• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Puca i 16ka a kamoli 14ka

Ne mora po ov
Moze Borislave i to bez problema da povuce vitlo 6,5t. One bukve prave ko svece, glatke, teren dobar, nije to nista posebno.
Ne mora po ovakvom, može i po dosta gorem terenu. Dok se ne vidi uživo šta ova vitla mogu ne treba napamet pričati
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,258
Ja imam 5t vitlo i to sve kaj je tu prikazano, on izvuce kod mene brdo i nema nekih jednostavnih suma. Jbg kad sam vise manje sam, ne da mi se slikati ali evo vam jedne slike kaj je izvukao iz potoka. Uni 640 i komad je bio 5m. Tak da mogu ta vitla. Sajla je 10mm presana
 

Prilozi

  • 20210220_091738.jpg
    20210220_091738.jpg
    97.5 KB · Pregleda: 59

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ne mora po ov

Ne mora po ovakvom, može i po dosta gorem terenu. Dok se ne vidi uživo šta ova vitla mogu ne treba napamet pričati
Ma ne kazem ja da je to vitlo lose i da ono ne moze. Dobra su ta vitla, dobro je Gvozden to osmislio. Nego pisem ovde jer je cela prica posla od toga da TAJFUN 6,5t ne moze da izvitla 1 kubik uz neku stranu, sto naravno nije istina.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Boro i Smilan, na stranu sad vaša vitla... Mene zanima da li ste kad bili pored Tajfuna, Krpana od 6.5t pa na više tona i uživo vidjeli koliko može potegnuti?
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Brat je imao tajfuna od 4.5 tone i prodao ga brzo jer je samo propinjao traktor. A nema niko te malo jače jer ova naša vitla su se pokazala odlično i ljudi neće da mjenjaju.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Stroj ima sajlu 14 mm. Svako vitlo iz svake situacije povuce 3-4 kubika ladno,sajle nepucaju bas tak. U praksi svaka sajla krene na koji metar pucat poslje 800-1200 kubika. Osim ak se ne prezabi,kamen ne presjece itd. Sajle su presane. Price da ono vitlo ima 15 tona snagu stoji samo na papiru. Na toj sili nest mora na onom puci da ga je... Al dobro papir trpi svasta. Isto tako covjek je prije 5-6 god uzeo tog famoznog Gvozdena. Za te pare nema se sta prigovort. Ljepo slaze,ljepa vucna snaga. Sve 5. Ali daleko daleko ispod nekog slovenca neke polu pro ili pro linije. Za malo jacu amatersku ili polupro upotrebu fantazija. Za klasu vise nevalja.
IMG_20220809_175507.jpg
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
4.5 t i 6.5 tona su razlika nebo i zemlja. Isto kao Jugić i Mercedes. Propinjanje se lako riješi tj., izbjegne sa nižim kopčanjem gornjeg toplinka.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
A donja kolotura?


Za ovo bi rekel da je više razlog visoka cijena slove skih bitaka.
Donju koloturu nije imao,takvo je vitlo kupljeno kao novo.
Ali daleko daleko ispod nekog slovenca neke polu pro ili pro linije. Za malo jacu amatersku ili polupro upotrebu fantazija. Za klasu vise nevalja.
Ne bi se baš složio ali dobro.A šta ne valja tačno,to što bolje slaže sajlu od krpana i tajfuna;)
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,258
Tu stvarno neki kolege pricaju o iluziji ili nekoj lovackoj prici, kao da mi ostali nismo radili u sumi i slicno.

Svasta, vitlo propinjalo traktor i brzo se prodalo i odmah se kupilo gvozdena koji cupa bukvu iz korjena s istim traktorom....

Vitlo ovako, onakvo tu je da pomogne, koliko vuce opet je do strojara i iskusvo koji ce izvuci ono najbolje od njega.

Ajme, ovaj forum stvarno otiso malo leve....

Svaka cast pojedincima koju drze ovu temu iznad vode...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Nisam siguran da igland ima vece vitlo od 9 tona. To gvozden kao 15 ton je neki 20000 kn mislim.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
To je meni dosta cudno oko tih silnih tona jer najjace vitlo koje sam ja video i za koje znam je koliko mi se cini 16t. To je ljudi moji toliko masivno, traktor zglobar ga nosi, mislim 240ks, naravno i on je premasivan. Taj toliki traktor ima samo jedno takvo vitlo, odnosno jedan dobos i sa njim cuda cini. Zna li neko za neki sumski traktor ili fabricko vitlo da je 15-16t ili jace i da se koristi da kazemo u normalnoj upotrebi?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Tajfunovo 9 t 850 kg traktor pd 100-150 ks. Koliko je tesko to gvozden? Negdje i u nesta te kile moraju bit ulupane. Nis sigurno u ljepu boju. Ko sto je kolega Aca prije napisao vitla od 13-16 tona imaju ispod timbera od 10-11 tona i cca 180+ ks. To nij bezvraga. Ove silne tone na kojekakim traktorima 40-60-70 ks padaju u vodu jednostavno.
vip90pro.jpg
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Iz mog skromnog iskustva kod vitlanja je vazno da posao ide, znaci da ima cist put za trupac bez prepreka, dzabe od 5,10 ili 15 tona ako trupac naidje na prepreku pa se mora prekacavati, mjenjati smjer vitlanja, tu se samo gubi vrijeme.
Znaci najvaznije je da se ispravno procijeni koliko se moze izvitlati u datim islovima i da se izvitla iz prvog pokusaja...
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Odgovori mi na pitanje pa mogu staviti račun. U toj situaciji vitlo ima teoretski i veću silu nego što tvrdiš. I to značajno veću. Al imaš problem što ti komponente sustava ne mogu to prenijeti…
@Borisllav360 Zašto sumnjaš? Jel si vidio kad uživo što može Tajfun 6,5 tona? Susjed je prošle godine kupio novog Tajfuna 5,5 tona. Izvukel je iz jarka grab u kompletu sa granjem na kojem je bilo 4 m drva… A to je 5,5 tona…
To su prave tone… 😉
Izvini obaveze danas.
U predstavljaju ovog vitla sam to sve bio decidno opisao, samo ću ponešto.
Korištenje ide ovako 4 ili treća i obično to ide 3kub. Kad se pojavi otpor podloge zapne ili zarovi, idem u 2 brzinu u raspon snage od 12 do 15 ili više, zavisno od gasa koliko dajem. To je radni opseg i u kojem nemogu čak ni pola da iskoristim snagu motora, tad ako ne popusti otpor trupca ili podloga sidrenja, sigurno puca sajla bila 12mm presana ili 14 sa čelicnim jeszrom omča. U ovoj brzini postoji prekoračenost ovih sajli. Ako koristim 15 sajlu običnu, mogu da naprimer pun gas ali tad ne izdržava omča I obično vežem duplom omčom kao sam postavio juče na jednoj slici gdje sam povukao stablo od 70 cm I koje je rovilo ozbiljno sumsku zemlju. Znači sigurnih nekih 7 il 8 metra ogreva plus još toliko otpora podloge.
Što se tiče tehničko konstruktivni zahtjeva svi su u potpunosti zadovoljeni i vitlo kao reduktor sve to podnosi i do tog tvog računa maksimuma. Zato sam ti u prvom komentaru u parametar uvrstio glavnu osovinu 65 mm.
Sve to možemo da računamo, odnosno ti, pa bit če i to postavljeno.
U praktičnoj primjeni moga bi samo prvu da iskoristim kad bi bio vezan za stablo nikakva podloga nebi izdržala niti sajla koju bi koristio kao radnu 14 il 16. O ovom ćemo kasnije.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Stroj taj uniforest. Frend ga tero sa 577 al traktor bio malo slab za to. Uzeo si fiata 90-90. Kombinacija super. Oko 2000 kubika izvlaci godisnje
 

Najnoviji postovi

Na vrh