• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jeste zrušili drva za iduću zimu? Ja sam se prošlo proljeće malo procjienil kod rušenja. Kad sam zvozil doma videl sam da imam skoro za dvije zime. Pretežno bukva i grab. Kad ode snijeg i malo zatopli bum porušil jednu vrbu koja mi samo smeta. Za kuriti najesen kad još ne treba centralno bu dobra. K tome još koji cer ili hrast koji su za počistiti i imal bum dosta i za iduću zimu.

Čul sam od jednog kolege da je bukva jako osjetljiva na način izrade drva. Navodno je treba nakon rušenja čim prije raskalati jer inaće brzo gubi ogrijevnu vrijednost. More li netko ovu informaciju potvrditi ili opovrgnuti?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Ja sam primjetio da ako sirovi trupac malo duže odstoji u šumi da nakon nekog vremena kao da počinje trunuti. Ali kada ju na vrijeme spremim u drvarnu može stajati i po par godina da nema nikakve promjene.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Nebrem vjerovat, pa ti si bar iz šumskih krajeva da to za bukvu neznaš. 100% točno, bilo gdje da stoji, i doma složena na metrice ako nije raskoljena trune.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Štala ti dojde isto kak i "suša" po domače.Nego da ne blatimo temu.Mene zanima di ima za nabaviti kliješta za hvatanje trupaca?I nekakva okvirna cifra.Onak nešto kvalitetnije ne da je doma zašvasano.To morem i sam sklepati.Jer ne volim stalno podvlačiti lanac i zamatati,odmatati,kopčiti i sto vragi.A kliješta su prava stvar.

Nabavi si sajlu 3-4m sa brzim kopčanjem,jeftinije od klješta a funkcionalno.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
i sajlu treba podvući pod trupac, a to puno puta nije jednostavno... a s kliještima samo primiš odozgora
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Jeste zrušili drva za iduću zimu?

Ja nema potreba da rušim , sama se sruše od suše :mad:


@oficir , pa čitaš li ti uopšte šta je čovjek rekao :mur::mur::mur:
Jer ne volim stalno podvlačiti lanac i zamatati,odmatati,kopčiti i sto vragi
I sajla ti je isti vrag kao i lanac, skoro
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja sam primjetio da ako sirovi trupac malo duže odstoji u šumi da nakon nekog vremena kao da počinje trunuti.

Da pogotovo ako je u hladovini,,,
obicno prvi vidljivi tragovi budu plijesan,,,

Netko je tu vec spomenuo da ce porusiti drva pa ih izrađivati u 3 ili 4 mjesecu,,,
sad za to i nemam neke potrebe jer je drvo sa malim postotkom vlage i (kod zimske sjecine) ne dolazi do plijesni i propadanja,,,
drva koja se ruse pod listom obore se i ostave barem tjedan dana da, kako mi to zovemo, list "povuče" tad nece biti problema sa propadanjem ali ljetnoj sjecini drvo ima osjetno manju kaloretsku vrijednost,,,

u svakom slucaju treba teziti tome da se drvo u sto kracem vremenu raskala i izvuce na cistinu, idealno bi bilo da bude osuncano i na propuhu,,,
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
...ali ljetnoj sjecini drvo ima osjetno manju kaloretsku vrijednost,,,/QUOTE]

nije točno...:(shake):



...a kaj se tiče kaj je bolje, sajla ili lanac...e pa ja se još sjećam kak sam se nabol pod nokat...pa sad znam kaj je bolje...
oficir tek mora saznati...:p:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sad ako ne budem mogao u šumu ću samo koru skinut na stablima i onda nema žurbe, kad se stigne.
Prošle godine sam rušio prvi tjedan u ožujku i to su potoci tekli iz debala. Onda sam ih ostavio sa lišćem da leže da izvuku vodu. Kažu da je bolje ako se srušeno drvo ostavi na nagibu sa krošnjom gore, da lišće bolje vodu izvuće.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Po meni je sajla puno bolje rješenje,podguraš ju pod drvo puno lakše od lanca,naravno ako nije kamen ispod.

Kaj se tiče žičice pod nokat,pa imate fleksericu ili ti brusilicu pa si ju malo popravite da ne vire žičice,a i postoje zaštitne rukavice.

Ne pričam o sajli koja ima fiksnu kuku na kraju nago sajla za izvlačenje trupaca sa brzim kopčanjem.
Baš me zanima kak podbacuju sajlu oni kaj izvlače više od jednog trupca sa vitlom,trupce koji leže na mokrom šumskom tlu???

Savo nemoj mi molimte reč da je skorocisto sajla i lanac.
Po čemu je skoro isto?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Kažu da je bolje ako se srušeno drvo ostavi na nagibu sa krošnjom gore, da lišće bolje vodu izvuće.

Pa tko ti je to rekao?

Inače kod nas se kaže da je bukva prešla ili prosukljavila kad ju se ostavi ležati. Onda je puna vode kao spužva.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisam siguran ali mislim da sam citao u gospodarskom listu pred godinu-dvije. Bio je prilog o rusenju na par stranica.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ja mislim da je nju najbolje sad položit i ostaviti pa čim se bu dalo u šumu ..... cjelu ju ionak niko nebu diral, ako je na oku ili uhu. Kod nas susedi u tačkama zvoze, iza kuča im se šleper more okrenuti, a bila je šumetina ....
One fore sa izvlačenjem preko lista se meni ne zdopadaju
 
E

el pibe

Guest
Samo nemojte dugo čekati sa rezanjem i kalanjem u slučaju brijesta:(devil):.Onda bez kalača rađe ostavite drvo nek priroda odradi svoje.Već neko vrijeme prisutna je bolest od koje se brijest suši.Susjed do mene ima čitavu šumu i svi su otišli.Tak da su i mojih par komada dobili po piksi.Ovako lani sam srušio jedan takav proveli suhi brijest ponajviše zbog sigurnosti da se ne dogodi kakvo zlo.Bila je prilično škakljiva situacija,dva stabla srasla i na visini od nekih pet metara urasla grana koja ih drži spojene.I još sam u šumi idealni uvijeti za sve kak se "ne smije i ne treba raditi".Na sreću sve je prošlo dobro.Raspilio sam sve nekaj sam odmah iscjepao na mjestu i natovaril malu prikolicu.Resto je tam ostalo.Po drugo sam došao nakon nekih dva tjedna.Dopeljano doma e onda je počelo narodno veselje.Svaki panj sam morao rezati na pola da bi mogo iscjepati.Znam dosta o drvu ali još odem u školu povremeno:icon_wink:A ovo za sajlu i lanac,isprobao sam svašta i dosta se napatio i kak velim rado bi nabavio klješta vjerujem da je to dobro rješenje.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Za moje kao hoby potrebe mi ovo služi sasvim ok.Sajlu za kačanje oko trupca nikad ne upotrebljavam jer sajla nije za taj namjen.Trupac ak ga ne kačim sa klještama ga kačim sa lancom dugim 2,5m koji ima na jednom kraju šipku koja je predviđena baš za podmetanje ispod trupca a na drugom kraju rinku koja omoguča zatezanje lanca.Sajlu upotrebim samo kad trebam produžit lanac kad izvlačim pa ne mogu sa tomom blizu.
screenshot windows 7
screen capture
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
Prije dvije godine oborio vrbu u februaru. Precnik nekih 60 cm, odmah izrezana za sporet. Posto je bilo tesko dizati na prikolicu probao sam cijepati, ali ni da mrdne, samo se sjekira zabije da se neda izvaditi, ali ne puca ni malo. To nisam nikad vidio. Stajala je do augusta i onda onako prosusena je pucala samo tako.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sad ako ne budem mogao u šumu ću samo koru skinut na stablima i onda nema žurbe, kad se stigne.
Prošle godine sam rušio prvi tjedan u ožujku i to su potoci tekli iz debala. Onda sam ih ostavio sa lišćem da leže da izvuku vodu. Kažu da je bolje ako se srušeno drvo ostavi na nagibu sa krošnjom gore, da lišće bolje vodu izvuće.

Moguće da lišće potroši nekaj vlage, ali mislim da to nije puno. Brzo se povene.
Možda je situacija malo bolja ako se sruši prema brijegu, ali gotovo sva stabla vise od brijega i to je onda problematično.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Za moje kao hoby potrebe mi ovo služi sasvim ok

Ovo kaj ti sve voziš sa sobom bi zadovoljilo i nekog manjeg profesionalca. Nema, kaj nemaš. :smile:

Ja sam investiral u šumski put, i sad vozim doma kratke kladice, jedino granje vozim duže. Uvije režem na dužinu da nije teško za utovar. Gdje padne, tam režem na kratko i skoturam do prikolice. Koliko mogu skalati, jer kalam ručno, toliko narežem i dopeljam. Ostalo leži u trupcu. Krenem od vrhunca jer mi je lakše čistiti i kad je sve granje doma, onda su na redu trupci. Ako je koji trupac predebeli, kladicu prije utovara raskolim na 2 ili tri dijela. Dok je friško ide i s lijevom rukom.

A koliko je i sigurno rušiti na brijeg !?

Ja sam imal jednu veću bukvu koja je rasla malo prek riglja (razdijelnica dva nagiba) kak mi velimo. Da sam je rušil prema dolje, imal bi problema s izvlaćenjem jer još nisam imal napravljen put. Jedino bi konj došel u obzir.
Za taj put sam dobil jednog susjeda koji radi na šumariji i on je to odradil kak je trebalo. Tko zna kaj bi se meni bez potrebnog znanja i iskustva dogodilo. U šumi se ne isplati riskirati.
Jednom sam rušil borove za krovište i kod jednog je baš u trenutku kad sam imal još malo za prepiliti, puhnul vjetar u kontra stranu. Onaj neprerezani dio je streljil ko puška i drvo se srušilo točno na kontra stranu oa planiranog. Sreća niš se nije dogodilo.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Ovo kaj ti sve voziš sa sobom bi zadovoljilo i nekog manjeg profesionalca. Nema, kaj nemaš. :smile:
Bogme ostane malo mjesta za drva :(y): ali zrno do zrna pogača kamen do .....
 

Najnoviji postovi

Na vrh