• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Tu prvi ulaz ili na onu stranu di je pjeskara?
Ja imam tam na onoj strani di je pjeskara i vozili smo gore po putu iznad one stijene, provalija 30-40 metara, a put je do ruba na jednom mjestu nit 30cm.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Još nisam sve, ali za dvije tri zime budem počel samo od ulaza u šumu, pa do kud stignem:ROFLMAO::ROFLMAO:.
Imam i ja isto u Dubravi
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Baš pravi komadi (čini mi se bukva), ovaj prvi video skoro dovoljno za pola zime.🤓
Da da, sve je bukva ali to je otišlo dalje a ne za zimu.
Da kod vuče malo podigne vitlo vuklo bi se lakše. 😉
Nema potrebe podizati jer su drva lagana a i onako ide na leru, jedino kad zakačimo više onda podigne vitlo da optereti traktor.
Koje to je vitlo?
To imaš na daljinsko upravljanje ili si složio iz traktora?
Dosta sam puta već pisao o ovom vitlu, vitlo GVOZDEN 10 tona 3 lamele, zubčani prenos. Nema nikakav daljinski, samo ovu ručku na vitlu namjesti u položaj za vitlanje i onda po potrebi uključuje kardan.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Tako i treba iskoristiti maximalno...a ne ko pijani milijarderi samo trupce....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čista sječa je po meni samo s ekonomske strane dobra. S ostalih aspekata je loša varijanta, barem po mojem mišljenju. Jedno veće drvo u slučaju pljuska veže na sebe oko 300 litara kiše. Sitno granje koje ostaje u šumi stvara humus, itd, itd.
 

MF158

Član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
235
Bio sam na skolovanju u Finskoj za harvestera, tamo je oko 70% sume privatno i drzava daje poticaje da se grane ostavljaju u sumi i obavezno idu pod kotace da sto se manje propada, a kod nas se slazu o ograbke i ni slucajno ic preko njih da se ne zamazu. I tu kod nas u Gospicu nismo kresali tanje od 15 cm jer se vise isplati sjecka neg celuloza.

Mislim da je u plantazama najbolja cista sjeca jer je sve sadjeno u isto vrijeme, tipa za smerku kazu da je se ne isplati drzat vise od 40 godina jer se poslje toga veliki dio pocme susit i trulit u panju.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
@iwanho sumarska struka se u Hr uci i organizirano provodi vise od 250 godina tako da postoje "sume" koje je bolje obnoviti cistom sjecom ali nije samo ekonomski razlog prevagnuo...
Ovo da grane stavljas ispod harwestera je pametno i opravdano da cuvas zemlju, da cuvas sumsko tlo...
 
Na vrh