• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

To razumjem,
ajd mi reci onak informativno me zanima
sad da u podrumu ima više svjetla išel bi slikat,
uglavno uzel sam i 7 paleta tvrdo složene frize za parket iz sušare.
složene su 120x120x120cm=1,728m3, ak sam dobro zbrojil
onak ugrubo u tu svaku paletu ide najmanje 2-2,5m cjepanica.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Tako je daniels.
Abarth,da krivo smo se razmeli,to kak ti opisujes sa kutiom je tu negdje.
Ja sam rekel metarna drva recimo pilis ma 1m i slazes u duzinu 1m i u visinu 1.1m kad bi ih spilio na kratko i pazljivo slozil taman bi napunilo tvoju kutiju 1×1×1m.

Ja kad sebi radim drva pilim na 55cm duzine i odma kalam na debljinu oko 15cm i pazljivo slazem na prikolicu koja je gabarita 3×1.1×1.3m i na njoj je tocno 4.3m drva.(malo vise od klaftra,al to je slozeno u tavnini sa vrhom rucica (cjevi)).
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod drva ima još jedna stvar sušenje i posjedanje kad su duže vremena na lageru ili u šupi.U podrumu zračnome imam složena hrastova drva pripremljena samo za kurit i kad sam jih složio su bila do beton. ploče a u jednom letu su se posjela za najmanje 10cm tak da je treba i to uzet u obzir.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

složene su 120x120x120cm=1,728m3, ak sam dobro zbrojil
onak ugrubo u tu svaku paletu ide najmanje 2-2,5m cjepanica.

Krivo.
U tvom slučaju govoriš o volumenu prostora. Imaš 1x1x1 m je jedan kubni metar prostora. Onda imaš trupac bukve 50 cm promjera i 5 m duljine to je malo manje od jednog kubika drvnog volumena. Taj trupac je 1,45 prm. Taj koeficijent je zapravo zrak koji nastaje cijepanjem trupca.
U jedan kubni metar prostora ti stane 1 prm jer on u prostoru približno zauzima jedan kubni metar prostora (1x1x1m).
U paletu volumena 1,728 kubnih metara stane 1,728 prm drveta u cjepanicama.

Probaj narezati 2,5 metra cjepanica na kratko i niti blizu ti neće stati sve unutra.
Probaj složiti na tu paletu 2,5 m cjepanica i neće stati. Samo si malo predoči prostor i sam ćeš shvatiti da to ne ide unutra.
 
Posljednje uređivanje:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Krivo.
U tvom slučaju govoriš o volumenu prostora. Imaš 1x1x1 m je jedan kubni metar prostora. Onda imaš trupac bukve 50 cm promjera i 5 m duljine to je malo manje od jednog kubika drvnog volumena. Taj trupac je 1,45 prm. Taj koeficijent je zapravo zrak koji nastaje cijepanjem trupca.
U jedan kubni metar prostora ti stane 1 prm jer on u prostoru približno zauzima jedan kubni metar prostora (1x1x1m).
U paletu volumena 1,728 kubnih metara stane 1,728 prm drveta u cjepanicama.

Krivo !
U paletu volumena 1,728 m 3 (120x120x120) ne može stati 1,728 prostorna metra drva. Zašto ? Zato jer su to dvije različite mjere. U paletu 120x120x120 može stati 1,20 prostorna metra drva . Ili ako je drvo izrezano dužina 1,20 i složeno u širinu 1,20 i u visini 1,20 onda je to 1,20 prostornih metara drva !
Samo je jedno bitno, a to je 1 prostorni metar drva. Zašto ? Zato jer je to najuobičajena mjera po kojoj se kupuje ogrijevno drvo. I na osnovu te mjere se formira cijena ogrijevnog drva. A sve ostalo kad se određena količina kupi i ispili (bez obzir na koju dimnziju, dužu, kraću, ili ga iscijepati u čačkalice), bit će ona ista količina kao i prije samo usitnjena. Ni manje ni više! :(::icon_pray:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Kod drva ima još jedna stvar sušenje i posjedanje kad su duže vremena na lageru ili u šupi.U podrumu zračnome imam složena hrastova drva pripremljena samo za kurit i kad sam jih složio su bila do beton. ploče a u jednom letu su se posjela za najmanje 10cm tak da je treba i to uzet u obzir.

I ja imam slozeno jedno 18m graba ispod krova bez zidova i u tri godine se spustio oko 15cm.
Zato nije ista kolicina 1m mokrih i suhih drva,a i u kurenju i kalorijama je razlika.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Krivo !
U paletu volumena 1,728 m 3 (120x120x120) ne može stati 1,728 prostorna metra drva. Zašto ? Zato jer su to dvije različite mjere. U paletu 120x120x120 može stati 1,20 prostorna metra drva . Ili ako je drvo izrezano dužina 1,20 i složeno u širinu 1,20 i u visini 1,20 onda je to 1,20 prostornih metara drva !
Samo je jedno bitno, a to je 1 prostorni metar drva. Zašto ? Zato jer je to najuobičajena mjera po kojoj se kupuje ogrijevno drvo. I na osnovu te mjere se formira cijena ogrijevnog drva. A sve ostalo kad se određena količina kupi i ispili (bez obzir na koju dimnziju, dužu, kraću, ili ga iscijepati u čačkalice), bit će ona ista količina kao i prije samo usitnjena. Ni manje ni više! :(::icon_pray:

Nažalost netočno. Pomiješani su kubiki (trupac u komadu) i metri iliti prostorni metri (složene cijepanice). Iz jednog kubika trupca dobiš cca 1,4 metra prostorna cijepanic. Znači 1 kubik je drva i 0,4 kubika je zraka.
Dakle u kutiju zapremnine 1,728 kubika stane točno 1,728 metara prostornih cijepanica, ili 1,2 kubični trupac raskalan na cijepanice.
Danas kad se kala s kalačima, prodavači rade čim manje cijepanice jer tak prodaju više zraka.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Isto je ! Zašto ? 1 prostorni metar sirovih drva može se kupiti (kod nas) za 200 - 220 kn, a 1 prostorni metar suhih za 260 - 280 kn. Znači isto je . Ako se kupe sirova drva u proljeće (manja cijena), do zime ta drva će se prosušiti i smanjiti (po officirovoj računici za 15 cm), ili ako se kupe suha drva na jesen po većoj cijeni. Rezultat je isti. Znači jedna i druga drva će dati cca istu kaloriču vrijednost. Što je onda bolje kupiti (ili nasjeći ) sirova drva u proljeće ili kupiti suha drva na jesen (jer suha se ne može sjeći u jesen). :icon_lol:
1 m3 = 1,43 prostorni metar (drva)!
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Krivo !
U paletu volumena 1,728 m 3 (120x120x120) ne može stati 1,728 prostorna metra drva. Zašto ? Zato jer su to dvije različite mjere. U paletu 120x120x120 može stati 1,20 prostorna metra drva . Ili ako je drvo izrezano dužina 1,20 i složeno u širinu 1,20 i u visini 1,20 onda je to 1,20 prostornih metara drva !

Krivo.
1,2 prostorna metra su ti 1 metar visine x 1 m širine x 1.2 metra duljine.
1,2x1,2x1,2 ne mogu biti 1,2 prostorna metra da se postaviš na glavu. Nema šanse.
U prošlom odgovoru mi je nedostajala jedna riječ a to je da u prostorni volumen od 1,728 kubika ali prostora, stane 1,728 prostornih metara. A to je 1.2 kubika. U ovom slučaju 1,728 množiš sa 0.69. Eto.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

1metar x smetati x 1metar je jedan kubični metar ili prostorni metar to je jedna te
Ista mjera samo se s vremenom promijenio naziv a ako razrežemo i iscjepamo jedan kubik ili prostorni metar oblovine u cijepanice dobit ćemo cirka 1.35 kubika ili prostorna metra cjepanica
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Jedan kubik i jedan prostorni metar nisu jedno te isto.
Samo sam slikovno želio reći koliko iznosi 1,2 prostorni metar u prostoru takvog volumena.
1 kubik je 1,45 prm
1 prm je 0,69 kubika
To za mene nije isto.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

1 metar (dužina) X 1 metar (širina) X 1 metar (visina) = 1 prostorni metar (drva), (bez obzira dal suha ili sirova) u momentu slaganja i naravno mjerenja. I to da se mjere isti dan (jer preko noći se mogu smanjiti). :D: .
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Danas sam bio malo u šumi, pilio i nakrcao malo ovih tanjih i grana. A za piliti ove deblje danas je bilo pretoplo pa sam ostavio za neki drugi dan. Inače to sam porušio negdje početkom ožujka.:(whew):

81627049068521395854.jpg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Toga u tablicama i guglu nema to je samo kad se realno prikaže,pa evo takve postove ja poštujem.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da ipak suha al stvarno suha drva vrijede,kok kod mokrih uz zrak izgubis jos na susenju.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
To je Alpina A.40. Nije bila baš poslušna kad sam došao u šumu (klasika) nije htjela upaliti nakon dužeg odmaranja. :mur:

 

Najnoviji postovi

Na vrh