• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
MF158,
plantažni uzgoj brzorastuće drvene mase ne smatram šumom. To je više kao oranica samo je kultura višegodišnja.

Sttipa,
slažem se da je neke dijelove šuma u nekim uvjetima dobro obnoviti čistom sječom. Sve je uredu dokle su to iznimke, ali kad postane pravilo onda je to kao da pilimo granu na kojoj sjedimo (uz deblo). Otprilike kao globalno zagrijavanje, mi imamo koristi, a za one iza nas ne brinemo. :(
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Ne slazem se s tobom, ali necu te uvjeravati jer vidim da se neda....ako te zanima nesto o sumarstvu slobodno pitaj...
A mozda je ta vrsta bila pionirska da pripremi zemljiste u sumsko tlo 🤔??
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
slažem se da je neke dijelove šuma u nekim uvjetima dobro obnoviti čistom sječom. . :(
Toga su se "držali" i ovi na Baniji i Kordunu:mad: posjekli šume i otpeljali u Srbiju!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sttipa,
ne moramo se slagati. Svatko razmišlja svojom glavom.
Vidim da se razumiješ u šumarstvo, ali ja ne pričam o šumarstvu. Struku treba poštivati, ali istovremeno i propitkivati. Neki put isti stručnjaci (ne govorim o šumarstvu nego generalno) protekom vremena i novim spoznajama jako promijene svoje stavove.
Nitko me nebu ubijedil da je čista sječa uvijek najbolje gospodarenje šumama, pogotovo na brdsko planinskim područjima.
Prije 40-ak godina smo kod Krapine imali česte poplave. stručnjaci su zaključili da je nužno izgraditi retencije. Iz nekog, meni nepoznatog, razloga se prestala provoditi čista sječa. I gle čuda, šuma se oporavila i stvorila prirodne "retencije". Nema više poplava i velike erozija tla priliko pljuskova.
Nažalost, nekoliko zadnjih godina se čista sječa opet aktualizirala, ali srećom (u nesreći) u puuuno manjem obimu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Boki trebao bi to vitlo (gvozdu) da ga mijenjaš za KRPANA, kad sa ovim vučeš 3-4 metra, krpan bi tri puta više jer kažu da je ime, i brate malo sajle staje 140 metara sitnica i još slaže, a slab matrijal sve si pomotao na njemu, krpana prave od hardroksa, visokolegiranih čelika koji poboljšani, a gvozdu prve od običnog crnog lima, zubčanici od okretača odojaka i jedva izdrži 15 tona, i ti to koristiš nekoliko godine.
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Boki trebao bi to vitlo (gvozdu) da ga mijenjaš za KRPANA, kad sa ovim vučeš 3-4 metra, krpan bi tri puta više jer kažu da je ime, i brate malo sajle staje 140 metara sitnica i još slaže, a slab matrijal sve si pomotao na njemu, krpana prave od hardroksa, visokolegiranih čelika koji poboljšani, a gvozdu prve od običnog crnog lima, zubčanici od okretača odojaka i jedva izdrži 15 tona, i ti to koristiš nekoliko godine.
I gvozden pravi od hardoksa ja znam desetine njegovih vitlova nijedno nije pomotano.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ja sam se zezao sa Hardoks, pa naravno nepravi niko od hardoksa i nije potrebno, Zbog toga što mnogi hvale krpana da je od kvalitetnijeg matrijala vitlo.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja sam danas isto malo klestil doma bore kaj imam, al nisam stignul slikat, al tvoji su baš visoki, ja sam zmotorkom od ispod samo, da bi mi rekla punica da je danas potrošila 2 tanka benzina već, ja pitam kojega ste natočili.? Veli onaj prozirni😂e sad sam ja hitil van to pa bum videl kaj bu bilo sa motorkom ak bu kaj bilo kaj nije mješavina bila.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Mjere na panju 105/125 cm. Deblo duljine samo oko 6 m, a onda razgranata krošnja.
Slaba mi pila (Jonsered 4 KS) za deblo. Možda dobijem onog tko ga je srušil da i raspili na kotače kaj je deblje od pol metra.


IMG_20201021_143317.jpg IMG_20201021_150624.jpg IMG_20201021_143149.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh