• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Zoki.... to ti puknuti hoće reči ovo - Za hercegovca je Mercedes Bog, a za šumu i vitlanje je Bog Uniforestovo vitlo ! Nema boljeg, razumiješ !?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Zoki.... to ti puknuti hoće reči ovo - Za hercegovca je Mercedes Bog, a za šumu i vitlanje je Bog Uniforestovo vitlo ! Nema boljeg, razumiješ !?
aj da i ti jednom zapjevaš kak puknuti svira ..hehe.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ajd pa nije prvi put, al si ti zaboravan. Zagorec.... Tudum .... :icon_pidu:
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Nije u temi pa ti nesmem reć.... Al šuma mi je jako blizu
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Zgzac, evo uslikao sam jednu sliku danas u sumi dok sam vitlao da vidis kako se ponasa raonik. Secam se da ti nije bilo jasno, a i drugi da vide ako im nije jasno.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Dobro je to ukopano, vidim. Kako se ponaša traktor ? Jel ga diže ?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Traktor se odlicno ponasa i uopste ga ne dize. Vitlam drugom brzinom preko menjaca na ler gas. Mada sad vitlam tanja drva dok se ne uhodam. Najvece sto sam izvitlao bilo je oko 1m drva sa sve granama.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Super !! Svašta budeš ti izvuko s njim. Samo dok se "upoznate". Mali savjet - nikad ne vuci dok ne vidiš kako drvo ide. Ako ne vidiš, oprezno, jer ako zapne, to je najgore.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pa bas prvih 5-6 komada sam tako vitlao, a da ih nisam video. Najgrdje je bilo jer nisam mogo da se parkiram na sam vrh brda nego u neku rupu pa mi je sajla strugala po zemlji i drva se zarivala kao da oru. Tad sam nekoliko puta kidao lanac kad drvo zapne u panj ili u drugo drvo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Ako vitlas preko prevoja stavi jednu metricu poprijeko ispod sajle , kada naiđe trupac on je samo šutne u stranu i nastavi dalje.
Mnogo je manji otpor nego sajla kroz zemlju.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Za sajlu nije dobro da trpi ikakva trenja mada je to ponekad neizvedivo da joj se olakša. Ali svakako treba težiti tome da se traktor i vitlo postave tako da sajla i trupac imaju slobadan prolaz. Bio sam u situacijama da sam takve prepreke rješavao sa koloturom vezanim za drugo deblo ili panj. Je dupli posao, ali lakši za sveukupnu kombinaciju.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
A da si napravite kolotur na nekakvoj ploci recimo 30x30cm(moze i od cijevi kapravljen kostur), koji bi se stavio na pocetak brda i sajla ide preko njega... vidio sam to kod jednog covjeka, dobro funkcionira, a drvo kad dodje gore samo pomakne tu koloturu s puta i ide dalje...
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
O tome sam razmišljal napraviti. Nešto kao konj, koza, il kako to već netko zove ( za poljenje drva ) i na njega objesiti kolotur. NIšta visoko, 50 cm, ali razmišljam to napraviti montažno, zbog transporta.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,716
Za preko prijevoja ovako, da sajla ne ukopava se u zemlju.:p:
 

Prilozi

  • DSC00650.jpg
    DSC00650.jpg
    49.8 KB · Pregleda: 171

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
E tako da ! Samo budem ja napravil tak da već imajući kolotur samo objesim na to. Već gledam po dvorištu gdje imam kakvog železja, jer me čeka vitlanje na takvom pregibu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,614
Vrlo nezgodno, mora biti široko da se ne prevrče, a jako da se na sredini ne uvine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh