• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radio na traktoru

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Odspoji žutu i crvenu i vidi šta će se dogoditi. Čini mi se da je žuta za osvjetljenje a narandžasta za napajanje antene, al nisam siguran :scratch. Ako spojiš žutu i narandžastu onda će svjetliti samo kad je upaljen radio a ako spojiš žutu i poziciju onda svjetli samo kad su upaljene pozicije.

To budem svakako isprobao napraviti, pa budemo vidjeli.

Loše ti se čini što se tiće žica...crvena ti je stalni napon na radio, ali se spaja preko kontakt bravice, dok pak žuta ide direktno na akumulator (osigurač), razlika je samo u tome i ako se spoje skupa kak sam ja to spoio nebi smjelo biti problema.
A narančasta je za osvjetljenje radia, odnosno trebala bi se spojiti na poziciju tako da kad se upale svijetla da svijetle određene tipke na radiu, da ga se vidi upaliti u mraku.
Sve sam ja to uredno spoio, ali on svijetli cijeli kad se ugasi i to me živcira. Vjerujem da če mi izvuči akumulator ako bi tak svijetlo svake noći.

Zelena škatulja :rolleyess:
Kaj joj fali, meni je baš fora :) Boja je bagrem/akacija :)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Spoji crvenu na kontakt bravu, bi se trebalo gasiti osvjetljenje.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Spoji crvenu na kontakt bravu, bi se trebalo gasiti osvjetljenje.

Hm ak mislim da bi moglo biti tak nekak ak me pamčenje dobro služi,a žuta ak se ne varam ide na stalni napon tak da ne gubi memoriju:rolleyess:
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Uf stari sistem,, nađe se još ali rijetko

images


Koji zička je u pitanju? :rolleyess:
 
O

Odessa88

Guest
Je li treba da se dovedu oba plusa do radia il mozda je dovoljan jedan???Jedan cu izvucem iz brisaca al ne znam odakle drugi??Valjda jedan treba da je stalan plus a jedan ne.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
U dvije rečenice ako misliš slušat samo CD, kazetar ili drugi medij spojiš oba plusa zajedno, ako ti treba da pamti radio postaje treba dovući stalni napon neovisno od brave ali pod osiguračem.
 
O

Odessa88

Guest
U dvije rečenice ako misliš slušat samo CD, kazetar ili drugi medij spojiš oba plusa zajedno, ako ti treba da pamti radio postaje treba dovući stalni napon neovisno od brave ali pod osiguračem.

Aj ako te ne mrzi obijasni molim te malo detaljnije kako to da uradim??
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Možeš i ovako:
+ od baterije, pa osigurač od nekih 10-15A, povučeš žicu do radija, i one dvije žice od + spojiš na tu provučenu žicu, masu negdje spoji što bliže radiju.
 
O

Odessa88

Guest
Možeš i ovako:
+ od baterije, pa osigurač od nekih 10-15A, povučeš žicu do radija, i one dvije žice od + spojiš na tu provučenu žicu, masu negdje spoji što bliže radiju.

A jel moze sa kabla od brisaca?On ima struje kad ukljucim kontakt.I da iz njega izvucem dva kabla.I kako mislis da ubacim osigurac??Kako to da izvedem???Radio vec ima na njemu jedan osigurac
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Ovako na radiju su ti dvije žice (ako je novi iso konektor u pitanju) koje su +. Žuta i Crvena

Žuta bi ti itrebala biti na stalnom napajanju jer služi za napajanje memorije i ako nju spojiš preko kontakta kad ugasiš kontakt izgubit ćeš sve memorirane stanice na radiju kao i sat.

Crvenu spajaš na kontakt jer se preko nje inicira paljenje radija ukoliko je ostao uključen i isto tako automatsko gašenje kad nema kontakta.

Ukoliko ti nije bitno da ostanu stanice memorirane i ova fora sa paljenjem spoji te dvije žice zajedno i na neki + preko kontakta (može kako si naveo na brisač).

Također možeš spojiti te dvije žice zajedno i na stalni + ne preko kontakta samo u ovom slučaju pazi da ti radio ne ostane upaljen jer će ti cuclati akumulator.
 
O

Odessa88

Guest
Jos jedno pitanje.Jel ova zica od stalnog napajanja mogu da spojim na klemu od akumulatora da ima stalan napon???Ili mora negde drugde?????
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Jos jedno pitanje.Jel ova zica od stalnog napajanja mogu da spojim na klemu od akumulatora da ima stalan napon???Ili mora negde drugde?????

Ako ti je komplicirano izvuč stalni plus negdi sa osigurača možeš ju povuči i sa kleme direktno,eventualno je poželjno da je neki osigurač između,mada ak imaš org đek on vj ima neki osigurač
 
O

Odessa88

Guest
Evo da postavim slike da vidite kako sam namesti radio u 539.Imam još zvučnik da namestim i antenu,da vidim nekako bolje da je prikljucim jer nema dobar kontakt.
Uradio sam sa ovim metalnim L profilima držače i nitnovao za kabinu.Jedan držac je na onaj sraf za masu a drugi sam ga nitnovao za onaj lim u koji ide radio.
Jedan plus sam vezao za kabal od brisaca a drugi sam provukao i stavio onaj leteci osigurac i uvukao ga na plus klemu.Masu sam izvukao sa onog srafa od iza sa radia al nisam mogao da ubacim i maticu nego je samo umotan kabal.
Sad me zanima gde da postavim zvucnik,i jel vredi postavljati ga bez kutije ili je bolje u kutiji??Posto ovako bez kutije nema nikakav bas.I planiram samo jedan da stavim od 35W ne znam je li to dovoljno??
I stavio sam antenu od nekog auta nasao sam kuci,možda od nekog Golfa od pre ili BMWa,al prikljucak sto je na njoj bio je previse debeo pa ne može da udje u radio pa sam utakao samo srednju žicu,al gubi kontakt.Pa sam se sad setio da ne bi možda islo od zemaljske antene??Problem je u tome sto je radio previse blizu stakla i ako stavim one ravne prikljucke nece moci da stanu,nego jedino ove sto su pod uglom od 90 stepeni.
 

Prilozi

  • DSC00831.jpg
    DSC00831.jpg
    45.1 KB · Pregleda: 246
  • DSC00834.jpg
    DSC00834.jpg
    52.7 KB · Pregleda: 257
  • DSC00837.jpg
    DSC00837.jpg
    39.9 KB · Pregleda: 254
  • DSC00833.jpg
    DSC00833.jpg
    57 KB · Pregleda: 273
O

Odessa88

Guest
Jos neke....
 

Prilozi

  • DSC00839.jpg
    DSC00839.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 199
  • DSC00835.jpg
    DSC00835.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 225
Na vrh