• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Nije valjda da 6945 ne moze vise od 2,5 m drva?
Ovdje je izašlo 4.5 metra cjepanica..
Jedino je ta prikolica bila slobodna ova druga je zauzeta a s velikom kipericom nemogu do toga terena gadan put..
A i nesmijem više spuštat jer je put gadan prolazi jedino prikolica koja ima nastrani kotače ona sa kotačima ispod je nakon par metara na boku jednostavno katastrofa put.. ispod traktora možeš komotno stajati i šrafiti heheh kolko je doboko kaj je voda kolotečine napravila ..
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Bio sam ubedjen da je na prikolici oko 2,5 m drva. Valjda zato sto izgleda dosta manje od traktora, bar na slici. Ima i ovde kod mene uzasnih puteva.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Bok decki(posto babe ovo necitaju),racunam da metar kubni ima negdje 700 kg i to mokro drvo sad ruseno,:icon_scratch: no zanima me tacna tezina ili otprilike,zbog nosivosti auto prikolice.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Dobro si rekao ali morat ćeš vagnuti to drvo za znati. Najprije vagni komad koji ti stane u kantu pa kantu napuniš vodom dok ne prelije. Potom staviš komad u vodu i mjeriš količinu vode koja je izašla i eto odmah najpreciznijeg mjerenja.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
pa nije isto jel vrba ili je bukva...daj malo vrstu...jesi kalao ili su oblice...promjeri...tak...
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Ovak,neznam koji ***** je to drvo pitam par ljudi niko nije siguran,jedan veli bi mogla bit neka vrba Iva,no po njemu ima malih grancica ko na grabu(zilave)nebi reko da je vrba makar je malo crveno ko vrba i skalavo tesko se cijepa,sin psuje non-stop.
Inace sam primjetil da je teze od gacije iliti bagrema,za sada smo tovarili grane(ca30cm) i granje,evo sad bu valjda lakse procjenit,ujedno me zanima za gaciju jer bum i nju rusil(20-30cm).:icon_scratch:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
@hotela, dal bi se kladiti da je to po našemu gjet, neznam službeni naziv, ali ima žila ko u priči i moraš 3x jednoga komada udarati.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Gjet jel to jegnjed(po naski-doljanci)slicno topoli,makar jo ovo lisce drukcije kora poput hrasta,jebano je cijepanje,sekira ostaje unutra a kalac odskace, al neka, treba ova omladina malo i muke.No kaj je skilazom?:icon_scratch:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
Veli moja literatura ovako: vrba, joha, topola na 15 posto vlage, oko 520 kg kubični metar.
Ak je tvoje sirovo, to je oko 50 posto vlage. Znači, ide do max 600-620 kg, ako se radi o toj vrsti drveta, a ako je crvenkasto, tvrdo i zeznuto za kalanje, mogal bi biti i brijest, a on sirov ide na oko 850 kg za kubični metar.
Za usporedbu, agacija (bagrem) je ravno 900 kg kubik.
Ako znaš da iz kubika napraviš 1.45 prostornih metara, pomozi si matematikom...:icon_wink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Fala Darijus,mogel bi onda biti brijest,no cini mi se teze od bagrema al bumo videli dok dojde gacija na red.:drink:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Taj vrag gjet smo mi pred par godina srušili kod drave, debel ko debela Berta, dal je garant 8m drva ako ne i više ali smo se sa šogorom namlatili sa sjekirama ko zadnji balavci, jezici su nam visjeli do poda.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
dong, različite literature i vjerojatno različiti postoci vlage...kod mene stoji da je bagrem 770 kg ako je vlaga 15%...budimo realni i recimo da do te vlage dođe ako drvo stoji dvije godine pod krovom...a ne direkt iz šume...:(wait):
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Danas iz borove šume smo izvezli oko 8 -9 kubika borovine za građu , voženo je na dvije poveće prikolice , danas nije bilo vremena za slike malo je put za van iz šume zaj... moral sam uniju mast vaditi , sutra ak bude vremena stižu i slike .
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sad kad mi o kilaži. Ove godine sam srušio dosta bagrema, cijepao sam ga i rezao kao bukvu i grab prijašnjih godina. Svaki dan moram ženi prebirat sitnija za ložit a ja kad stavljam deblja na vatru sam sebi mamu kunem kak sam ljen i neiskusan. Iskilavim se dok prenesem i zguram u peć četiri cjepanice.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Polako , tek je početak zime , dok se uhodaš ići će to lakše , ako kičma ne pukne prije:biggrin::icon_rofl:
 

univerzal

Član
Tu od
25 Stu 2014
Poruka
312
Evo današnje voznje sirovih borovih trupca izlaz iz šume prek livade
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=3tRYN_syUK0[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,524
Danas su pala 3 hrasta, od toga 2 suha. Uz to, malo čišćenja pakljavih drva od kojih ionak nikad ne bu niš zraslo.
Na kraju smo natovarili suharine i sitnije. Dosta se visoko natovarilo pa se ljuljalo ko lađa. Put prema domu je trajal duplo nego u šumu.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 258
  • 2.jpg
    2.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 255

Najnoviji postovi

Na vrh