• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
720
Svaka čast. Kod mene bi se ljudi smijali i govorili kaj si cekal dosada, samo blato delate. Neka, dela se kad se hoće i kad/kak se može. Samo jako, ja jos malo crnogorice vozim, nek se nade. To hori kako god hehe
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hrastovina se polako seli na mjesto za sušenje. Do sad je zčoženo dobrih 4 metra (šumska mera), a ovo je još ostalo. Nakalalo se je više nek sam očekival. 🥰
IMG_20211120_150122.jpg

Ove 3 vrbe su 30-ak km od mene. Isplati li se iz njih delati drva? Jemput sam kuril vrbu pa nisam bil baš oduševljen. Znam da grije slabije od bukovine, ali ta je bila dosta smolasta. Možda zbog toga jer nije bila jako suha? IMG_20211118_120325.jpg IMG_20211118_120218 - 1.jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,838
Skoro pa nije nikakva razlika u kcal po vrsti drveta po kilogramu, jasno ako je vlaga tu negdje jednaka!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Vrba je jako lagana kad je suha (barem na osjet, nemrem najti podatak o gustoći), možda kubik nije teži od 1/3 kubika bukovine. Ili se varam?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
sve je bolje o prazne peći....

makar 30km je daleko za jahat s traktoru....

to eventualno da ideš, napraviš drva i angažiraš neki kamion da ti to doveze....
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,642
Skoro pa nije nikakva razlika u kcal po vrsti drveta po kilogramu, jasno ako je vlaga tu negdje jednaka!
Kod listača, dok u usporedbi četinjača s listačama, ove prve imaju puno veću ogrijevnu vrijednost (pogađate zbog smole). Listače daju više energije jer imaju više "materijala" za gorenje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
sve je bolje o prazne peći....

makar 30km je daleko za jahat s traktoru....

to eventualno da ideš, napraviš drva i angažiraš neki kamion da ti to doveze....

Da su kvalitetnija drva, kamion bi vjerojatno bil dobro rješenje, Za ovu kvalitetu mi se čini da bi prijevoz bil preskup u odnosu na vrijednost tovara. S traktorom to nije jako daleko, računam na 1,5 vuru prazan, 2 vure pun i vuru utovar (vrijeme penzićima obično nije problem). Išel sam jemput 42 km prazan. Trebalo mi je vuru i 45 min. Samo mora biti lijepo vrijeme (nemam kabinu) i malo toplije nek je sad. Znači vožnja drv tek u ožujku ili travnju. Za vožnju mi je najproblematičnija prikolica, Riskirati s vlastitom nereganom (signalizaciju imam), ili posuditi neku reganu.

Rušenje bi možda, ovisno o vremenu, mogel oddelati i u prosincu ili siječnju. Kaj mislite, bi li bilo bolje srušiti čim prije pa da to leži na livadi do proljeća, ili pričekati s rušenjem do kraja veljače, odnosno početka ožujka.
Srušiti vjerojatno ne bu problem jer dolje nisu deblje od 90 cm (2 duljine mača), ali me dosta plaši raspiljavanje na kratko. Na mjestu gdje počinje granje, najdeblja vrba ima promjer veći od 2 m.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,838
Kod listača, dok u usporedbi četinjača s listačama, ove prve imaju puno veću ogrijevnu vrijednost (pogađate zbog smole). Listače daju više energije jer imaju više "materijala" za gorenje.
Da, ali smola isto daje težinu pa dolazimo na isti nazivnik!

IWANHO!
Nek ti ZJ napiše koliko je km vozil!
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Ove debele vrbe su u sredini šuplje donji dio znači samo če biti iskoristivo ove gore debele grane
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ja sebi dovucem vrbe 15-ak metara u proljeće ,isijecem na kratko i cijepam.Kad se osuse preko ljeta to je strasno kako gori i koristim je samo za potpalu u grijanju ,posle ide bukovina. Evo danas sam opet isao sa ocem nasli smo dobro mjesto ima vrbe uz rijeku ,dovukli nesto malo i ostavili nek stoji.
 

Najnoviji postovi

Na vrh