• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Kakvih sve frustriranih ovde ima. Čudo jedno.. Mora da su jako ponosni na svoje komentare
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Pa mora se raspravljat, zato služi forum, a ne samo jedno mišljene gurat, svako dela kak mu lakše i kak more.
Sad dal je to teži ili lakši način nebitno je,ako se napravi.
 

Spaceman

Dobro znana faca
Tu od
24 Ožu 2020
Poruka
175
Svi bi mogli grijati na plin,to je najzelenije gorivo..ili cijelu afriku nakrcati solarnim panelima...a ljude zaposliti da metu pijesak s panela..u noćnim smjenama da ne izgore na suncu
Ispravak navoda da plin ipak nije zeleni..više naginje ka smeđoj...još uvijek je drvo zeleno tj. najzelenije... ako je vlažnost ispod 20%
 

iwar

Novi član
Tu od
16 Ruj 2022
Poruka
20
Pa to je još jeftino. Kupi traktor prikolicu pilu kalac Registriraj sve sto treba. Sve natoči dobrim gorivom i uljem. Odi u šumu sruši izvuci ispili iskalaj natovari odvezi istovari….. ja bih svakoga ko kuka malo kolegi @Ghost na par dana tjelovježbe da vidi kako su drva zapravo jeftina. E da, plati i šumariji ili vlasniku drvo…
Isto toliko posla je bilo i pred 5 godina kad su drva koštala 40 EUR. Ovako ispada da se je jeftinije grijati na struju.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Isto toliko posla je bilo i pred 5 godina kad su drva koštala 40 EUR. Ovako ispada da se je jeftinije grijati na struju.
Kod mene je pre 10 g pelet bio 30e a sad je blizu 250e.
Mnoge stvari otišle ta 100%.. Cijena šumskog posla će rasti jer je sve manje onih koji se tim poslom bave od običnih sjekača i prodavaca. Preduzeća to rade drugačije i po njima cijene bi bile veće za 40% jer oni mogu I u izvoz.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
462
Isto toliko posla je bilo i pred 5 godina kad su drva koštala 40 EUR. Ovako ispada da se je jeftinije grijati na struju.
Aha, i gorivo je ista cijena kao prije 5 godina. I gume. I ulja. I masti. I vitlo. I traktor. I hrana. I sve je isto kao prije 5godina samo malo skuplje. Čudi me da su i drva poskupila iako je isti posao za napraviti metar drva.
 

iwar

Novi član
Tu od
16 Ruj 2022
Poruka
20
Aha, i gorivo je ista cijena kao prije 5 godina. I gume. I ulja. I masti. I vitlo. I traktor. I hrana. I sve je isto kao prije 5godina samo malo skuplje. Čudi me da su i drva poskupila iako je isti posao za napraviti metar drva.
Kaj nije isti posao? Sad imaš više posla za napraviti metar drva? Isto vitlo koje si imao prije 5 godina koristiš i sad, gorivo je ista cijena, ulje i mast skoro isto ali se ne troši toliko... sigurno se troškovi nisu povećali za duplo.
Ali ja sam rekao za posao.

Kakve su to usporedbe… Onda se griješ na struju.
Pa da, čemu se mučiti s drvima ako je na struju jednako skupo. To i kažem.
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Prije pet godina je Krpan 5t na ručku (rabljeni) bil oko 800 do 900 eura u perfektnom stanju, sad je skuplji nego kaj je prije 5 godina bil novi Krpan 5 SI.
Gorivo je bilo 50 posto jeftinije nego sad, dnevnica radnika se kretala oko 300kn, trenutno ispod 60 eura ga nema tj., ne želi raditi. Mehanizacija (traktor, pile, lanci...) je poskupjela barem 50 posto.
Trenutno se kod mene plaća bukva na panju od 35 do 40 eura po kubiku i to bez vitla nemaš po kaj dolaziti u šumu.

Kad se zbroje svi troškovi, koliko ostane novaca na kraju? I računaj radno vrijeme od osam, devet sati.
I kak uvijek ponavljam onima kojima su drva skupa, nek ide samnom dva dana, ja mu za ta dva dana dam 4 metra drva i nek mi na kraju dana veli dal su drva skupa ili nisu.
Za sad se nijedan nije odlučil da bi tak odradil. Jer zna da da je to muka od posla. I hvala Bogu da ga više ne radim. Osim kaj pomognem prijateljima i susjedima. Za novce ne radim jer to nije vrijedno muke.
 
Na vrh