• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Da otklonimo dilemu prednjeg pogona. U prvom dijeli videa je traktor bez prednjeg pogona, a u drugom dijelu su mu stavili kardan (tak piše) i aktivirali prvi pogon. Razlika je očita !!
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=LFt3W6YumfU[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Razliku izmedju duplaka i obicnog ne vidi samo onaj ko nije probao i jednog i drugog.Sto se TV-a tice mogu da kazem da je odlican za sumu i za blato,ali naravno u skladu sa svojim dimenzijama i snagom.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,237
Još uvjek ne kužiš da ja trebam svugdi dupljaka,ne samo u šumi...za primjer nemogu nigdi po blatu i zato sam završil oranje s susjedovim traktorom...I ujedno mi treba jači traktor za malčiranje i frezanje...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Tino,
tko ne pozna tvoj i moj del Zagorja, taj se ne bu nikad dal uvjeriti da pri nas mora biti dupljak. Zato se ne daj provocirati. Ja nikad nisam ni razmišljal o nekom drugom. Imal sam prilike videti kad mi je šuro došel po drva u šumu s fergijem. Trebalo je u jarku 10 m na rikvec malo u brijeg. Zaletaval se 15 min i onda odustal. :mur: Na kraju smo na ruke došlajsali trupce do prikolice. :icon_hang:
Dupljak je zakon, :icon_super: a kad ga ne trebaš, iskopčaš prvi pogon. :biggrin:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
@iwanho nitko ne spori da je prednja vuca prednost, to svi koji je koristimo znamo,,,
pogotovo se to odnosi na voznju u rikverc i u brdo,,,
ali kroz cijelu pricu, bar koliko sam ja shvatio se provlaci teza da su duplaci svemoguci a svi mi znamo da nisu, znamo isto tako da i oni lako zapadnu i nemogu se iscupati sami bez istovara ili pomoci sastrane,,,

traktor je univerzalni stroj i namjena mu je sarolika kao i izvedbe,,,
isto tako ima strojeva kojima je namjena rad u sumi i isti su tom poslu prilagođeni a mi bi sa traktor (citaj duplak po mogucnosti sa sto vise konja) bude i iznad njih,,,
nebu islo nigdar,,,:icon_e_confused:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Iskopčan prednji pogon na dupljaku je koma nejde nigdje,em zbog tereta napred em zbog širine guma koje stvaraju otpor.
Ako več imate prednju vuču,čim se ulazi na neki teren koji nije cesta asfaltirana uključi te ga i nema brige.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Iskopčan prednji pogon na dupljaku je koma nejde nigdje,em zbog tereta napred em zbog širine guma koje stvaraju otpor.
Ako več imate prednju vuču,čim se ulazi na neki teren koji nije cesta asfaltirana uključi te ga i nema brige.

Ovako da se radi trebali bi ti jaki sponzori za gume i dijelove transmisije :icon_hang:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa prije če se izlizat gume i prijenos dobit po piksi po asfaltu nego na nekom mekom terenu.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Tosu puste priče da duplak pez uključenog prednjeg pogona da neizlazi nigdje.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Iskopčan prednji pogon na dupljaku je koma nejde nigdje,em zbog tereta napred em zbog širine guma koje stvaraju otpor.
Ako več imate prednju vuču,čim se ulazi na neki teren koji nije cesta asfaltirana uključi te ga i nema brige.

oficir, i ti ga lupiš i živ ostaneš... na kraju bu još ispalo da prvi pogon više odmaže nek koristi... al dobro, ovo je već van teme pa nećemo dalje...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Odavno je to van teme, al je rasprava zanimljiva !! Pogotovo .... zna se :p:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa ne velim da odmaže nego pomaže ali ukopčana,a iskopčana više problema stvara nego sa traktorom bez prednjih pogonskih kotača u mekom terenu naravno,ne na tvrdom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bobiću, ja sam malo drukčije shvatio raspravu nego ti. Ako pogledam s tvoje točke shvaćanja i ja donosim isti zaključak. Nema univezalnog traktora koji se u šumi ponaša bolje od specijaliziranog šumarskog ili od bilo kojeg specijaliziranog stroja na području za koje je dotični stroj specijaliziran.
No općenito su u bregovitim krajevima prednosti dupljaka pred ajnfošnim jaaako velike.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Pa ne velim da odmaže nego pomaže ali ukopčana,a iskopčana više problema stvara nego sa traktorom bez prednjih pogonskih kotača u mekom terenu naravno,ne na tvrdom.

A prvi pogon se na traktor stavlja da bude tezi i da trosi vise? Ako imas prvi pogon, zasto ga ne koristit? Normalno da je trenje vece na vecoj gumi, al zakaj silovati bez prvog pogona u blatu ako ga imas? Mislim, ovo je nepotrebni post, kao i tvoj na koji se referenciram :(clap):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Bobiću, ja sam malo drukčije shvatio raspravu nego ti.
No općenito su u bregovitim krajevima prednosti dupljaka pred ajnfošnim jaaako velike.

Pa ako sam ja dobro pratio nitko to nije sporio ali se odgovorno tvrdilo da duplaci nisu svemoguci,,,
Oni su u prednosti po mnogo cemu negativnom, primjerice u potrosnji goriva, potrosnji prednjih guma,po cijeni odrzavanja ako ga zaboravis iskljuciti a nemas osjecaja itd...

mi trenutno imamo tri traktora a koristimo obicno onoga koji je najpogodniji za obaviti određenu radnju,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa ako sam ja dobro pratio nitko to nije sporio ali se odgovorno tvrdilo da duplaci nisu svemoguci,,,
Oni su u prednosti po mnogo cemu negativnom, primjerice u potrosnji goriva, potrosnji prednjih guma,po cijeni odrzavanja ako ga zaboravis iskljuciti a nemas osjecaja itd...

mi trenutno imamo tri traktora a koristimo obicno onoga koji je najpogodniji za obaviti određenu radnju,,,

Vidi stvarno, pa zakaj ih uopće rade? :eek: :icon_lol:

Zaboravil si još jednu "prednost", imaju veći krug okretanja. :(giggle):
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
934
Koja veća potrošnja goriva potrošnja je manja i to dosta jel nema toliko proklizivanja kao solac pa to ja logično. A potrošnja guma pa tose ušpara kroz gorivo i dođe po cjeni koštanja na isto.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Za radove u neravnoj šumi ipak je dupljak u prednosti pa kaj nije dvaput je dvaput :icon_rofl:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koja veća potrošnja goriva potrošnja je manja i to dosta jel nema toliko proklizivanja kao solac pa to ja logično. A potrošnja guma pa tose ušpara kroz gorivo i dođe po cjeni koštanja na isto.

Stoji to kaj veliš, iako kod normalnog korištenja gdje solac ne šlajdra, dupljak ipak troši malo već. Ali to je zanemarivo. Da je znatno već bi dodali dodatno ukopćavanje i iskopćavanje prvog pogona kod prvih kotača. Onda s iskljućenim pogonom ne bi trošil nić već kak i solac. Ali tko mari za pol deci nafte kad uvijek imaš mogućnost uključiti prvi pogon i bitno popraviti karkteristike traktora. :icon_e_biggrin:
 

Najnoviji postovi

Na vrh