• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
za šumu je najbolji konj ..ima prvi pogon i zadnji , sam pronalazi natvrđi put i najkrači ..

pa svi vi koji ne znate koji je najbolji uzmite konja i nema zime
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Nevezano za šumu ali je za potršnju prošlu jesen sam vozil silažu sa dupljakom i trošil manje nego solci koji su cijelo vrijeme špera i gas i ono ide ide pa stane pa malo napred natrag i tak cijeli brijeg dok kod mene špera prednja vuča malo gasa bez klizanja i kopanja po kukuruzišču tak da sve ovisi kaj i gdje se radi . Puknuti danas konj ima volan !!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nevezano za šumu ali je za potršnju prošlu jesen sam vozil silažu sa dupljakom i trošil manje nego solci koji su cijelo vrijeme špera i gas i ono ide ide pa stane pa malo napred natrag i tak cijeli brijeg dok kod mene špera prednja vuča malo gasa bez klizanja i kopanja po kukuruzišču tak da sve ovisi kaj i gdje se radi . Puknuti danas konj ima volan !![/QUOTE]

Volan, kaj je to, pita se konjar. :(giggle):
Zemi vojke i upravljaj sa sto konja. A ak su pametni da sami najdeju optimalni put ni vojke ne trebaš. :smile:
Da su konji itekak pametni dokazuje doživljaj mojega dede dok sam ja bil mali dečec. došel je skonjom u jedan jarek u šumi šlajsat drva. Jarek udaljen od doma dobru vuru po potoku. Okrenul konja i išel zabiti bimbe. A konj ode. Ne putem po kojem su došli nego po platu uz brijeg. Dedi nije niš drugo preostalo nek pomalo pešice doma. Našel je konja doma za jaslami. :icon_super:
Tak su se nekad delala drva. Ima još šumskih dogodovština iz prošlosti, ali možda drugom prilikom.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
je, obavezno su išli u šumu kad se je trebalo grijat...i to što deblji snjijeg to je lakše konjče vuklo drvo doma...
a vuklo se sve, do najsitnije grančice...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Je pa nije se kurilo centralna peć nego šporeti,a normalno da se po zime išlo po drva kad se po ljetu i u proljeće kopal i gnoil vinograd.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
A one drvene sanjke kaj su dva muža vlekli !?? Tko se toga sjeća ? Ja da i to jako dobro !
Mučili su se moj stari i deda i tokak ... Na tim sanjkama su znali gnoj vleči na njivu, a iz šume drva ... Nije se imalo za foringu :(doh):
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Bile su dvije vrste sanjki cjelovite i od dva dijela (zglobne) dobri konji i radnici su mogli dosanjkati i do 4 metra drva odjedanput .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedan moj kolega iz mladosti i ja smo svaki dan za vrijeme zimskih praznika išli sa sanjkama u šumu. Kod na se išlo po zamrznutom potoku. Nije bili straha jer su zime 60-ih godina prošlog stoljeća bile takve da je u potoku bil led debljine da je konja zdržal. Uglavnom smo pobirali sitno suho granje, koje smo mogli s balticom preseči. Sekiru nam nisu dali jer je ona preopasna. Sani su bile domaće izrade za sanjkanje. Veličine da smo se odjedanput sanjlkali dva ili tri na jednima. Takve smo natovarili s drvima i po potoku je bez muke vukel svatko svoje, a van iz potoka smo zajedničkim snagama prvo jedne pa druge. Uglavnom svaki dan smo dopelali barem toliko koliko se skurilo.
Drva se i trebaju delati po zimi iz više razloga. Jedan od njih je da se od istih drva tri put zgriješ, a po ljetu ti je ionak preveč vruće.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da a ta mokra drva su grijala u p.m.sve se cjedilo iz njih.
Pa onak puna snjega,a ljudi mokri od znoja i od snjega,užas.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@oficir,

nisi baš pažljivo čital. :icon_scratch:
Mi dečeci smo skupljali suharke. Dopeljali jesmo koliko se jedan dan skurilo, ali to ne znači da se s njima kurilo isti ili idući dan.

Zlatno pravilo kod izrade drva je da se ovu zimu rade drva za slijedeću. Znači ne samo da se griješ tri put pri istima, ne te ista drva griju dvije zime. :icon_weed:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Kazu da drvo deveti put grije u peci!!!!
Nemoze se usporedjivati zivot danas i prje 50g.!!!
Kod nas u Slavonij nije bilo mjerilo bogatstva u velicini kuce,kucice su bile ko "gljivice" ali svako bogato domacinstvo je imalo veliku stalu i punu konja krava i ostalih domacih zivotinja!!!
U Slavonij su kuce bile pravljene od presne cigle i u takvu kucu i danas dolazim kod mog ujaka i koliko god da je zima jaka on tu kucu ugrije sa obicnim sporetom i uvjek je toplo ko u raju!!
Ja imam novu kucu sazidanu blokom jos nemam fasade spalim 25 metara drva i nikad nije toplo kao u starim kucama zidanim presnom ciglom!!!
Pamtim jos dok je baka sakupljala grancice orasa i vezala u sveznjeve te cuvala za potpalu!!!
U sumi si bio sretan kad si dobio suhe grane i panjeve koje si moro otkopat za ogrijev!!!
 
Posljednje uređivanje:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kod nas u Slavonij nije bilo mjerilo bogatstva u velicini kuce,kucice su bile ko "gljivice" ali svako bogato domacinstvo je imalo veliku stalu i punu konja krava i ostalih domacih zivotinja!!!

To se je nekad zvalo blago, a kako se to zove danas?
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
@mato zdenci, prica stoji, samo bi vas htio pitati cemu u tom tekstu 21 usklicnik, i u svim ostalim temama i u svim ostalim postovima, najezim se kad to vidim kao i vecina ostalih forumasa, po internetskom pisanju i pravilima ispada kao da stalno vicete i derete se iako za to nemate namjeru. svakome tko je puno po forumima vjerujem to jako upada u oko i dezorjentira i ta prica gubi smisao u velikoj mjeri kad je nesto tako napisano.
to su cisto neka pravila pisanja, bez uvrede molim ali puno kulturnije je procitati
isao sam u skolu. od
isao sam u skolu!!!!!!
ista stvar je i s velikim slovima ili 300 rijeci bez ijedne interpunkcije. mislim da to vjerojatno i u pravilima pise :)
nhf


Kolega, več kad si tako iskritizirao kolegu, ajde molim Te sad pogledaj svoj post i reci mi dal je pravilno napisan?? Imaš rečenice, ali ni jedna nije započeta Velikim slovom!!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
E

el pibe

Guest
Da a ta mokra drva su grijala u p.m.sve se cjedilo iz njih.
Pa onak puna snjega,a ljudi mokri od znoja i od snjega,užas.
Pogle čuda zakaj se prvi mjesec zove siječanj?Najvjerojatnije zato kaj onda ima najmanje vode u drvetu:(happy):Takvo drvo je suše neg ono kaj ga zrušiš tri mjeseca prije.A to su jako dobro znali naši stari kad su onda rušili drva.Prvenstveno su se rušila drva za uporabu i drvo je bilo sveprisutni materijal a ovo kaj je ostalo s tim se je kurilo.Drvo je tisučljećima bio glavni materijal i sveprisutan uz čovjeka.Tak da su ljudi jako dobro znali kak,kad i za kaj rušiti drva.Da su rušili drva u lipnju slaba vajda od takvi drvi i nedaj Bog takvog materijala sakom drvodjelji.Zato ne tak površno davati izjave oko drveta ni lipo za čitati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Je je sjećanj,al za srušit jer nema vlage puno kao u 6-7-8-9...mj.
Al to ne znaći da je suho za kurenje,nego če se najbrže posušit,negdje na lageru i ako se odma ne skala neće "procvast".

Slabog ti posla srušeno drvo odma ići obrađivat za građu recimo.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Drvo prestaje vegetirati te odbacuje list i pusta vodu iz sebe jer se na taj nacin brani od zime i smrzavanja.
Zato je to najpovoljnij vrijeme za sjecu i drvo je lagano jer nije puno vode.
Evo kolega bez usklicnika.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nekad su se za ogrijev samo susci skupljali i suhe grane koje su bile na deblima,,,
zeleno je bilo smrtni grijeh za srusiti,,,:wink:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Jedan moj rođak je znal u Siječnju samo zarezati deblo. I tek kad su vremenski uvjeti dozvolili, išel je u šumu srušiti do kraja i doma s tim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh