• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod mene je klafter 4 metra složenih cjepanica obično za prodaju i drvena daska izhoblana za razvlaćenje betona (ravnanje) i ravnanje žbuke na zidu no sve više zamjenjuje ga aluminijska daska (sa ugrađenom vaservagom) .Može biti i mjera za zemlju klafter =hvat zemlje i mjera za dubinu kod bunara klafter=1.8 metara .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

A ne , nisam ja to srušila , ali sam se junački borila s vrhom ovog drveta .





Moj novi ljubimac , nakon više od godine zasjao punim sjajem
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

igračka, al čuva ruke i kičmu...
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
984
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

@husqvarna365 Da bit ce naprijed al nece bit presiroka u planu je izrada dimenzije 1m puta 0.5m to ce bit malo sire od konstrukcije nosaca utega na svaku stranu oko 20cm i to znaci kad dodem u sumu skinem ju dole da ako sta izvlacim ili moram se kud zavlacit i kad idem doma nazat stavim gore i to je to da nemoram po prikolicama vijesat a na prikolicu u kojoj vozim odmah srezano na kratko ce kutija bit na njoj zakacena na traktoru ce bit samo kad je ceza u pitanju!

Kolega dali je zavrsena tvoja kutija..imas li kakvih slika
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

pitanje za ovu gospodu kojima je "klaftra" = 4 metra drva...

što je onda "hvat", iliti u mom kraju "fat" drva?

i vaša "klaftra" je kod mene muškog roda, pa se zove "klaftar"
...i upotrebljava se za opis bilo koje količine složene metrice...

i još notica...ako je drvo piljeno za u peć (25-33-ilitikojagodmjera) onda se slaže u?
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,001
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

klafter je 4 metra drva i točka a to kaj tebi to nije jasno to ti mi nismo krivi nego majka priroda
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Hvat je 3.6m,a klafter je 4m slozenih drva spiljenih na 1m duzine.
Tak da to nikak nisu rjeci za istu kolicinu drva!
A metar drva kak got bila spiljena je metar drva.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Koliko se sjećam iz geodezije klafter je stara mjera (naziv) prvotno za površinu (tzv. bečki hvat) i iznosi - 1 čhv (četvorni hvat) = 3,596652 m2
I u Sj. Hrvatskoj se čhv zove "klafter" i još se smatra da su to četiri prostorna metra drva, ali nikako nije isto. Barem meni.

@DARIJUS
Ako imaš četiri prostorna metra u metrici, i ispiliš ih na dimenzije koje želiš, opet imaš četiri metra drva. Ako ih uspiješ složiti kao što su bila prije. :)
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Oficir nije tak: iz metra složenih cepanica dođe 0,8m razpiljenih i složenih drva za peč.(33cm ili 25cm dužina na koju se najčešče pili)
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Mali off

Znate kad je naš auslender došao kupovati drva pa kaže: Bite ajn klafter bukovih holc. :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Abarth,Di nestade 0.20m kaj mislis na piljevinu motorke.
Ako aludiras na zracnost izmedu drva to se ponistava sumskom mjerom 1.1×1×1m.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ne nestane,več se toliko bolje poslože (zanemari piljevinu)da zauzmu za 20% manje kubature nek cepanice.Več sprobano a i u šumarskim tablicama nađeš sličan podatak.To važi za narezane cepanice bez dodatnog cepanja na sitno.Kod nas je metar 1x1x1 ne postoje one tvoje mere.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Upravo radi gubitaka slaganja rezu se na 1.1m i to kad se ljepo slozi je pravi metar drva,a piljena na kratko ako slazes na 1×1×1m opet mora biti metar drva.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod nas niko ama baš niko ne reže na 1,1m.Imaš vreme pa probaj u praksi pa javi.Origi šumarske tablice ne lažu i praksa je pokazala da je to tamo negdje oko 0,8.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Koliko se sjećam iz geodezije klafter je stara mjera (naziv) prvotno za površinu (tzv. bečki hvat) i iznosi - 1 čhv (četvorni hvat) = 3,596652 m2
I u Sj. Hrvatskoj se čhv zove "klafter" i još se smatra da su to četiri prostorna metra drva, ali nikako nije isto. Barem meni.

@DARIJUS
Ako imaš četiri prostorna metra u metrici, i ispiliš ih na dimenzije koje želiš, opet imaš četiri metra drva. Ako ih uspiješ složiti kao što su bila prije. :)

...kaže moja geodezija da postoji bečki hvat i da je to 6 bečkih stopa iliti 72 bečka palca tj. po domaći cola...i to je jednako dužini od 1.89648412 metara
...interesantno je i da bečki palac tj. bečki col iznosi točno 16.34 milimetra, pa je pogrešno ustaljeno mišljenje da je col 25 milimetara...a sa druge strane i nije pogrešno samo ako se dosjetimo da američki inč ima 25.4 milimetra...

nadalje, jedan KVADRATNI bečki hvat ima 36 KVADRATNIH bečkih stopa i mcmarkec je napisao točnu kvadraturu u metrima...jer to se mora znati...:(happy):

a još malo dalje, postoji i KUBIČNI bečki hvat koji ima zapreminu od 216 KUBIČNIH bečkih stopa, a u današnjim mjerama to iznosi 6,82099339 metara kubičnih...

daklem, oficirčić je pomiješal kvadrate s kubicima...ostali baratate seoskim dezinformacijama, a mc i ja glumimo profesore...:(giggle):

inače, kratko spiljena drva se slažu u "štos"...četiri metra u "fat"....a "fati" u "klaftare" bez ograničenja u količini...i to je način na koji se nazivaju te vrste drveta u mom kraju...ako smijem reći...

uvažavam sve ostale nazive iz svih krajeva lijepe naše, i apeliram na sve da ih koriste i dalje i tako spase od izumiranja, ali isto tako molim i da se moji nazivi uvaže...

fala svima na pažnji...:p:
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod nas niko ama baš niko ne reže na 1,1m.Imaš vreme pa probaj u praksi pa javi.Origi šumarske tablice ne lažu i praksa je pokazala da je to tamo negdje oko 0,8.

Ne moraš rezati na 1,1 m, dovoljno je složiti u visinu 1.10, ja tako slažem s nadmjerom. Dok recimo moj kum reže metar na 94 cm, pa se onda dobije pravi bečki hvat.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod mene došli neki privatnici i grančice beru, nama običnim smrtnicima neće ostati ni lišće za ogrjev :(
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod nas niko ama baš niko ne reže na 1,1m.Imaš vreme pa probaj u praksi pa javi.Origi šumarske tablice ne lažu i praksa je pokazala da je to tamo negdje oko 0,8.

Isprobano puno puta,i metar drva u cjepanjici kod mene je metar drva spiljenih ako hoces i na 20cm i slozena.
To kaj ti grane skupljas i odma pilis na kratko normalno da nemres znat,a pusti prospekte,sumarija ovak i onak procjenjuje u kubicima a ne u klaftrima i hvatima...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Dakle ako sam dobro razumio,
Ako režem dužinu 100+/- 2cm, složim 110cm. visinu i 5m. dužinu to je onda ispravnih 5m?
Podrazumjeva se da su dobro složena.
A tih 10cm se standardno odbija radi šupljina.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ajde da predstavim moje mišljenje oko drva:pod kubik drva smatram mjerene trupce bez lufta,metar drvi cepanice sa luftom.A sad bitna stvar gde se nas dvoje ne razmemo:ak imaš drvenu- limenu kocku od 1x1x1m i složiš metar cepanica u nju do vrha,a sad ti te cepanice razpiliš i ponovo složiš u tu kocku sigurno če ti se bolje složit i nečeš napunit kocku do vrha.Od svake cepanice kad je piliš na kratko ti pilenje oduzme 1do2% cepanice i kad dodaš koliko se bolje slože kratka dođeš na manjak od 20% u kocki. Ako ideš po kilaži gubiš samo piljevinu od metra cepanica.Ne bi ni piso ak neki kod nas kad kupe drva u cepanicama i doplate prodavaču razrez i kad jim jih dopela i slože i mjeru pa fali.:icon_jook:
 
Na vrh