• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
@iwanho kod mene obrnuto i ja sam frisko probao lijevom (jest da sam ljevoruk hihihi), sjekira ide lako kao u sir, ali ne puca.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@iwanho kod mene obrnuto i ja sam frisko probao lijevom (jest da sam ljevoruk hihihi), sjekira ide lako kao u sir, ali ne puca.

Mislil sam na uobičajene vrste (bukva, grab, cer, hrast, bagrem).
Meni je isto sjekira uvijek u lijevoj. Zato sam tak i napisal. :(hi):
Nemoj koristiti sjekiru za cijepanje. Trebaš onu zatvoreniju za kalanje.
Ovu za cijepanje koristim samo kao pripomoć kad treba rasječi neku hrgu. :icon_axe:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Po meni je sajla puno bolje rješenje,podguraš ju pod drvo puno lakše od lanca,naravno ako nije kamen ispod.

Kaj se tiče žičice pod nokat,pa imate fleksericu ili ti brusilicu pa si ju malo popravite da ne vire žičice,a i postoje zaštitne rukavice.

Ne pričam o sajli koja ima fiksnu kuku na kraju nago sajla za izvlačenje trupaca sa brzim kopčanjem.
Baš me zanima kak podbacuju sajlu oni kaj izvlače više od jednog trupca sa vitlom,trupce koji leže na mokrom šumskom tlu???

Savo nemoj mi molimte reč da je skorocisto sajla i lanac.
Po čemu je skoro isto?

Kažem isto (skoro) jer je lanac lakše podbaciti ispod trupca kada ima ovo što je @abarth slikao
Ostale prednosti lanca saznaj sam :icon_rofl:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Meni je prakticnij lanac iz razloga sto se s njim nemoram hrvat ko sa saelom kad se izlomi i posavija.
Kuke kao sto su na slici su prava stvar a i lanac!!!
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Abart lijepo si opremljen za šumu ali takvu prikolicu tata od našeg Muhača vuče po neravnoj šumi sa malim kultivatorom Honda dizel pa je i mene bilo sram jedva sam ga pretekel na ravnom . Imal sam deset puta više ks-a i dvadeset puta teži i dva puta više pogonskih kotača (ipak je iskustvo jako bitno) :icon_scratch:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Ima jedan video gdje šumar sa šipkom gura sajlu pod drvo ali neda mi se sad tražiti. Jedino ako te zaj... trbuh i pomalo kičma kao i mene pa bi sve na stoječki ili sjedečki delal.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja taj lanac kopcam na sredini tako da su mi obe kuke slobodne te sa njima mogu kopcat trupce!!!
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Željko pa ova prikolica i je od kultivatora(labinaSS) samo sam napravio nastavak koji se navuče preko rude i ima priklop na bolcnu.Istovremeno može bit na TVu i ruka i prikačena prikolica tak da ne idem baš bez drva kuči.Obično je još postanak tam gde bog moli ruku van.Kad se nakupi više drva idem sa kipericom pa se malo više natovari.Oficir ovaj lanac se kači na nastavak sa onim delom sa šipkom.Valjda si več vidio priklop za lance-rupa i zarez da uhvati članak.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Takvog imam na kraju ruke(vidi se na slici) i jednog na mestu gde se kači prikolica isto je na slici.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Evo moje sajle.
5r4o06yid

IMG_20150210_194011.jpg

lo3fwwqwl

retmamywl

IMG_20150210_194031.jpg

IMG_20150210_193952.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ona uvjek ide prva na deblo pa dalje druge,imam tenkovsku koja je po meni totalni promašaj za nas koji malo radimo jer je teška i predebela.
Ova sajlica kak hrvoje veli može puno povuć.

A gedore su obićne prastare proxon.
 
E

el pibe

Guest
Naravno da takva "sajlica" more dosta povuć.Prije bi rekel da je malo teže najti takvoga trupca pri nas da bi puknula pod njim.Za naše potrebe čisto dosta i ak si cijeli dan u šumi svaki gram je važan.Znam kak je to cukati,predlani sam bio u šumi i samo sam bežal i kačio sajlu.Gazda je sve sam zrušio.Kad smo došli tam ko da je prošel tornado,sve zrušio jedno prek drugog.Šuma na takvom usponu da ti je sve teško gledati kad se kamen odroni pod brijeg.Tak nisam niti pod punom ratnom najebal kad su me nateravali na +40 po suncu kak taj dan sa tom sajletinom.Dobro je imati čvršči i sigurniji alat ali ne treba pretjerivati.Koliko znam po nekakvim podacima jedan kvadratni milimetar zdrži 50kg.I toga se uvijek držim kod nekakve izrade ili procjene kaj budem koristio za koji posao.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
22 mm sajla povuče vagone teške 1500 tona (22 vagona bruto 75 tona ) šoderana Botovo (Jegeniš ili separacija/Keter):icon_super:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
ma super za sajlu, al ko je jednom probal lanac taj zna...
nadelal sam se s njom i nakopčal trupcov, al otkad sam kupil lanac sajle vise na klinu
i netreba lanac obrusit, nit treba u rukavicama delat...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ajd da i ja dam svoj obol na ovoj temi,,,
koristim također i sajlu (čitaj čokere) i lanac, obicno u kombinaciji sa vitlom,,,
iskreno mogu reci da mi se sajla tj. čokeri više sviđaju i vise se koriste,,,
ali i lanac ima svojih prednosti,,,

u svakom slucaju treba prepustiti svakom da odabere prema svojim zeljama i prohtjevima,,,
 

sin93

Član
Tu od
2 Srp 2014
Poruka
55
čitam ovo i čudim se :D
idem po šumi stalno, neam nikaki brda u šumi ni ništa, sajlu imam neki 3m, 2cm debljine, namotana napred na traktor za svaki slučaj ili nekad lanac od tenka. meter dužine, 30kg..
imam dizalicu običnu, 2-oje škare, jednu kao teleskopsku dizalicu, znači zakači se za traktor i stoji iza kao top i onda u šumi držim sjekiru u tome, ako zatreba onda drvo promjera 20-ak cm grab ili tako nešt ubacim koliko mi treba, za to zavežem škare i dignem.. jer kod nas ništa trupce cjele da se vuku van iz šume nego je sve samo metrice..
još sastrane imam lanca jedno 4-5m ukraden u Francuskoj sa bauštele, tj krana, koristim ga za izvuč granu veču iz vode ili iz šikare i neke tanke sajle od lifta (onog u zgradama) jedno 30-40m nisam ju nikad koristio za ništa

meni dan u šumi je dođem, izvadim pilu, natankam i udri samo reži i tovari u prikolicu metere i aj kuči
 

Najnoviji postovi

Na vrh