• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Tvoje su malo predebele za moju uporabu...gledajuci tvoje sliku neke tvoje na pola sigurno, ali vecinu iz 2 treba dobit 3...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sitnije cjepanice - više metri iz kubika i obrnuto. Kome se isplati kalati na sitnije, a kome ne, nek svako zaključi za sebe.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,350
Puno je posla oko cijepanja metrice iz debelih komada još ako ih slažete u štivu, pa utovar.
Ko radi metricu za prodaju je ok, za kuću po meni su ćutci prakticniji. 20220623_114012.jpg
Kad ovakvu srežem u ćutke, većina se sitni iz dvije sekire neku popravim batom.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,592
Slažem se da je iz kubika više metara ako su sitnije cjepanice no meni je to ne znači puno jer ne kupujem višemetricu i pogađam po metru, bit mi je brzina rada a više se napravi ak su krupnije metrice.

Što se tiče ćutaka evo jedna hrpica od 6 dana posla, cca 95-96 metara drva iako na slici možda izgleda manja hrpa

289367000_776258130059592_3423977143074597066_n.jpg
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,237
Eto vidis, kako sam i rekao mozda je malo teze( ko tebe nije, obzirom na stroj od kalaca) lijepa hrpica se napravi. Takvih par bukvi i za cas 50 m drvi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas ujutro dopelali jedan suhi hrast (srce je živo, obel trula). debljine na panju 40-ak cm i jedan manji cca 20-ak cm debeli koji je moral biti porušen iz sigurnosnih razloga. Grana od suhoga je bila naslonjena na taj manji i pitanje je kam bi pala kod rušenja. Popodne kalanje direkt s prikolice. Bez muke, samo smo koturali po daski na kalač.

1657827251136.png
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Oprostite na znatizelji, ali moze li pitanje tj odgovor? Svaki puta kad vozite imate popratnicu za drva(teretni list), kakvi su obicaju u vasem kraju? Kako policija dise?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Ovisi gdje ti je suma od kuće.Meni netreba ništa jer idem seoskim putem do sume.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kolika je sada cijena popratnice?
Kupiti je ili ne za prijevoz do 1,5 metra drv?
Kak policija gleda na prijevoz tak malih količina bez popratnice?

No, nije problem samo popratnica, tu je obično neregistrirana prikolica ili čeza bez osiguranja. Moj stav je da za prikolice do 4 t nosivosti (2,5 kubika šodra) nebi trebala registracija niti osiguranje, već bi se eventualna šteta namirivala iz police osiguranja traktora. Prikolica bi naravno trebala biti tehnički ispravna kaj se tiče signalizacije i barem na oko solidno izrađena (da se ne raspada pod teretom. Znam da je tak u Sloveniji za male prikolice, ali nisam siguran do koje nosivosti je dopušteno bez rege.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Kolika je sada cijena popratnice?
Kupiti je ili ne za prijevoz do 1,5 metra drv?
Kak policija gleda na prijevoz tak malih količina bez popratnice?

No, nije problem samo popratnica, tu je obično neregistrirana prikolica ili čeza bez osiguranja. Moj stav je da za prikolice do 4 t nosivosti (2,5 kubika šodra) nebi trebala registracija niti osiguranje, već bi se eventualna šteta namirivala iz police osiguranja traktora. Prikolica bi naravno trebala biti tehnički ispravna kaj se tiče signalizacije i barem na oko solidno izrađena (da se ne raspada pod teretom. Znam da je tak u Sloveniji za male prikolice, ali nisam siguran do koje nosivosti je dopušteno bez rege.
Do 20 kn po m3 je izdavanje popratnice...ali ukoliko se razigra prica (pa i na prikolicu i ostale aktivnosti) odese cjelogodisnja potreba za drvima u kaznu-nazalost. Npr sum.insp za prijevoz bez popratnice cca 1.500 kn bez obzira na kolicinu, a ako ide provjeriti gdje je sjeceno da li treba biti doznaceno ili ne da li je bilo doznaceno ili ne....uf...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Ne bih se slozio...
Npr. Tvoj auto pa nesmijes staviti preinaku na njega i po cesti voziti kako hoces...
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
To bi bilo u redu da se svi drže zakona.A što hš rade u našem kraju?Privatne pilane?Ili ovi šta rade drva za ogrjev? Sve je to pola crno pola bijelo.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,194
Tocno, ali nemozemo se ugledati u lose....treba teziti boljem...
Steta struku s puno godina iskustva znanja prodati za sitne skude!!!!
Nadam se da ce institucije drzave poceti vise delati svoj posao...
 

Najnoviji postovi

Na vrh