• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Danas sam prvi put koristio novu koloturu što sam kupio neki dan i moram reći da sam razočaran, imam i domaće proizvodnje što smo radili i ovo kupovno je tak tak. Nisu bili ni neki preveliki novci ali sam se iznenadio da je bez ležaja i klin koji drži kolotur ima samo segere da ne ispadne, za kolotur koji deklariraju pod 10 tona malo je to neozbiljno. ŠKRIPAC 10T
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Danas sam prvi put koristio novu koloturu što sam kupio neki dan i moram reći da sam razočaran, imam i domaće proizvodnje što smo radili i ovo kupovno je tak tak. Nisu bili ni neki preveliki novci ali sam se iznenadio da je bez ležaja i klin koji drži kolotur ima samo segere da ne ispadne, za kolotur koji deklariraju pod 10 tona malo je to neozbiljno. ŠKRIPAC 10T
To sam već pisao da su to hobi koloture da ih treba praviti sa kugličnim ležajima iz kvalitete i posebno tolerisati. Obavezno ide dvoredni ležaj. To što se prodaje nije za upotrebu, pogotovo kad bi se stavilo na neko ozbiljnije vitlo. Malo tokara zna kako to uradit sila od 10 t a nekad ista kolotura trpi 2x taj pritisak. Nekad cijeli dan rada, ja provlačim po 150 metra sajle kroz takav škripac.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Ja sam očekivao da ima ležaj, da sam znao da nema ne bih ju nikad kupio. Takve bez ležaja imam i od prije, moram pronaći ležaj i dati ga ubaciti da spasim stvar. Nisam htio nikog gnjaviti da mi tokari al izgleda da drukčije ne ide. Malo sam tražio ležaj al nisam našao za sad odgovarajućeg.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,237
Jučerašnja i današnja akcija
Svak cast, puno drva bez puno muke. Ali stranci su najjeb... puno bolje di je imati zatvorenu stranicu zadnju. Napunis dno, i onda slazes preko zadnje, stavis si sa strane stice. Kad kipas, kipas sa strane i otvoris i zadnju stranicu, dignes, popeljas napred i sve ispadne bez ostecenja...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Moram potražiti što ima za osovinu 28, a da nije širi od 20
Uslovljen si, možda neka opcija sa valjkastim ležajem koji imaju i dodatni bočni prsten, ili jednoredni kuglicni većeg prečnika 35x72 ako može takav da stane sa vanjski mjera, a na osovinu navići prsten piksnu.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Nije problem da se stavi i veća osovina, glupo mi je da moram popravljati gotova rješenja. Moram u budućnosti nabaviti neki mali tokarski stroj da si mogu polako sam takve stvari rješavati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Moram potražiti što ima za osovinu 28, a da nije širi od 20
6306 jednoradni, kruti lager... 30x72x19.
Dinamička nosivost cca 3t.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Svak cast, puno drva bez puno muke. Ali stranci su najjeb... puno bolje di je imati zatvorenu stranicu zadnju. Napunis dno, i onda slazes preko zadnje, stavis si sa strane stice. Kad kipas, kipas sa strane i otvoris i zadnju stranicu, dignes, popeljas napred i sve ispadne bez ostecenja...
Najveci problem je što su iza stupovi i onda je jos veci problem kad se kipa na bok.
Stranice su već riješene, malo gurtna, malo daska i utovarivač....
Napravljene su od tankog lima, bez ikakvog pojacanja, a raspon 4,5m, ko da se bude samo stiropor vozio🤦‍♂️
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,237
A kaj se stupovi ne vade,?

Znam da se kod svih vade.
Sve je dobro kad je mukte delati, sve to ruke je tak tak. Ne treba zaliti nis, samo tovari max🤠🤠
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Vade se stupovi, ali kad su trupaci gore veliki ih je problem izvadit, jer obično trupac zacvika za stup
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,237
Hm gle, ja isto ima stupove pa nemam problem s time. Samo pazim redosljed. Znaci s lancima povezem trupce preko sredine, ne gurtnom jer mi se nije pokazala najboljom. Lanci jace stisnu.
Najprije otvorim zadnju stranicu, pa stupove, pa otpustim lanac, pa na ruke skinem 2, 3 trupca koji su na bocnoj stranici, da ju oslobodim. Prilicno lagano ide, ak zapne uzmem dva metra polugu. I ide dole, nakon toga bocnu otvorim i dignem kiper. Znam da se cini zajebancija ali meni se to pokazalo ucinkoviti i duplo manje trgam stranice prikolicu, itd. I narokam ju maksimalno.
Ak su trupci dugacki cca 1.5, 2 m preko zadnje stranice tada s motorkom ih spilim jer se piga kiper, teziste je na zadnjoj strani. Ak je tebi lakse tako samo naprijed. U pocetku kada nisam bas pazio i nisam stupove vadio, a kipao sam odotraga, zakajlali su se svi trupci i dignulo mi zadnji kraj traktora, i nakrenuo se u stranu, malo je falilo da ne prevrnem i traktor i prikolicu. Kako sam se usrao od straha. Od tada kipam samo na stranu. Prikolica je bila jednoosovinka 8t, a traktor uni 533, i to je jedan od razloga zasto mi se sve diglo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Jel to od vitla ili za pomoćnu koloturu. Dobro je to, ako je i bolcin u toleranciji. Dali ti nešto osigurava bolcnu da se on ne okrene u pločevini.
Mada ja to radim drugačije. Kolotura je za 2 mm uža od ležajeva, a seger stavljam između ležajeva, bolcna je osigurana da se ne okrene sa segmentom na glavi, umjesto šplente obavezno ide matica na bolcnu.
 
Na vrh