• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,624
zato je kod mene hrast i jasen, isto od ovršina, 50-55 eura, a drugdje bukva i grab 85 eura
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,596
Ja sam 4 godine staro vitlo (malo rabljeno sa dograđenom hidraulikom i daljinskim) platil 1000€ više nego kaj je koštalo novo 2018 ili 2019. Čovjek mi je dal uputstva od vitla i unutra sam našel račun od vitla kad je kupljeno novo… Prije 3-4 god je Stihl MS 661 bila oko 7000 kn, sad je preko 10 000. Taj isti koji dela drva mora jesti, sad te sendvič košta 3€. Dnevnice su bile 250-300 kn, sad nitko neće s tobom razgovarati za 60€. I onda uspoređivati cijene drva sad i prije par godina je blago rečeno promašaj. Kaj ne dođete na benzinsku pa pregovarate o cijeni goriva? To je težak i opasan posel, a za ove “hvalite me usta moja” i humanitarne priče morate otvoriti temu braće Grimm ili Hans Christian Andersen. Riječi su jeftine, djela su skupa. Slažem se da se neke cijene napuhuju bez razloga al to je začarani krug i sigurno nije krenul od ekipe koja piša krv u šumi…
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Pital sam te da si na mjestu radnika. Očito nisi. Kak bi postupil da te tvoj radnik pital za povišicu?

250e za 2 sata posla postavljanja klime? Materijal nije poskupil toliko i ne košta 1000kn. Nevažno.

Mene je sram nekom tražiti 100kn/h, jer znam da je njegov sat vjerojatno 1/3 do 1/2 te cijene.

Najviše je bezrazložnog napuhavanja cijena... tak da si onaj s malim primanjima nemre priuštiti gotovo niti osnovno.

Ne osuđujem nikoga, samo razmišljam na glas...
Znam u svom kraju mnoge koji imaju mala primanja, ali nose mobitel od 500 do 1000e, pa nek ga mijenjaju za pilu pa onda sa njom zarađuju imali bi dodatni posao, nebi pričali da je skupo, nebi imali visok šećer i masnoću i nebi morali na silu svako veče šetati jer pola dana prespavaju. Svi ti maštaju o jeftinom paletu ili plinu i samo dugme stisne i nema brige. Ti koji nemaju novca koji su zdravi nek se uhvate posla pa će imati više. I ličnog iskustva sam sve to prošao.
Ali jedan moj rezima sreća je što su blage zime, ako bi naišao period iz 1984 ogrev bi bio više od 200e, a struja i plin, to bi bila druga priča.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,729
zato je kod mene hrast i jasen, isto od ovršina, 50-55 eura, a drugdje bukva i grab 85 eura
Da al zanimljivo je ovo da nisu u svakoj šumariji iste cijene drva.Ti veliš da sad plačaš cijenu koja je kod nas bila prije 7-8 godina. Zadnje kaj sam čul da su prošle godine bila 200+pdv.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,225
Da al zanimljivo je ovo da nisu u svakoj šumariji iste cijene drva.Ti veliš da sad plačaš cijenu koja je kod nas bila prije 7-8 godina. Zadnje kaj sam čul da su prošle godine bila 200+pdv.
Vjerojatno usporedjujete kruske i jabuke....
Usporedite isti proizvod na istom paritetu prodaje i mora biti isto!
Ovdje ima njihov cjenik
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
@smilan, u svakom žitu ima kukolja. Takvi strše, ali nisu svi takvi, pa se nemreš prema njima ravnati.
Ne komentiram cijenu drva, jer ne znam izračun te cijene.
Jasno je da su troškovi porasli (@Tommy je navel jedan od primjera) i da je ukupna cijena metra veća. Razumijem da su drva poskupila s 350 na 450kn radi toga, ali ne razumijem zakaj bi morala koštati 550 ili 650kn/m (npr).

Ali cijena samog rada nema razloga 2x porasti, jer cijena satnice ni jednom radniku ili seljaku nije porasla.

Neki dan sam kupil šoder...
Cijena je 260kn/m3, nafta 11kn/l.
Pred godinu i pol šoder je bil ~130kn/m3, a nafta 15kn/l.
Kad taj isti trgovac hoće "kupiti drva", onda traži cijenu ispod proizvodne.
Kaj je to drugo nego lakomost i generiranje inflacije?
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,093
Ja drva radim za sebe i neki sitni višak prodam,cijenu pitam kako pitaju i drugi u okolici
Kad bi nekome stvarno bilo potrebno mogao bi mu i pokloniti ga da si čovjek pomogne
Ali jedam veliki ALI,dok ja svaki dan crnčim kao crnac od jutra do sutra,i pitaš nekoga da ti pomogne za plaću ne badava svi koji nemaju nikakvih obaveza i znam da bi mogli vuku guzicu natrag i ko fol imaju neke obaveze i nemogu,a na kraju mjeseca plaču kaj još nema plaće i kažu lako tebi ti imaš ajd mi donesi,e zajebi radnju NE DAM

Kad budu rekli ovaj tjedan sam slobodan ako ti nešto treba doći ću ti i badava pomoć samo mi da jesti i piti ,tada i ću i ja njima rado pokloniti drva

Drva poklanjam samo ako je nekog snašla nevolja u životu.inače ako si sposoban za rad,radi pa ćeš imati
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
462
Pital sam te da si na mjestu radnika. Očito nisi. Kak bi postupil da te tvoj radnik pital za povišicu?

250e za 2 sata posla postavljanja klime? Materijal nije poskupil toliko i ne košta 1000kn. Nevažno.

Mene je sram nekom tražiti 100kn/h, jer znam da je njegov sat vjerojatno 1/3 do 1/2 te cijene.

Najviše je bezrazložnog napuhavanja cijena... tak da si onaj s malim primanjima nemre priuštiti gotovo niti osnovno.

Ne osuđujem nikoga, samo razmišljam na glas...
Moj radnik ne pita za povišicu. On je dobije na temelju truda i naše zarade. Sto se vise trudi vise imamo. Sto vise imamo vise i dijelimo. Al ne podcjenjujem tuđi rad i trud.
Ali vidim da tebi to ide kad kažeš da je 250€ za 2 sata posla. Pa sad oduzmi PDV. Pa oduzmi materijal. Evo mali primjer: nosači vanjske jedinice su prije 5-6 god bili 5 sad su 15-20€. Jeli poskupilo duplo? Nije
Onda kad kažeš dva sata rada nije dva nego 4 jer dva majstora rade 2-3 sata bez putovanja. Naravno put, gorivo i sam kombi sa kompletnom alatom je besplatan. Mi samo dođemo i uzmemo sto nam treba. Sve gratis. I tako dalje i tako bliže. Dalje nemam volje objašnjavati. Da se vratimo na početak teme i cijenu od 85€ za metar kvalitetnog drva. Kome je puno nek si kupi opremu i sumu pa će proći jeftinije. Samo treba delati 😀
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,093
Evo jedne situacije
Znači nešto malo prije rata uzeo sam čovjeka da mi ožbuka podrum,čovjek je sve uredno odradio i pošteno sam mu platio
Onda je došao rat,čovjek je bio iz Bosne i došao jedan dan kod tate i kaže ovako
U ponedjeljak mi dolaze žena i djeca iz bosne,a nemam im šta dati jesti,molim te ako mi možeš dati vreću krumpira da imaju šta jesti,nemam novaca da ti platim,ali doći ću ti nešto odraditi ili ću ti doći platiti kad budem imao
Tata je otišao po vreću,dao mu je i rekao evo ti krumpir,a dužan mi nisi ništa,ako bude trebalo radit nešto ja ću ti platiti,a za krumpir je riješeno

Hvala bogu čovjek se snašao i više mu nije trebalo,sad pokojni ,nek mu je laka zemlja

Da me došao pitat bilo šta da mu treba pomogao bi mu,jer je čovjek bio poštenjačina i upao je trenutno u krizu,ali jebivjetrima koji troše po kafićima i izležavaju se,na kraju bi se još i smijali jer sam "budala"koja radi ,a oni dobivaju gratis NE DAM
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
A niko niš ne priča kaj se jede u šumi za gablec? Svima novci na pameti pa se ne stigne jesti ili? Kava popit u miru? Slušat cvrkut ptičica? Ciu ciu, ciu. Uživat malo u zelenilu, prileći mako nakon jela.? Toga nema? Niko ne uživa u šumi?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,346
Prisjetim se priče iz male škole o crvčku i mravu. Jedan je pjeval, a drugi delal, a onda je došla zima.....
Svatko tko ima djecu, unuke sigurno razmišlja na način kak da i njima pomogne i nekaj im iza sebe ostavi. Pa nije valjda i to nemoralno i nenormalno? ;)

Uglavnom, keder je najbolje postaviti odmah rano u jutro jer su veće šanse da se nekaj vlovi tokom dana.
 
Na vrh