• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
IWANHO!
Nek ti ZJ napiše koliko je km vozil!
Pa nisam spomenul da je kilometraža problem, a nije niti utrošeno vrijeme. ;)

Ove debele vrbe su u sredini šuplje donji dio znači samo če biti iskoristivo ove gore debele grane
Ak su i šuplje, još uvijek bu prilično drv.

Ja sebi dovucem vrbe 15-ak metara u proljeće ,isijecem na kratko i cijepam.Kad se osuse preko ljeta to je strasno kako gori i koristim je samo za potpalu u grijanju ,posle ide bukovina. Evo danas sam opet isao sa ocem nasli smo dobro mjesto ima vrbe uz rijeku ,dovukli nesto malo i ostavili nek stoji.
Ak bi imal samo za potpalu, godinama ih ne bi skuril. Takvim manje kaloričnim drvima ložimo u prelaznom periodu. Do prije 10-ak dana smo kurili samo sitne okrugle do 5, 6 cm debljine i bilo nam je toplo. Jedino kaj treba gušće ložiti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Je, al 65-70 km na traktoru, iz cuga u jednom smjeru, nije baš lako!
Mačkin dim. ;)
Ak ne verješ, more te ZJ uvjeriti. :ppozdrav:
Moram po istoj cesti nazaj, tak da se bum nakon 30+ km ipak moral obrnuti pa se bu zglihalo.

Da samo ovo dolje debelo je problem kalati-usitniti
Ako je deblo šuplje išlo bu sjekirami, a ak je puno onda kalačem.
 

veco

Dobro znana faca
Tu od
26 Velj 2019
Poruka
249
Moj otac je univerzala iz zagrebačkog velesajma (zadnjeg prije rata) po zagrebačkoj obilaznici i autoputu doma v krizevce dopeljal 😂
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Moj otac je univerzala iz zagrebačkog velesajma (zadnjeg prije rata) po zagrebačkoj obilaznici i autoputu doma v krizevce dopeljal 😂
I moj Štorea 1981. iz Auto-Hrvatske u Heinzelovoj...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Ništa nije neuništivo ... pogotovo danas...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Da su kvalitetnija drva, kamion bi vjerojatno bil dobro rješenje, Za ovu kvalitetu mi se čini da bi prijevoz bil preskup u odnosu na vrijednost tovara. S traktorom to nije jako daleko, računam na 1,5 vuru prazan, 2 vure pun i vuru utovar (vrijeme penzićima obično nije problem). Išel sam jemput 42 km prazan. Trebalo mi je vuru i 45 min. Samo mora biti lijepo vrijeme (nemam kabinu) i malo toplije nek je sad. Znači vožnja drv tek u ožujku ili travnju. Za vožnju mi je najproblematičnija prikolica, Riskirati s vlastitom nereganom (signalizaciju imam), ili posuditi neku reganu.

Rušenje bi možda, ovisno o vremenu, mogel oddelati i u prosincu ili siječnju. Kaj mislite, bi li bilo bolje srušiti čim prije pa da to leži na livadi do proljeća, ili pričekati s rušenjem do kraja veljače, odnosno početka ožujka.
Srušiti vjerojatno ne bu problem jer dolje nisu deblje od 90 cm (2 duljine mača), ali me dosta plaši raspiljavanje na kratko. Na mjestu gdje počinje granje, najdeblja vrba ima promjer veći od 2 m.
prikolica do 5T nosivosti ne mora bit regana, samo ispravna signalizacija.... Provjereno...
Ja sa svojim prikolicama redovito prelazim i granicu sa slovenijom...
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Kod nas to još nije zakonski riješeno, navodno se radi na tome. Možda bi moglo sljedeće godine bit nešto od toga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Znači da sam uzalud pokrenul legalizaciju kiperice i prikolice za gnoj...odoše kune u vjetar...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Znači da sam uzalud pokrenul legalizaciju kiperice i prikolice za gnoj...odoše kune u vjetar...
Uzalud, ovak i onak ;)
Uz sve obaveze koje planiraš prikolice budu manje na cesti nego kaj su bile, a i ovak ju sresti na cesti je bilo ko i Neveru vidjeti 🤭
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Znači da sam uzalud pokrenul legalizaciju kiperice i prikolice za gnoj...odoše kune u vjetar...
Jel bude kaj od svega toga, to je još pitanje.
Inače, kaj su te tražili u vezi prikolice za gnoj?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Vrba je jako lagana kad je suha (barem na osjet, nemrem najti podatak o gustoći), možda kubik nije teži od 1/3 kubika bukovine. Ili se varam?
težina vrbe s 12% vlage varira od 400 do 500 kila po prostornom metru (dakle, ne po kubiku), ali u odnosu na to, bukva s istim postotkom vlage ima od 800 do 900 kg po prostornom metru...
i bukva daje blizu 5 kw po kg, dok vrba daje oko 3 kw po kg...dakle, ista hrpa (prostorni metar) bukve daje 4000 do 4500kw, dok vrba u odnosu na to daje 1200 do 1500kw...
tek tolko da se stekne dojam da metar nije metar... 🤭
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Za obje sam slikal natpisne pločice i ukucane brojeve šasije te tužil "bivšeg vlasnika" da mi sud dodijeli vlasništvo prema podatcima na natpisnim pločicama.
Za kipericu imam originalni račun, ali biseri u dućanu (tam negdje '83) nisu upisali broj šasije na njemu, pa mi taj račun niš ne vrijedi.
Rastepačica je došla iz Njemačke, s carinskom deklaracijom koju ja nisam dobil...
 

Najnoviji postovi

Na vrh