• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Malo se radi.... na brdu jos prava zima 👌😎
snijeg i blato... milina 😊
Bravo! (y) :ppozdrav: Sad je pravo vrijeme za prvo grijanje drvima. ;)
Nakon koliko rezi, kod raspiljavanja tak blatnih drva, je potrebno busiti lanac?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Do 7 mj .poslje košnje sjena a kad se oslobodi vremena za spremanje drva to bude sve otpalo skupa s korom
 

402

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
55
Bravo! (y) :ppozdrav: Sad je pravo vrijeme za prvo grijanje drvima. ;)
Nakon koliko rezi, kod raspiljavanja tak blatnih drva, je potrebno busiti lanac?
Kad je sve ovako blatno i mjesavina sa snijegom lanac izdrzi jako malo, ove godine sam tek poceo koristit husqvarnin lanac, do sad sam uvijek koristio samo oregon lanac pa imam osjecaj da je bolji lanac od oregona nekako vise izdrzi... ovaj od husqvarne imam od devetog mjececa i polako dolazi kraju..tako da ovaj husqvarnin lanac mi je u ovima uslovima izdrzao prvo rundu komplet jer je put bio jos kolko tolko...znaci rezano na metar 4 komada svaki duzine 15 metara i promjera cca 40 na pocetku to iznosi cca 60 rezova i lanac tup ko k* 😁 nabrusio i drugu rundu je bio put jos blatniji izdrzao samo za tri komade znaci 45 rezova i ostalo dalje isto tako...
 

402

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
55
Daj još koju slike iz šume 🙂
Kolko si metri danas napravil?
Pa prakticki nisam napravil nista metri 😁🙈 samo je rezano na metre... imam jos dan posla da to iscijepam i onda treba vozit jos doma... 🙃😁 onda bi to trebalo bit cca 20 metara mozda i 25 vidjet cu tocno 🍺 nemam bas puno slika od danas 😁
 

Prilozi

  • 374D9DDA-8CD8-4F2C-A4F1-E1F2DC7D6385.jpeg
    374D9DDA-8CD8-4F2C-A4F1-E1F2DC7D6385.jpeg
    76.7 KB · Pregleda: 47

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Prijatelj i ja bili u šumi dva dana prvi dan sa 3 prikolice, a drugi sa dvije ima oko 30 metara sve skupa stim da smo normalno tovarili. Sad čeka robusta 20 tona sa vitlom da to skala?
 

Prilozi

  • IMG-20230201-WA0001.jpg
    IMG-20230201-WA0001.jpg
    87.4 KB · Pregleda: 72
  • IMG_20230201_163511.jpg
    IMG_20230201_163511.jpg
    58.7 KB · Pregleda: 71
  • IMG_20230201_163515.jpg
    IMG_20230201_163515.jpg
    49.1 KB · Pregleda: 71

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Ja sad vise stvarno ne znam sto se kod mene događa, da li uvijek uspijem kupit rubu sa greskom ili sam samo ja sa greskom. Uglavnom, jedan lanac dva putaostren, drugi jednom...
Takve stvari se i meni dešavaju. Uvideo sam da je to rezultat nekih grešaka koje sam pravio. Našao sam dva razloga i kad sam na njih obratio dobru pažnju to više nema.
Jedan razlog je da mi trupac stisne il ulovi vrh vodilice, na mimoilasku rezova te zvijezda pretrpi bočni udar od kog napukne, to se odmah ne uoči ali ubrzo strada u potpunosti.
Drugi razlog sam uočio da prilikom rezanja gornjim dijelom vodilice ili ubadanjem, ako lanac nije dobro zategnut, on vrši nabiranje na gornjoj strani vodolice i zubi hataju neravnomjerno, nekad se osjeti i udar vrha pogotovo kad prolazi kroz stablo na drugi rez gdje se takođe mimoiđu za polovinu debljine lanca te vrh nastoji da pobegne u taj rez. Znači u oba slučaja uslovno bi trebao spasti lanac sa zvijezde ali mu nedozvoli drvo i onda nastaje lom najosjetljivijeg dela. To je moj zaključak i od kad to pratim nemam tih problema. Čak sam uočio da si kvalitetne vodilice sklonije tom lomu zvijezde. Na dvije zgnj vodilice imao iskrivljenu zvijezdu koje su mekane. Ove bolje imaju tvrđe za habanje ali osetljivije na udar i pucaju.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,602
Moguće da je zbog toga, iako nisam imao priliku da mi se mimoiđu rezovi ali imao sam 4-5 rezova gdje je isla cijela vodilica u drvo, tad sam dotegnuo lanac i poceo prosjecati novu metricu, gu mi je vrh bio van drveta jer je duzina reza 103cm, ali tad je pukla zvjezda.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Prijatelj i ja bili u šumi dva dana prvi dan sa 3 prikolice, a drugi sa dvije ima oko 30 metara sve skupa stim da smo normalno tovarili. Sad čeka robusta 20 tona sa vitlom da to skala?
kaj to drvlje nije imalo granja, kad voziš samo trupce?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Zapravo nemam pojma u koju šumarsku temu ovo točno pripada, pa budem zalijepio "ovdje". Naglasak želim staviti na "uhljebistan hrvatske šume", sve ovo raskrinkava zašto ja, kao običan građanin HR, niti nakon protjeka godine dana (9.2.2022.) od upisa za kupovinu 10 kubika drva, do dana današnjeg nisam došao na red. Jednostavno je, nisam podoban građanin lokalnom šerifu, upravitelju, ne trubim u HDZ fanfare. Da mi ne isporuče naručena drva izmislili su jače igrokaze nego ih mogu izmisliti glumci otac i sin Kerekeš. Na HR žalost, sami smo dobrovoljno ušli u "njihovo" živo blato. Ja sam uvjeren da ne budem potonuo, ali bojim se da i radi tih mnogi bježe iz HR glavom bez osvrtanja u nazad. Ne ne smrdi zrak, smrde ta uhljebnička *ovna. Fuj.
Screenshot_20230205_111629_com.android.chrome.jpg
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
To je vrh sante leda. Kad ja kazem,da Hr sume i Hep i postu treba privatizirat onda mi kazu ovo ono. A to je samo mjesto za sisat lovu i to dobru lovu. Sjecam se clanka i vecernjeg,ima cca 7-8 god disu pisali da su HR sume imali promet 2.5 mld kuna a dobit 18... A boga mu dragog disu pare? Svrha su sami sebi. Vjerujem daje danas jos gore stanje. To je mislim cak i najveca mafija u ljepoj nasoj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,698
@swizach, problem privatizacije takvih firmi je u tome da one raspolažu nacionalnim bogatstvom, koje je po definiciji vlasništvo svih nas, odnosno strateški državni resurs. Vidiš kaj se dogodilo prodajom INA-e, pa čak i Dukata, odnosno HR mljekarske industrije.
Interes (u 99% slučajeva, stranog) vlasnika su resursi i tržište, a ne opća dobrobit stanovnika države. Dobit se iznosi izvan budžeta države, pa svi gubimo.
Koliko god uhljebi uništavali te firme, još uvijek je bolje nego da nisu naše.
Naravno, ne podržavam korupciju i lopovluk, kao ni uhljebništvo...ali nemojte misliti da toga nema kad se velike firme privatiziraju, samo se onda o tome više ne može govoriti, jer "gazda može delati kaj hoće" sa svojom firmom.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Bilo bi zanimljivo znati koliko HŠ uplaćuju u proračun na osnovi eksploatacije šuma koje su u vlasništvu RH odnosno svih nas. Ili od toga imaju korist samo zaposlenici i oni oko njih… Ako je razlika samo u tome da li te krade “tvoj” ili stranac… meni je svejedno…
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
374
Možda trupci ne smiji ostati u šumi preko noči
Smiju ostati trupci kolko hoćeš, ali definitivno nebi imalo smisla tovariti granje sa kranom ???? Po granje će on već otići i sam za to mu netreba kran. Inače šuma je 16 kilometara daleko samo asfalt, plus šumski put. Ovo je druga runda sa dvije prikolice.
 

Prilozi

  • IMG_20230203_114727.jpg
    IMG_20230203_114727.jpg
    106.2 KB · Pregleda: 65
  • IMG_20230203_145052.jpg
    IMG_20230203_145052.jpg
    107.2 KB · Pregleda: 64
  • IMG_20230203_091352.jpg
    IMG_20230203_091352.jpg
    69.3 KB · Pregleda: 64

Najnoviji postovi

Na vrh