• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,167
Sranje je kad se malo pregrijes,
Nema stajanja, jer onda tak mokar
Tek nahebes...



Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 
E

el pibe

Guest
Ja sam od prošlog tjedna u šumi i sutra još moram dopeljati dvije prikolice.Danas sam srušio nekoliko bagrema da se nađe.Kolega "abarth" vidim da je ovo drveće smreka ili jela koje voziš zaraženo.Primjetio sam na presjecima "modrost".To čim prije van iz šume da se ostatak ne zarazi a ostatke spaliti JUČER.Čim primjetiš zaraženo drvo treba intervenirati.Šume diljem Amerike su devastirane.A i kod nas u Lici nisu ostali pošteđeni.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,973
Neznam gdje bih pitao pa smatram da je ovdje adekvatna tema.
Naime,trebao bih prevesti drva,kalana-metrice prerezana na pola,tako mi ide u peć.
Da li moram imati kakve papire za to ili mogu prevesti bez bojazni od kazni s obzirom da mi vlastiti prijevoz više odgovara?drva su pod račun,a bojim se da papira niti nema.Pa neznam da li da bježim od te solucije ili ne.
Hvala
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
cjepanice smiješ voziti bez papira, kod nas koji nemaju papire ili neki dokaz za porjeklo drva prodaju cjepanice.

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,167
A granjevina?
Ja sam čuo da ako vide svakako narezano po 3 metra u prikolici, i još se vidi da ima topole agacije breze i tako toga, da se to smatra čišćenjem vlastitog posjeda

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,721
a teško je proć u savjetodavnu ili šumariju ili privatnom šumarskom inžinjeru (ovlaštenom), platit 10-15 kuna kubik i ne brinuti o policijotima?:icon_cool:
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Ako se nevaram da moraš bit vlasnik da izdaju popratnicu. Za granjevinu i furke (kotače) agacije, breze i ostalog se smatra čiščenjem i za to "čekič" netreba, za popratnicu nisam siguran.
Zašto se svi boje pitat policiju. Kad vidiš plavca na cesti staneš i pitaš, nebude te kaznijo.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Pa vi još neznate za druge institucije osim Policije...oni uopče nemaju pojma o zakonu o šumarstvu, tj. nerade samostalno po njemu..već samo asistiraju inspektoratu, a prije su i carini, koja to sada radi samostalno..Stoga pazite se Carine, a ne Policije, osim ako vozite neregistrirano-neispravno vozilo, ili se zagrijete malo više s rakijicom.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,721
točno, ne bojte se policije...
...pred točno dva tjedna ja uhvatio lopove u svojoj šumi, pozvao policiju i ...niš...
nit su uzeli traktor, nit prikolicu, nit žagu, a bogme niti moja drva...
pa sad sljedeći put kad nekog uhvatim u prekršaju, nebum zval policiju...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,780
U najmanju ruku su trebali drva zaplijenit dok ne dokažeš da su tvoja. Za daljnja postupanja mislim da jedino ide privatna tužba.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
točno, ne bojte se policije...
...pred točno dva tjedna ja uhvatio lopove u svojoj šumi, pozvao policiju i ...niš...
nit su uzeli traktor, nit prikolicu, nit žagu, a bogme niti moja drva...
pa sad sljedeći put kad nekog uhvatim u prekršaju, nebum zval policiju...
Ko da slušam sebe, več sam pisal o tom slučaju, privatno tužili i trista čuda i nazadnje baka i njezina sestrična morale platiti liku sudske troškove a sud smo dobili!

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,077
Citam malo i neznam dal sam dobro shvatio,a tice me se...znaci ja ako vozim u traktoru gotova drva na 28-30cm ne moram imat papire? Moram imat samo ako vozim metrice?
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Kak je meni objasnio inženjerac iz šumarije moraš imat samo popratnicu, tj. da nisu ukradena.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Je službeni naziv, izdaje se po kubiku drveta. Odprilike, ovlašteni inženjerac (privat ili šumarija) dođe k tebi i vidi drva koja češ vozit, ti imaš vlasnčki list (nisam siguran dali treba), ispiše popratnicu sa imenom i prezimenom i regom prevoznog sredstva. Ako imaš reganu prikolicu ideš gdje te volja.

Evo našo i pisani dokument.

Popratnica
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Taj famozni papir o kojem raspravljate se zove popratnica.Jedni viču moraš imati popratnicu a drugi papir ustvari govorite o istom
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
To sa šumom nije komplicirano ako imaš svoje šume. Kolega je za sat vremena dobio lugara, čekić i popratnicu, al imo je vlasnički list (svoj). Otišli u šumu, tam počekićano, kad se on iz šumarije vratio napravili drva, natovarili i išli kuč. Radili dugometrice, dvije prikolice po 4 m3.

Poslano sa mog LG-E610 koristeći Tapatalk
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Citam malo i neznam dal sam dobro shvatio,a tice me se...znaci ja ako vozim u traktoru gotova drva na 28-30cm ne moram imat papire? Moram imat samo ako vozim metrice?

Pokušat ću biti što kraći. Morate imati papire za sve.
Što se tiče čekićanje je druga priča.
Dakle ako vozite na kratko morate imati papire.
Ako se vozi metrica morate imati papire.
A ponajviše morate imati papire ako vozite višemetricu ili trupce.

Taj papir se zove popratnica. Kao što su neki prije napisali.

Kod nas su zaplijenili kamion s 10 metara jer nije imao papire. Čovjek se iz Zagreba nije imao čime vratiti pa je morao istovariti drva na deponij, platiti 1000 kuna kazne i naravno, ostao je bez drva.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
To sa šumom nije komplicirano ako imaš svoje šume. Kolega je za sat vremena dobio lugara, čekić i popratnicu, al imo je vlasnički list (svoj). Otišli u šumu, tam počekićano, kad se on iz šumarije vratio napravili drva, natovarili i išli kuč. Radili dugometrice, dvije prikolice po 4 m3.

Poslano sa mog LG-E610 koristeći Tapatalk

Gdje se to tak ekspresno rješava?
Kod nas je tak bilo nekad, a sad prvo treba prijeviti na poljoprivrednoj agenciji. Oni šalju na ministarstvo i u šumariju. Nakon odobrenja iz ministarstva, izlazi na teren šumarski inženjer i vrši doznaku. Ako se drva voze više dana, za svaki dan treba nova popratnica. Da ne zaboravim, svaki papir se posebno plaća.
 

Najnoviji postovi

Na vrh