• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,696
A imao bi cca 2 kubika daske za osušiti. Stvar je u tome da mi to treba ove godine.
Za suhu dasku traže po 700€ ima i po 1000.
Imam svoje hrastove šume i mislio sam to na taj način riješiti.
Ako imaš cisternu za gnojnicu, možeš sušiti u njoj!
Nekoliko puta dnevno zavrtiš pumpu, stvoriš podtlak i izlazi para iz drveta!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Ako imaš cisternu za gnojnicu, možeš sušiti u njoj!
Nekoliko puta dnevno zavrtiš pumpu, stvoriš podtlak i izlazi para iz drveta!
Iskreno nemam uopće pojma kako te sušare funkcioniraju.
Imam cisternu inače, trenutno više stoji nego se koristi.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,696
Podtlak izvlači vlagu!
Natrpaš drvo (daske, drva za loženje...) i uključiš pumpu par minuta. Poslije sat-dva ponovo uključiš pumpu. I tako ponovo pa ponovo.
Voda isparava iz drveta. A ono stajanje dozvoljava vodi iz dubine drveta da se pojavi na mjestu gdje je prethodna isparila. i tako poooonooooviii!
Nemoj brzo vakumirati da daske ne popucaju jer drvo iz sredine je "deblje" od onoga na površini!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,776
Da, prvo bi trebal zamjeniti onaj ventil na usisu(ispustu) da bi mogao nekakav podtlak napravit unutra.
Kolko bi to dugo trebalo tak raditi da dasku 3 cm osušim?
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,851
Fali sistem koji vlagu iz cisterne odvodi van, ali bez da se zrak odvodi iz cisterne. Znači treba zrak osušiti, izbaciti vlagu, a ne vlažni zrak izbaciti komplet van.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,300
Zato jer je kontrolirano susenje, ovisno o drvetu, meko,tvrdo. Jer stane xy kubika. Tocno zna kad bude osuseno itd...
 
Na vrh