• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Jebemumiša, pa drva obavezno moraju biti složena, metrica mora imati 1.05 m, a ne 0.95 m, i lijepo moraju biti složena, pa ih lepo izmeriš. Ako nije mera 0 bodova. Ako su trula ili sprešla 0 bodova. Tanka granjevina 0 bodova. Ako drva nisu to što ja hoću, a to prvo dogovorimo, nema novac i drva vraća sebi doma. Tak i nikak drugač .... 😁 I sad mi reći, kak te more zajebat...... to moraš bit bedast da te zajebe
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,687
Kad je moj brat u pitanju sve je moguće. Njega je lako zaj....t. Previše je naivan a neće slušat i nikako da nauči.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,827
Došli kod liksona sa traktorskom prikolicom po drva. Veli ovdje ima 10 metara. Natovarili i izmjerili 8 metara. Ne, veli on tu ima 10 i zatvori vrata dvorišta - ne pusti nas van!
Mi hoćemo pozvati Miliciju! On zove sina. Njemu velimo, evo ti metar i izmjeri koliko ima tu drva, toliko plaćamo. Izmjerio 8 metara!
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,885
Ako je sin potvrdio njihovu teoriju, a je, ne vidim razloga zašto bi platili 10m, ako je 8m, plaćamo toliko i točka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gde su nestala stara dobra vremena kad su cjepanice bile duge 1,1 m i složene u visinu 1,1 m? Moj otac je to zval šumska mera.
Jedan znanac koji se bavi prodajom drva je pripremil drva za kupca, a ovaj je stalno odgađal dolazak po njih. Veli on, složil je dobru mjeru, a ako bu kupac došel za tri, četiri mjeseca, mogel bi prigovarati za meru (stvarno nikad nije imal prigovora), jer se drva buju hsušila. Mislim da je zbog toga nekad postojala tzv. šumska mera.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Kad je moj brat u pitanju sve je moguće. Njega je lako zaj....t. Previše je naivan a neće slušat i nikako da nauči.
A jbga sad Blaž 🤣 🤣 🤣, mlad je bude naučil....🤣🤣🤣

Gde su nestala stara dobra vremena kad su cjepanice bile duge 1,1 m i složene u visinu 1,1 m? Moj otac je to zval šumska mera.
Jedan znanac koji se bavi prodajom drva je pripremil drva za kupca, a ovaj je stalno odgađal dolazak po njih. Veli on, složil je dobru mjeru, a ako bu kupac došel za tri, četiri mjeseca, mogel bi prigovarati za meru (stvarno nikad nije imal prigovora), jer se drva buju hsušila. Mislim da je zbog toga nekad postojala tzv. šumska mera.
Je li se taj termin kaj si gore rekao stručno zove - posuša? Ne znam točno , čuo sam to od nekog čovjeka da je rekao, možda struka reče svoje.....:)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam to ja stručno objasniti, ali pretpostavljam da je tak bilo jer se volumen friških drvra otprilike toliko smanji dok se prosuše za loženje. Vrlo vjerojatno da se dela o terminu koji si napisal.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,898
I u mom kraju je postojala mjera koja se zvala šumska mjera.
Kad je lugar preuzimal drva drva su bila složena kak je iwanho napisal. Za dužinu cjepanica neznam ali visina je bila u prosjeku 1,1 metara.

Kolega se nekad bavil s drvima. Vozil je na prikolici i na njoj mjeril. Rekel je da mu je najgore bilo kad je došel čovjeku na dvor a ovaj ima zabita dva šiljka i veli tu mi složi bez križeva. Ili je bilo manjka koja cjepanica ili viška.
Uglavnom, htel je reči da jednom složena i izmjerena drva više nikad nemreš složiti tak idealno da mjera bude ista.

Ove prevare koje vi opisujete su stvarno lopovluk, ali s drvima je uvijek bilo i bude tak.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,827
Vidio sam željezni okvir 1x1 metar. Likson ugurao dvadesetak centimetara metrice i onda se posvadio da trgovcem :D
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
I u mom kraju je postojala mjera koja se zvala šumska mjera.
Kad je lugar preuzimal drva drva su bila složena kak je iwanho napisal. Za dužinu cjepanica neznam ali visina je bila u prosjeku 1,1 metara.

Kolega se nekad bavil s drvima. Vozil je na prikolici i na njoj mjeril. Rekel je da mu je najgore bilo kad je došel čovjeku na dvor a ovaj ima zabita dva šiljka i veli tu mi složi bez križeva. Ili je bilo manjka koja cjepanica ili viška.
Uglavnom, htel je reči da jednom složena i izmjerena drva više nikad nemreš složiti tak idealno da mjera bude ista.

Ove prevare koje vi opisujete su stvarno lopovluk, ali s drvima je uvijek bilo i bude tak.
Onaj koji zna složiti križeve, uvijek mu ostane viška drva.....i ako su dva križa to ti je to.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Križevi, ili kak se pri meni veli, krajcštosi idu na svakih 4 m ak je složeno više od klaftra. Znači pri 4 m su 2, a pri 8 m su 3 krajcštosa. Od kad se drva ne kalaju ručno, cjepanice su postale sve tanje. Posljedično je sve više zraka u mjeri, a u krajštosu pogotovo. No netko tko ima stalne mušterije, uglavnom ne zakida na mjeri. Inače bi brzo zgubil stalne kupce, a stalni kupac vrijedi više od par cjepanica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh