• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Koja je to vrsta drva "joha", (da nije to za celulozu ?). :icon_blackeye:
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Joha lat. Alnus glutinosa, meko drvo. Koristi se za celulozu, ali u mom kraju je najčešća jer voli močvarno tlo pa je koristimo za ogrjev, naravno uz bagrem. Moja nadmorska visina je negdje oko 130 m tako da od nešto boljih drva se nađe poneki hrast i jasen. Najčešće ljudi sade bagrem.

Na prvoj slici ima nešto i trešnje.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
Ima i kod mene toga (lok. naziv tapulika), ali jako malo. I kad naiđem na nju baš ako mi smeta onda je bacim, zato jer imam dovoljno drugog kvalitetnijeg drva za ogrjev. :icon_neutral:
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
bude došlo opet vrijeme kad se ne bude prebiralo jer za ogrijev je sve dobro..
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Brgud malo lapa prazne jer i ne pozna johe,ja sam prije 20 leta dosta ložio johu i sasvim je u redu samo malo više se je potroši.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Ako je dobro suho gori kao i svako, jedino ne daje toliko topline kao bukva ili grab ali to je i očekivano kad ima skoro duplo manje kalorija.
Kao što sam već rekao, u donjem Međimurju gotovo da i nema neke sastojine tvrdog drva osim bagrema. Jasen i hrast se rijetko ruši i to najčešće završi u pilani.

Ima i kod mene toga (lok. naziv tapulika), ali jako malo. I kad naiđem na nju baš ako mi smeta onda je bacim, zato jer imam dovoljno drugog kvalitetnijeg drva za ogrjev. :icon_neutral:

Ja znam za jednu obitelj koja skuplja otpalu koru od bagrema nakon rušenja jer sve dobro dođe kada zima pokaže zube. Vjerujem da bi njima i najobičnija vrba bila kao tebi bukva ili grab.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,692
U mojoj šumi praktički i nema tapulike (johe), tako di ni nisam imao prilike ložiti s njom pa samim tim i ne znam kako gori. Nešto malo se bila pojavila na livadi kod vinograda ali to sam očistio dok je bila mala da ne smeta vinogradu. Inače sam na nadmorskoj visini negdje oko 300 m tako da je možda i to razlog da je je malo. Najzastupljeniji je cer, nešto malo hrasta, crnog grabra i ima malo bukve. Ostalo jesen, javor, klen, leska i bor koji se progresivno širi.:icon_sad:
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Pri nama johu zovemo jalša. Ja nemam šumu. Ima tast. Ja imam dve motorke, traktor i prikolicu.:icon_fU: Grijemo se na sve kaj oće goreti, a najviše skurim jalše. Kad je đabe, nema boljeg.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Pri nama johu zovemo jalša. Ja nemam šumu. Ima tast. Ja imam dve motorke, traktor i prikolicu.:icon_fU: Grijemo se na sve kaj oće goreti, a najviše skurim jalše. Kad je đabe, nema boljeg.

A najbolje kod jalše je kad vidi sjekiru sama pukne :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Mi ju zovemo jaksina i dobro gori suha,dobto puca mokra,al suhu skalat je vec muka.
Dobro veli abarth,super gori i grije suha al je normalno vise ode.

Ja bi ipak dao prednost grabu pa hrastu pa bukva.
Dvije zime sam se grijal na suhu agaciju debelu i mogu rec da se hrast moze postamit.
 

VAVO

Član
Tu od
7 Tra 2012
Poruka
191
Cijelu godinu ložim jošku ili johu i vrbu za šporet ili štednjak i kako je netko već spomenuo samo treba češće ložiti ,bitno je da su drva suha.
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
U mojoj šumi praktički i nema tapulike (johe), tako di ni nisam imao prilike ložiti s njom pa samim tim i ne znam kako gori. Nešto malo se bila pojavila na livadi kod vinograda ali to sam očistio dok je bila mala da ne smeta vinogradu. Inače sam na nadmorskoj visini negdje oko 300 m tako da je možda i to razlog da je je malo. Najzastupljeniji je cer, nešto malo hrasta, crnog grabra i ima malo bukve. Ostalo jesen, javor, klen, leska i bor koji se progresivno širi.:icon_sad:

Ovako je to bilo, krčili smo jednu parcelu koja je bila zapuštena cca 30 godina...
 

Prilozi

  • 140322_142918.jpg
    140322_142918.jpg
    73 KB · Pregleda: 115

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Stabla koja rastu iz panja koji je ostao rušenjem prethodne ophodnje, npr. i bagrem vrlo često raste iz panja. Moja jalša je većinom panjača, ne raste pojedinačno. Iz tih pojedinačnih stabala se dobije više i kvalitetnije drvo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh