• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ovde je ludnica za trupcom hrasta ,u radijusu 20 km oko mene nema 10 hrastova .Privatne pilane kupuju i sve kazu ide kao tehničko drvo na izvoz ...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
I sto sam isto primjetio vuku van skoro sve. Nece bit ni za linije vise. Jbga bilo je dobro dok je trajalo
morat će bit za ljudima za osobne potrebe, kod mene ima elektrana na drvnu sječku, prve godine kad su otvorili to je bio užas šta su radili, nije bilo moguće vmo dobiti a kamoli liniju, ako dobiješ to je bilo doslovno granje do nekih 6-7 cm debljine, sad od nekud drugdje dovoze drva a vidim da imaju i topolovih trupaca, sad i to melju
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
U jednoj sumariji uz pozegu ukinili izradu linija. Nedaju vise. Il se nema vise sta. Ja mislim da to pomalo odlazi sve kvragu.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
ma otić će i te elektrane k vragu jer šume to ne mogu izdržati, ali njima je onako bitno održati proizvodnju dok su povlašteni proizvođači struje, na žalost kad oni završe posao šume će biti tek šiprage
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,562
Gledam tu kod nas ima cca 1000-1200 h vinograda garant. Mozda i vise. Rozgva se iznosi i pali ili se malcira. A nisam vidio da itko ima balirku za rozgvu. A mislim da sam procito da 1 h vinograda nosi ko 10 m bukve energije. Eto energije a minse rasipamo. A disu jos vocnjaci,maslinici. Eto materijala za toplane i elektrane.
 

Prilozi

  • 710x710.jpg
    710x710.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 35

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Da, šume se uništavaju mahom u cijeloj Hrvatskoj, ko da su kukuruz, pa će za godinu dana izrasti nova. Trenutno je cijena sirovine jako porasla i još će rasti, to je prilika svima koji se bave šumom da na przinu zarade brdo love, ne mareći pri tome za prirodu i ekologiju. Sami smo svjedoci strašnim klimatskim promjenama, a sami smo djelom krivi za to. Šume na prvu izgledaju kao ne toliko bitan čimbenik u svemu što se događa, ali prosudite sami zašto je recimo došlo do velikih poplava u Zagrebu prije koju godinu i to baš nakon velike sječe šuma na Medvednici, zašto su se pojavljivali veliki odroni sa zagorske strane Medvednice???
Inače sam strastveni lovac na gljive i putovao sam skoro po cijeloj Hrvatskoj i vidio jako puno šuma, ali svugdje je isto, hektari i hektari porušene šume, a to će nas itekako skupo koštati. Ipak šume su naša pluća.
Ne mogu reći dal je gore u državnim šumama di Hrvatske šume tamane hektare stoljetnih bukvi i hrastova ili u privatnim, di prekupci i često lopovi uništavaju cijele šume.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Prije mjesec dana nabavio sam ovu sjeckalicu za granje. Malo sam ju obnovio i sad je spremna za upotrebu. Služit će mi za sjeckanje granja iz ljeskarnika nakon obrezivanja, a i za vrhovinu kad krenem rušiti topole. Do sada sam to lagerirao među topolama i čekao da istrune. Sad još moram napraviti šupu za sječku i pomalo sa njom u peć za centralno.
 

Prilozi

  • sjeck2.jpg
    sjeck2.jpg
    67.6 KB · Pregleda: 41

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Danas kao nikad do sad postoji ogromna količina love u svijetu namijenjena lobiranju, pa tako i u grani šumarstva..gdje se ne gleda na eko sustav već kako će netko zgrnuti sve više love😕...Ako EU naredi da treba americi isporučit toliko i toliko drva onda svaka država članica mora to odradit. Kao što znamo drvo ne može rasti bez co2...isto ako nema dovoljne količine šuma na svijetu kvaliteta kisika će nam drastično past. Klimatske promjene se upravo dešavaju zbog nedostatka šuma na svijetu...Lijepo izgledaju podaci recimo HR šuma kako se uredno gospodari, dosijava....Ali ako pogledamo stvarne podatke, šume su svake godine manje i manje. Recimo podatak da 10.000 tis. godina unatrag pa do 1700g. svijet je izgubio 6% svjetske šume, a samo od 1700 do 2018 izgubljeno je čak 13% svjetske šume😲. Podatak da od 2024g. država kalifornija zabranjuje prodaju 2-tk motora na benzin. Pa to je apsurd ako se s time želi postići smanjenje co2. S druge strane samo 90 kompanija na svijetu prouzročuje 2/3 ukupnih co2 emisija. Samo što drvo nije npr.željezo da se u par dana izvalja..treba godine da izraste...ma ludilo:rolleyes::rolleyes:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
Ne to je ručni rad. Danas kad sam srušio jedno stablo sa krošnje je spao oblak lisne uši ili kako se zove neznam kad me nije ugušio, zamalo da povratim.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ako je bio oblak prašine, to su vjerojatno gljive čađavice...koje posljedično žive na mednoj rosi...a to je govance od lisnih uši...
pa svi koji volite med od nečijih govanaca, bon apetit... 🤭
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Jučer i danas je na red došla šuma i spremanje ogrijeva za privatne potrebe, glavni akteri su husqvarna 390 i 365, deutz u transportu i zetor na vitlu krpan 5si
20220524_073359_2.jpg
20220524_131329_2.jpg
20220524_170746_2.jpg
Inače o deutz-u "brine" stric, tehnički je skroz ispravan samo što vizualno loše izgleda.
 
Na vrh