• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kod nas je došlo da budemo i krošnje vozili doma,poludile Hrvatske šume,kao gubari čiste šumu,u petak valjda nije prošao kamion sa juga sa drvima.Delnice,Rijeka,Varaždin,Zagreb,Slavonci,malo i susjedi Mađari,sve se trpa,hrast,joha,bukva,grab,došlo vrijeme daj što daš,u krasni k...c,:fiery::fiery::fiery:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Ja sam odrasel na grijanju jalševim drvima koja su moji roditelji cijelih zima pripremali, samo sa sjekirom i vozili na dugačko doma, poput ovih s MTD-ove slike. Na najdebljem dijelu su bila debljine noge. Najtanje oko cm i pol...
A i danas u ono malo svoje šume počistimo do grančice.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Kada radim drva za prodaju (nebitno od šumarije ili privatna šuma koju kupim) idem na minimalno što može da ide u prodaju a sve ono ispod te debljine krešem i dovozim sebi
Tu još spadaju kojekakve kvrge,gule,panjinei sve što je ''van mjere''
Nikada sebi nisam dovezao ''metarska drva''

U svojoj šumi ni ne siječem ništa sve dok imam ovaj način snadbijevanja , e sada sam primijetio dosta sušenja i moram i to polako čistiti mada nisam imao namjeru sjeći ništa jer i nemam puno šume
Isto tako dosta se ''drvarim'' čisteći zarasline oko imanja
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Tako se oduvijek radilo. Ogranci su džabni, mada treba dosta vremena za neku normalnu količinu. Prođe dan dok skupiš prikolicu, ali bolje i tako nego se sad smrzavati.
Zgodni za doziranje jačine plamena kad se peče rakija, brzo bude žara za plodove tora, kvrge posluže kad se suši meso i na kraju se sve iskoristi.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Mislio sam ovdje kod mene, a vi mene napadate međunarodno. :icon_smile:
Kod nas ako se drvo ne mora prekoliti nije drvo i onda ono ne valja.
A ostavljaju novce u šumi. Oni vole staviti jedan debeli hrastov komad ili još bolje grabov koji je sirov da drži vatru i onda se sjete hrastove rodbine jer se centralka ugasila.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Evidencije radi prilažem dokaz jučerašnje akcije :icon_thumright:
 

Prilozi

  • IMG00037.jpg
    IMG00037.jpg
    43 KB · Pregleda: 280

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
To su drva kad te lugar ili policija i vide samo pokažu vozi dalje dobra taktika :icon_fU:
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Bili smo malo u šumi ovih dana, rušio se bagrem star nekih 20 godina. Tu i tamo ima i pokoji grab koji je sađen kad i bagrem samo je pet puta manji... :)

j78fbb.jpg


1ql46c.jpg


20ft0sn.jpg


11h7z29.jpg


...i njezino veličanstvo...

350808h.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Pomozite neiskusnom amateru savjetima kako najsigurnije srušiti ova naslonjena stabla. Teren je jako napristupačan.











Unaprijed hvala.
lp
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

Ak je nemocuce doci da vitlom da povuces, najjednostavnoje posudit tirfor i povuci ih i nemas brige da ti se kaj dogodi! Nema bas mjesta za stajat za motorku!
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Imam kalač, a bratić u firmi sutra radi još jedan za rezervu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Radovi u šumi, izrada drva i t.d.

zareži ove dolje na koje je naslonjen i čekaj dobro nevrjeme .
Reko si na nekoj tamo temi kičma u ovim godina vrijedi više od 3 metra drva
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Šta ste isprepadani, pa nije tri godine sušen da teško ide. Možda neko malo bude zezalo da zatreba malj, ali koliko vidim sve je prilično uredno za cijepanje. :)

Prije dvije jeseni tako kod kolege neki rođaci u prikoličici dovezli drva "koja se nemogu cijepati". Eto oni lomili sjekire, pa kad ovaj bude imao vremena da cjepačom to izrazbija.

Naravno berba kukuruza u toku, nema se vremena i dok smo se vratili kući njegov deda star 77 godina sve ručno iscijepao da može složiti u smederevca. :)
Malo snage, malo više tehnike i umijeća i nema koje neće popustiti. :D
 

Jonathan

Član
Tu od
1 Sij 2010
Poruka
139
Ma nije s bagremom problem, jedne godine sam muku mučio sa trešnjom ovakve debljine pa sam je iscijepao motorkom :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh