• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radna svjetla

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a gle , došli budu ljudi i crnom i bez obzira kaj buš ti njima jačim tonom pokušaval objsniti da ti osobno znaš puknutog s poljoprivrednog foruma oni te budu ipak otpeljali u autu s tamim staklima , ne bude limuzina , ali tamna stakla budu , ne sekiraj se ..ni susjedi ne budu niš znali ni čuli , to bu oko 3 sata ujutro .
A ako mi ne vjeruješ , pitaj onog tko ti je naljpil tu naljapnicu
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
nije svjetlo plavo nego plug , boja na plugu


Znači ipak je plug plavi, makar lampe ne svijetle plavo? :icon_scratch: :icon_e_surprised:
Zakaj ja ne vidim plavo, nek bijelo ili eventualno crveno? :icon_jook: :(rofl):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
svijetlost je vrak , ako ti nešto vidiš kao plavo ne znači da je plavo , to se tebi samo lomi kao plavo ...zamisli se kak je recimo pesu koji vidi samo crno bjelo ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Iwanho, vide se izblajhane boje. Pogledaj na drva lijevo.
Ima tu puno svjetla, ali je loš uzvrat boja. Te lampe su prilično nekvalitetan izvor bliještećeg svjetla.

Meni to smeta isto kak i svjetlo s bljeskalica (ksenonskih) farova.
Lampe koje imaju "toplije" svjetlo u pravilu imaju veći spektar i bolji uzvrat boja.
Ove izgledaju "bjelije" od drugih takvih lampi prikazanih u ovoj temi, i to im je veliki plus, no daleko je to još od kvalitete svjetla kakve daju halogene žarulje.

Uostalom, koliko se sjećam, kolega Driver (profesionalni vozač) je spomenul da su mu najdraži bili halogeni farovi. Njegovo iskustvo svakak treba uvažiti.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ne volim ni ja plavo svijetlo, toga me bilo najviše strah kod kupnje ledica. Ove već duže vrijeme pikiram i nisam pogriješio što sam ih uzeo.

A drva su inače blijeda, slabo sunca dobivaju. [emoji41][emoji39]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Možda fotka vara, ali videl sam fotke led osvjetljenja koje je baš jako plavo i bliješteće. Valjda oko 6500 K. Njih ne volim. Ovo mi se po fotki čini jako slično mojim ledicama za kućnu rasvjetu koje su 4000 K. Meni se to svjetlo od 4000 K čini najsličnije dnevnom svjetlu i čak mi više odgovara nego ono od 2700 K. Različiti smo, a najbitnije je kad je vlasnik-korisnik zadovoljan. :)
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ha, ljudi moji. Vidim da se o tom svijetlu raspravlja uzduž i poprijeko. Tko ne voli LED rasvijetu/boju nek' si stavi obične halogene, tko ih može "pretrpjeti" nek' stavi LED i riješen problem.

Primjer:
To što ZJ ne voli LED rasvjetu ne znači da ih ja neću staviti na svoj traktor jer me iskreno zabole dupe za boju sve dok ja vidim 10m ispred sebe. Prvenstveno me manje košta, nego da sam uzimao halogene, a sa oriđiđi halogenkama sam manje vidio nego s ovim LED tako da se ja neću vraćati na Halogeno, dok god ovo "šljaštri" i ja s tim dobro vidim.

Što bi se reklo; "O ukusima se ne raspravlja."
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Nije riječ o ukusima već o zdravlju (očiju). Kad malo ostariš, shvatil buš o čemu govorim.
Krivo si shvatil da ja ne volim LED rasvjetu. Ja ne volim loše svjetlo, ma koliko da ga ima.
Pogotovo ne volim kad netko s tim blješti po cesti.

Nego, ne kužim čemu će ti toliko svjetla? Pa ne voziš rallye trke niti čitaš novine na 20 m iza traktora? Pa nekad su traktori imali jednu lampu s 20 ili 35W običnom žaruljom i nije bilo premalo svjetla.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Očito imaš premalo radnih vur s traktorom po noći...
Najgore je dok imaš nekakvu trokutastu njivu pa ideš tri puta po istom tragu jer nebreš dobro nanišaniti dok se okrečeš, ili treba npr. rotirati dva puta po tragu, a ti neznaš dal ideš drugi, treći ili već četvrti put jer ne vidiš dobro...

Nekad je bilo drukčije, ni nisu ljudi radili po noći...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
Jako bliješteće svijetlo sa slabim kontrastom napreže oči.
Osim toga, ovih puno točkica ne daju homogeno, već raster svjetlo. Nakon nekog vremena čudan je osjećaj u očima. Barem meni.
Osim toga, ostaje problem opasnosti plavog svjetla.

Prigovaram ovim lampama ponajviše zbog spektra. Ima dobrih LED izvora, ali nisu ovak jeftini.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
hm, naprezanje ..pa napezanje nije loše ..to ti je kao teretana za oči ..kak paše mišičima da rade , onoj stvari koje se svi plaše među nogama , jeziku , mozgu ..tak valjda paše i okicama ?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Treba mi svića da vidim gdje sam i šta sam. Prvi primjer, oranje na sklopove. Kad me netko pita kako sam napravio njivu, šta da mu kažem? Kažem da sam pekar i da volim noću praviti kifle Hahaha

Ne znam kako drugi ali ja volim kada vidim oko sebe. Nebitno jel njiva ravna, nije ravna, jel orem, sijem, prskam itd.

Drugi primjer je prskanje repe. Repu sam manje - više prskao predvečer i po mladom mraku jer onda nema vjetra, a kroz repu nemaš tragove kad ona već omatori, nego moraš gledati da ideš po redu u kojem si i krenuo, a kad ne vidiš kao kada sam radio sa IMT-om na kojem nemam svijetla jer mi je komplet instalacija ošla u materinu, desi mi se da na pola njive imam 3 metra gdje nisam oprskao pa kasnije nabijam motikom po abutiolonu i kiselom zelju...

I u sjetvi pšenice npr, često se desi ako sma na nekom večem komadu da mi ostane bubam 10-ak prohoda a pada mrak, pa neću ostaviti za sutra, palim lampe i obavim šta imam da sutra ne moram nabadat di je markir i ostalo.

Daleko od toga da žuće svijetlo nije bolje, ali hebem ga ja, na halogenu instalaciju ja mogu nakačiti 4 LED lampe sa jačim svijetlom bez da diram instalaciju, pojačavam žice, stavljam jače osigurače i ostalo...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,708
hm, naprezanje ..pa napezanje nije loše ..to ti je kao teretana za oči ..kak paše mišičima da rade , onoj stvari koje se svi plaše među nogama , jeziku , mozgu ..tak valjda paše i okicama ?
Govorimo o naprezanju osjetnih vidnih stanica, a ne mišića.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne znam baš , sve oko mene radi po jednom vrlo jednostavnom prirodnom zakonu ..
npr ti i ja kupimo plug , nakod dvajst let tvojega pojede hrđa jer ga ne koristiš a ja sa svojim orem pa se podere u zemlji , uglavnom ni ti ni ja za dvajst let nemamo pluga
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Valjaju li čemu te điđamiđa sijalice?
Ja sam imao H1 čini mi se u rotaljki i nisam nikako bio zadovoljan.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,689
Meni su ok.. u tabli je kompletan led, negrije se kontrolke netopi plastika i ugodno je oku bas..
 

Najnoviji postovi

Na vrh