• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kakvo je pa to rušenje? :D Kaj te kaj uhvatilo u križima da se nemožeš jače sagnut? Il da se međaš ne vidi tam s one strane?

zezam se malo, ima nekiposeban razlog za rušenje na toj visini?
Mislim ja imam suseda koji to redovito tak radi al ne kužim ga...
Ma kak sam napisal već prije, stari je to srušil prije nego sam se ja dokotrljal sa ursulom u šumu. Ispod agacija je dosta duboki potok pa se nije usudil ići rezat u kanal pod njih, a i list na 359 je 40cm pa je išel na visinu gdje mu lovi sve preko. Zato sam ja bogec danas fasoval i to porezaval i po kanalu skakal. Ugl, roba je sva doma ali nisam stignul slikati jer nas je kiša svako malo zezala pa smo se žurili kaj što prije spucamo, ispalo iz njih nekih 7,5-8m drva. Imamo još u toj šumi hrpu toga za rješit, agacija se abnormalno počela sušit, a na tome potezu s ljeve i desne strane puta di je ursula slikana imamo 6 parcela, sve zajedno nekih 2000čhv-a. Šume inače kod nas masovno propadaju. Tu recimo agacija strada kroz noč doslovce, nekih kilometar dalje kroz taj put imamo isto veliki komad šume hrasta i bukve, tamo hrast stradava, neka bolest ga napala, a jedno selo dalje isto imamo dobar komad u bregima, tamo pa hrastu ništa, ali bukva i grab se suše. Dogovor je sa starim na jesen ide ta u brdima do temelja dole prva jer bukvu ako odmah ne rješiš propadne iznutra dok si rekao keks. Budem dr tjedan slikal kakve gromade su u pitanju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
I ja rušim tak visoko ako je teren oko drva zeznut ili ako je dole kod panja jako grbavo, a nemam mjesta ili volje žile obsjekati okolo, onda ga opizdim na visinu za dva "okruglača" koja mirno ispilim nakraju :)

Istio tako ne shvaćam ljude koji to ostavljaju u šumi. Pa to je dolje čisto drvo.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa normalno, ako kaj drži temperaturu i naj duže gori onda je to "korenika",tj. on prvi dio od korjena.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Puno puta dobim i "špota" od tate dok je s nama u šumu da kaj tak nisko režem, samo lanca zeznem, ma reko ja ga i nabrusim (uspel me naučiti brusiti lanac :) )
Inače moj je stari bil profesionalni sjekač u HŠ jedno 5 godina, tam negdi od '85.-'90. god.

Naučil me je svemu, mada se još i sam učim.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nema dima, samo ide :)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=rEehLx17Vy8&t=5s[/YT]
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,524
Puno puta dobim i "špota" od tate dok je s nama u šumu da kaj tak nisko režem, samo lanca zeznem, ma reko ja ga i nabrusim (uspel me naučiti brusiti lanac :) )
Inače moj je stari bil profesionalni sjekač u HŠ jedno 5 godina, tam negdi od '85.-'90. god.

Naučil me je svemu, mada se još i sam učim.

A da prije rezanja zemeš balticu u ruke i okoraš na mjestu reza?
Ove godine sam moral jednu bukvu vitlati (nije htjela pasti kak sam ja nakanil).
Kod rezanja na kotače sam svako mjesto reza na koje se nalovila zemlja balticom očistil.
Ja si to mogu priuštiti jer radim malo drv (samo za svoje skromne potrebe).
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
A da prije rezanja zemeš balticu u ruke i okoraš na mjestu reza?
Ove godine sam moral jednu bukvu vitlati (nije htjela pasti kak sam ja nakanil).
Kod rezanja na kotače sam svako mjesto reza na koje se nalovila zemlja balticom očistil.
Ja si to mogu priuštiti jer radim malo drv (samo za svoje skromne potrebe).

Pa uvjek s nogom ili s rukom, ili s nečim trećim očistim oko drveta lišće, travu i zemlji prije rušenja, to mi je pravilo.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Evo obečanih slika od prošlog tjedna, iako tak ne izgledaju ali za primit sve okolo trebaju za svaku dva dobra muža. Ima nekih 11-12 takvih bukvi, 4 hrasta, dosta grabra i agacije nešto. Mi smo danas sa starim rješili hrasta do kraja kaj nam je stablo ostalo od prošli puta.
3bb9cacc5c955a48e69ad99a7ceec4b5.jpg
1a3b81228722f441d48d6850c2eb6c82.jpg
7f1f921274623c181b40ed5e41f75f3e.jpg
9207c26d3e758ff7717dc887e36aacfc.jpg
030d858524b2ea9a2a7fbaf0ae798ec2.jpg
244be9d1f0ab624dfecbd760aac442e1.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Valjda zato kod nas ima najviše Agacije, vele ljudi da samo agacija raste po ovim čistim pjescima, dio ljudi zove sve to skupa "nerodik" :)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Šanana, tu u brežnom kraju ima još dosta takvih šuma jer se lopovima neda krasti po brdima, pre dugo im traje da obave "posao".
Ajkula, to bi mi bilo zadnje u životu da za svoju šumu idem dizat dozvole. Papire imam, 90% ih ima uredne međe i ako policija kaj pita mogu pokazati otkud je i čije je, a lugar je "domaći" čovjek tak da niti on ne komplicira ništ barem za sada. A po istini da ti velim ako pakiram za pilanu, to opet imam u familiji tak da dojde mi vozač sa kamionom, utovari odma se baci na brentu, zažaga i gas doma.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
hmmm ... kawic nikaj ti ne vrijedi kaj je tvoja šuma ako te panduri zaustave i nemaš izvoznicu. A nije skupa. Jedino je problem oko nje kaj moraš voziti taj dan kak na njoj piše.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Prednost mi je ta kaj su mi sve šume u krugu od par kilometara od kuće tak da od izlaza iz šume do kuće imam max nekih 1-1,5km po cesti, ali sam znal voziti šogoru i sa drugog kraja Međimurja 25km sve po glavnoj cesti Čakovec-Mursko Središće di je sve puno policije pa me nikad nisu niti pogledali a kamoli zaustavljali.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Bogu fala kaj nisu. Nisu ni mene kad sam vozil po cesti nekih 6-7 km. Nadam se da ni nebuju.
Al kak to sve ide u ovoj državi, mogli bi i po dvorištima racije delati samo da se državna kasa puni .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
a u dvorištu roglje, sikire, macole...sam čekaju takve kaj bi šnjofali...:(giggle):
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Dečki brkate pojmove..nemojte se plašit, pandura..policije.. već CARINE. A nemojte si dozvoliti svojim postupcima s mišlju u glavi "pa mene valjda nebudu" da vam ijedni uđu s nalogom u dvorište, jer uz ono kaj traže, mogu vam uzeti i PC s ilegalnim softwerom, i još štošta toga. Bolje ne čačkat mečku.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Ak je tak onda niti poštara nepuštaj u dvorište..oni su najopasniji ak te nema doma.. rade i bez sudskog naloga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh