• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Re: kazna za rusenje bez doznake

Ako te neko prijavi (pa i da je najćišči) skupo se buš grijal .....
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
A kolko skupo bi to moglo biti, dal ima neko koga je neko prijavil, koja je procedura!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pa ti svjesno hoćeš u NEdjelo ?

Evo neka ti @mcmarko objasni kako kod njega neki ilegalni sjekači prolaze nekažnjeno , odnosno čak i drvokradice ili drvootimači ako sam ja njega dobro shvatio
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Prvo trebaš utvrditi koliko je sused lud i na koji način?
Lud da zove murju,inspekciju advokata?.... ili lud da dojde s kokotačom bratnit SVOJE bukviče?

Imal sam i ja več takvih...zval bum ovog zval bum nog...to moje...itd.
Fino sam odišel k liku, ko čovek donesel mu liter ljute i i pital u čemu je deda problem?

Odišli na teren on mi pokazal kaj je kati njegovo(e sad dal je i nije)????
Reko o.k. ovo ne diram i to je to. Bolje odjeb... 5m drv nek imat probleme s bilokim :(wait):

a bilo je več i situacija kad sam vitlom barikade gural v stran da kolega može proči prikolicom....:icon_axe::icon_axe::icon_axe:

MOJ PUT! Ja dal za šuder...... ludi deda čekal v zasjedi i bacal petarde :icon_scratch:
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ne radi se o tome da bi se njegovo diralo, meja je cista ko sunce, al je on takav mentalitet covjeka koji voli druge da zajebe, inace sam s njim ok a znam da voli svugdje zabadat nos! Pa sam mislil ak bi i doslo do toga da je kazna kojih par tisuca meni ba se opet isplatilo! Kak je racunaju te kazne ili je bolje doma ovce pasti!!!:icon_pidu:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ak zbilja možeš računat s prijavom...
Daj si mira!

Pa nek vlasnik zvadi papire i na sigurnom si može sused prijavljivat koliko hoče....
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
O tome koliko je sječeno do sad. Koliki je prirast i koliko si si dobar s šumarom :icon_cool:

Ima tu kad pozoveš i veliko je blato da ti čekić i sprej i odi si sam veli.... :icon_super:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Gle, kod nas je čovjek vozio drva iz vlastite šume. Vrhovina jasena koja je ostala nakon krađe i za 5 metara je platio 2000 kuna kazne plus sudski troškovi, jer je vozio drva bez popratnice i doznake. Lopov je odvezao par stotina metara furnira u metrici i platio je ravno 389 kuna prekršajne kazne jer je vozio bez popratnice. To ti je hr pravosuđe. Apsurd do apsurda. Prošli tjedan novi zakon o šumama je još veći apsurd od samog apsurda.

Ako ćeš rušiti ilegalno računaj s tim da ćeš ako te "ludi" deda prijavi uredno platiti kaznu. Sve ovisi koliko puta te prijavi i kako je sudac raspoložen. Plus što ako se napenali šumarska inspekcija onda idu prijave dedi jer ruši bez doznake (papira), pa ako ide čista sječa, koja je zabranjena....

Može se tu nakupiti. Odvezi tom "ludom" dedi pet metara drva i bude šutio. Pitaj ga jel hoće drva. Ako hoće, reci da ćeš mu dovesti badave.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Je, cuj znas kakvi smo mi zagorci, kak tesko pustamo ako nam se nuddi nekaj badava! Sala !:(clap):

Znaci bi se tu nabralo kazne za tih 12 klaftri drva da deda prijavi!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Imaš zakon o šumama, članci 84 i 85 u kojima su napisane kazne za ono o čemu ti pričaš. Kazne idu u rasponu od 2000 - 10000 i od 1000 - 7000 kuna.

Evo da ne moraš tražiti
Članak 84.
Novčanom kaznom od 2.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj šumoposjednik ukoliko:
1. šumom ili šumskim zemljištem na šumskogospodarskomu području gospodari protivno šumskogospodarskim planovima (članak 20. stavak 1. i 2.),
2. ne provodi biološku obnovu šuma (članak 29. stavak 1.),
3. siječe ili dopusti sječu stabala u šumi prije njihove doznake (članak 30. stavak 1. i 3.),
4. drvo ili grane posječene u šumi ili izvan šume prevozi, otprema ili pohrani te prodaje, odnosno kupuje neobilježeno ili bez popratnice (članak 31.),
5. počini ili dopusti pustošenje šume, sječu ili oštećivanje stabala te krčenje ili čistu sječu šume (članak 32. stavak 1. podstavak 1., 2. i 3.),
6. ne poduzima mjere radi zaštite šuma od požara, drugih elementarnih nepogoda i štetnih organizama (članak 38. stavak 1.),
7. šumarskom inspektoru ne omogući provođenje nadzora ili mu ne pruži potrebne podatke ili obavijesti (članak 74.),
8. ne postupi po rješenju šumarskog inspektora (članak 77. stavak 1.).

Članak 85.
Novčanom kaznom od 1.000 do 7.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ukoliko:
1. drvo ili grane posječene u šumi ili izvan šume prevozi, otprema ili pohrani te prodaje, odnosno kupuje neobilježeno ili bez popratnice (članak 31.),
2. počini ili dopusti odsijecanje grana, dijelova grana ili kresanje lisnika, pašu, brst ili žirenje, sakupljanje i odnošenje šušnja, mahovine, šumskih plodova i drugih šumskih proizvoda, odnošenje humusa, treseta, listinca, ili smolarenje protivno šumskogospodarskim planovima (članak 32. stavak 1., podstavci 4., 5., 6., 7. i 8.),
3. u šumi, na šumskom zemljištu ili na zemljištu u neposrednoj blizini šume loži otvorenu vatru ili pali drveni ugljen protivno odredbama članka 43. stavka 1. ovoga Zakona,
4. podigne vapnaru, poljsku ciglanu ili drugu građevinu s otvorenim ognjištem te odlaže otpad protivno odredbama članka 44. stavci 1. i 2. ovoga Zakona,
5. obavlja promet u šumama izvan šumskih prometnica bez dopuštenja Trgovačkog društva i/ili šumoposjednika (članak 46. stavak 5.),
6. počini neovlašteno zauzimanje šuma ili šumskoga zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske (članak 54.),
7. šumarskom inspektoru ne omogući provođenje nadzora ili mu ne pruži potrebne podatke ili obavijesti (članak 74.),
8. ne postupi po rješenju šumarskog inspektora (članak 77. stavak 1.).

Članak 86.
Uz kaznu za prekršaj iz članka 79. stavka 1. točke 5. i 7., članka 80. stavka 1. točke 2., članka 81. stavka 1. točke 4. i 6., članka 82. stavka 1. točke 2. i 3., članka 84. stavka 1. točke 3., 4. i 5. i članka 85. stavka 1. točke 1. i 2. ovoga Zakona, izreći će se zaštitna mjera oduzimanja predmeta koji su rabljeni ili su bili namijenjeni za počinjenje ili su nastali počinjenjem prekršaja.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Mene zanima kakva je situacija sa drvom koje nije sječeno u šumi.
Ko ti napiše popratnicu za to?
U katastru piše da je parcela,vočnjak,vinograd ili pašnjak?
al s vremenom preraslo u prašumu???
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Može se tu nakupiti. Odvezi tom "ludom" dedi pet metara drva i bude šutio. Pitaj ga jel hoće drva. Ako hoće, reci da ćeš mu dovesti badave.

Ovo se zove kompromis , a šta ako on uzme i drva pa opet zove šumare , ili svom rođaku kaže ''priprijeti ovome dobit ćeš 5 metara drva'' , pa onda imaš dva ''luda'' međnika

U svakom slučaju kako i @mcmarko reče , ako vlasnik ima sva prava nad tom parcelom , lijepo doznačite drva za sječu i radiš kao gospodin , ako ne prolazi ''gola sječa'' ostavi ona drva koja nemaju puno drvne mase a popunjavaju praznine
Ali opet , moraš biti ''dobar'' sa šumarom i ostatkom te ekipe inače ništa od posla
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Hvala na informacijama mcmarko dal mi mozes jos jedino pojasnit to su cijene kazni bez obzira kolko sam ja porusil ili se kazna povecava ak ja vise toga posjecem! Znaci mogu platit 10000 kuna kazne za 5 kubika kak i za 50 kubika!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Znaci mogu platit 10000 kuna kazne za 5 kubika kak i za 50 kubika!

Ja te prijavim danas dok voziš pet metara i u srijedu recimo na sudu priznaš i sud ti odere minimalnu kaznu od 2000 kuna.
U četvrtak te prijavi netko drugi i možeš dobiti dvostruku kaznu ili maksimalnu jer si ponovio prekršaj. Kazna ti je za onaj put kad su te uhvatili. Ako te prijave i uhvate pet puta platit ćeš pet puta kaznu. Pogotovo ako se napenale na tebe i onda si označen do kraja.

Mene zanima kakva je situacija sa drvom koje nije sječeno u šumi.
Ne znam jesi li gledao skoro ARKOD. Sada se to zovu obilježja krajobraza(?). Doznaku, popratnice ti radi šumarija, jer je to u naravi šuma. A možeš otići u katastar i tražiti prenamjenu zemljišta u šumu. Košta ukupno 400 kuna ili besplatno ako si branitelj.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kao i sa svime u Hrvatskoj ,HŠ su da ponovim leglo kriminala,zakon o šumama je rađen za kriminalce ,protiv malog čovjeka,meni šuma radi jebačku sjenu u dužini kakvih 500 metara,prošle godine bila doznaka,doznačili jednog hrasta,kao ne mogu više,ali eto kod šumarove zemlje na 100 metara urušili 3 komada,e pošto u poštenje ne vjerujem ,akumulatorska bušilica ,borer dužine 10 cm i malo kućnog pripravka,rezultati se vide,već je puno manje sjene,jer sa kriminalcima ne možeš pošteno a nemam ni plan sjediti sa pojedinim lugarčićima po birtijama i dogovarati poslove za drva,noć je uvijek bila saveznik
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ajkula, ti imaš baš gerilske metode...... da se nisi ti zaigrao i u vezi Malezijskog aviona?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Imaš zakon o šumama, članci 84 i 85 u kojima su napisane kazne za ono o čemu ti pričaš. Kazne idu u rasponu od 2000 - 10000 i od 1000 - 7000 kuna.


Članak 85.
Novčanom kaznom od 1.000 do 7.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba ukoliko:
1. drvo ili grane posječene u šumi ili izvan šume prevozi, otprema ili pohrani te prodaje, odnosno kupuje neobilježeno ili bez popratnice (članak 31.),

Možda griješim ali ovime ne piše da ne smije da koristi za svoje potrebe , naglašava se da je zabranjena radnja u svhu prodaje
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ja te prijavim danas dok voziš pet metara i u srijedu recimo na sudu priznaš i sud ti odere minimalnu kaznu od 2000 kuna.
U četvrtak te prijavi netko drugi i možeš dobiti dvostruku kaznu ili maksimalnu jer si ponovio prekršaj. Kazna ti je za onaj put kad su te uhvatili. Ako te prijave i uhvate pet puta platit ćeš pet puta kaznu. Pogotovo ako se napenale na tebe i onda si označen do kraja.
E to je situacija ako me zaustavi na cesti a kaj je s prijavom za golosjek!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
E to je situacija ako me zaustavi na cesti a kaj je s prijavom za golosjek!

To onda dalje ide po službenoj dužnosti. Policija obavijesti šumarskog inspektora, šumariju. 300 kuna mu je doznaka. Pa ti je plati ruši i vozi. Ja sam na jednu popratnicu vozio 3x5 metara u jednom danu. A i zbog mene nitko ne zove policiju.

Možda griješim ali ovime ne piše da ne smije da koristi za svoje potrebe , naglašava se da je zabranjena radnja u svhu prodaje

Kod nas ti nema prevelike razlike kad dođeš pred suca. Postoji pravilnik o doznaci, popratnici i obilježavanju stabala. Moraš imati doznaku i papire bez obzira je li za osobne potrebe ili prodaju. Ako ti je šuma iz kuće, onda ti mogu staviti soli na rep.

S obzirom da će uvijek glavnu riječ imati hš bez obzira što ne smije, nikad nećemo na zelenu granu, plus što je za genijalce u državnoj upravi šumarstvo isključivo poljoprivredna proizvodnja. Mi smo neograničeni u količini budala koji vode posao. To je nešto neprocjenjivo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh