• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ukido sam bukve i po 80 cenat na panju.....takvih trenutno imam u sumi 24 komada....i nisam imo problem,al taj bagrem od 25 cenat pa se rascijepi
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
541be68a249cbfd862d5d8773c079784.jpg


iznad prelomnice se vide tragovi od ubodnog reza, kad je mac izasao na drugoj strani van, reze sa prema van....

obaranje skoro skolski proslo...

bagrem je opce poznat po pucanju, i ja svaki deblji bagrem obaram ubodnim rezom

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Jooj daj puknuti.... Nekad je bilo nekad, sad je sad ! Sad ti uspoređuješ sjekiru i motorku .... :(wasntme):
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Zato je i više ljudi stradalo nego danas. Kak da ti se španer ili gurtna ofne pa te okine po glavi? Drvo pukne na pola i drži ga samo gurtna, može promjenit smjer pada itd. Imaš desetine stvari koje bi tak mogle krenuti po zlu.

Ovdje imaš ilustraciju kak bi se takva stabala rušila

22468c10a084843454ee6cd975e7ee56.jpg


Via Tapatalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Profici vele da se kajla ureze skroz mala , tako da je prelomnica na iza polovice drva, izvan srca drva jer je u vanjskom slojevima drvo jace nego u srcu, pa u tom slucaju bi mogla prijelomnica otkazat.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
po literaturi kajla treba biti oko ⅓ promjera drveta
zasto je to tako, valjda znaju...
kod obaranja drveta, ja bih izbjegavao teorije pokusaja-promasaja i rekla kazala.

i srčika je samo u sredini, lijeva i desna strana prelomnice ce uvijek bit "čvrsto" drvo di god ti nju smjestio

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Onda postoje valjda razne literature, jer u mojoj pise da je 1/5 promjera velicina reza za kajlu. Bolje imat cvrsto drvo preko cijele prelomnice, pogotovo ako rusis stabla koja visiju u jednu stranu.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
je 1/5 da
krivo sam kliknul, moja greška

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Kod mene ne puca bagrem ali jasen je zato sav posavijan i rijetko koji da se ne raskoli.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Neki dan smo razglabali o ovak nagnutom stablu. Eto ....

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=n2kgA-mgsK0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
zgzac, to je to
al agacija puca, pa ju preferiram iz nutra prema van skroz odrezat
ne ostavljam ovako malo otraga da drzi, pa onda to cvaknem..
to pali bez greske ako je hrast, bukva, grab, crnogorica ...

bagrem je zajebano drvo

Sent from my Lenovo P70-A using Tapatalk
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nije toliko bitan ovaj zadnji rez. Bitan je pristup i način rezanja takvog stabla. Siguran način naravno, a da li ćeš ići do kraja sa rezom, il ostavit ovo malo za" kosi" rez, izbor je svakog ponaosob.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Juce odem suv grab da mlatnem sa malom motorkom....skresem njega brzo,pa ajd da se iskusa ovaj sistem na bukvi od oko 80 centi....ide ovaj sistem,samo mi pomala motorka i nekako mi ima onaj povratni trzaj iako je lanac nov.....sto je najgore,zaustavi se vrh na jedno 2 metra visine....Kad se zaustavi samo sam motorku u prikolicu i kuci
 

Najnoviji postovi

Na vrh