samo kad je traktor ugašen, a na toliki pad napona kao što sam prije napisao ova konfiguracija ne može utjecati. Zato sam se povukao iz rasprave jer bez kompletne provjere i mjernja neće ništa napraviti. Teško je ovo dijagnosticirati preko interneta. Od izlaznog pojačala, krivo spojenih zvučnika, instalacije, izvora na koji je spojen radio, kondenzatora, na kraju krajeva neki autoradiji imaju svojevrsnu zaštitu od mogućeg pražnjenja akumulatora te se nakon određenog pada napona sami gase ( no ne resetiraju se?). Znači moj savjet,, zička van, spojiti na drugi izvor sa istim zvučnicima i udri :D.:gitarist:
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Povuci novu zicu dolazne struje i nece ti se to vise dogadat znam iz vlastitog iskustva to mi se u autu dogadalo povuko novu zicu od akumulatora stavio jos jedan osigurac i sad sve super!!!!
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Jutros mi traktor nije htio upalit pa sam napunio akumulator. Kasnije sam ga upalio, jednu balu prevezao i u međuvremenu su mi stigli zvučnici od 40 w koje sam zamjenio onim od 35. Zamjenio sam ih zato što su u originalu ovalni zvučnici ali oni koje sam dobio s traktorom nisu valjali pa sam stavio privremeno okrugle (te sam imao doma).
Nakon što sam zamjenio zvučnike išao sam probati pojačat da vidim hoće se restartat, ali ni nakon jedno 5 min nije. Sutra ću testirat na malo duže pa ću vidjet.
Možda je akumulator toliko loš da ne može održavat napon.

EDIT:
Ma nije mi sad za vući novu žicu kad je ovo tvornički ide prvo u kutiju s osiguračima, pa tek onda k radiju, a volio bih da tako i ostane.
 
Na vrh