• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Nije li to iznos za ulaz u sustav pdv-a? A dohodak je bilo kakav ostvaren prihod...

Iznos za moraš ulazak u PDV je 230.000,00 kn. OPG je specifična djelatnost i kao takva ima povlašteni položaj. Dakle sve što prodaš u jednoj godini (uključujući poticaje) ne smije biti više od 80.500,00 kn.( to je 35% od cifre za ulazak u PDV).
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Kako sad 230000 kad sam na prosloj stranici kopirao da je za ulazak u sustav pdv-a 85000kn ili 24000ķn poticaja... neki ljudi brkaju pdv i porez na dohodak ili dobit..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Ako ne prelazis te iznose ne moras uci u sustav pdv-a a porez na dohodak se placa jer kako sam prije rekao,svaki prihod je dohodak pa se na njega placa porez
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Kako sad 230000 kad sam na prosloj stranici kopirao da je za ulazak u sustav pdv-a 85000kn ili 24000ķn poticaja... neki ljudi brkaju pdv i porez na dohodak ili dobit..

Zakoni se mijenjaju. Kad je donesen Zakon o pdv-u (počeo se primjenjivati od 01.01.1998.) prag za obavezni ulazak je bio 85.000,00 kn. Od 01.01.2013. iznos koji je obavezan za ulazak u pdv je 230.000,00 kuna. To je PDV.
Zakon o porezu na dohodak je drugi Zakon, a Zakon o porezu na dobit sasvim treći. Ne brkam ih, to mi je struka. I još jednom napominjem da je OPG pomalo nedefiniran, negdje između svih tih Zakona. Naći će oni način da ukinu sve nazovi povlastice za OPG.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ako ne prelazis te iznose ne moras uci u sustav pdv-a a porez na dohodak se placa jer kako sam prije rekao,svaki prihod je dohodak pa se na njega placa porez

Pogledaj Zakon o dohotku ili bolje Pravilnik - jasnije je pisan. Postoje primici (prihodi) koji se ne oporezuju.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
problem je što se pojedini zakoni. bitni u ovom slučaju kose jedan sa drugim. odeš u poljop. agenciju kaže ti jednu stvar. odeš na poreznu reći će ti drugu stvar i onda na mirovinskom dobiš treći odgovor i ništa ti nije jasno.vezano uz porez ću lako rješit, najviše me brine na koga otvorit opg.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
ured državne uprave odmah nakon otvaranja OPG-a šalje prijavu poreznoj koja ti razreže doprinose, i odmah si u obvezi plaćanja paušala poreza na dohodak...
čak nije važno jesi li zaposlen i plaćaš li doprinose, oni su u stanju zračunati još barem 4 sata na dan da delaš na svom gospodarstvu...i penziću i radniku i direktoru...:(wait):
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Zbog toga svaki opg mora voditi knjige i platit porez.jer bez obzira dal ste u sustavu pdv-a ili ne,platit cete porez na dohodak...cim imate prihode (poticaji) najbolje da prikazete i rashode (ovisi o djelatnosti sto mozete prikazati) pa da platite cim manji porez... uglavnom ova rasprava je dokaz da nista nije jasno definirano...
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
912
po novom zakonu o mirovinskom ne pa ne znam hoće li ići sa retrogradnom obustavom mirovina...

imas link na zakon o koem pricas a ga ne mogu naci nigdje
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
OPG koji ne ostvari ukupni prihod preko 80.500,00 kuna nije obveznik poreza na dohodak. Ne izdaje račune, ne predaje poreznu prijavu i ne plaća nikakve poreze ni doprinose uz uvjet da je zaposlen ili u mirovini ali ne u invalidskoj. To bi knjigovođa morao znati.
Ako je OPG u sustavu poreza na dohodak (paušalist ili vodi knjige) mora predati poreznu prijavu i mora platiti porez na dohodak i doprinose za mirovinsko i zdravstveno na ostvareni dohodak.

Imam dva pitanja pošto se ovdje dobivaju oprečni odgovori i ništa mi nije jasno.Jel je za obavezan ulazak opg-a u sustav pdv-a prelazak prihoda od 230 000 kn ili 80 000 kn?Koje su obveze nositelja OPG-a zaposlenog u poduzeću ?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Imam dva pitanja pošto se ovdje dobivaju oprečni odgovori pa mi ništa nije jasno.Jel je za obavezni ulazak OPG-a u sustav pdv-a ostvareni prihod od 230 000 kn ili 80 000 kn?Koje su obaveze nositelja OPG-a zaposlenog u poduzeću?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Imam dva pitanja pošto se ovdje dobivaju oprečni odgovori pa mi ništa nije jasno.Jel je za obavezni ulazak OPG-a u sustav pdv-a ostvareni prihod od 230 000 kn ili 80 000 kn?Koje su obaveze nositelja OPG-a zaposlenog u poduzeću?

Obavezni ulazak u PDV je za sve poduzetnike i za OPG 230.000,00 kn od 01.01.2013. godine. Postoji mogućnost dobrovoljnog ulaska u sistem PDV-a ( za one koji planiraju puno ulagati prvih godina) ali onda moraju ostati u sistemu 5 godina. Ulazak pod moraš je kad ostvariš promet od 230.000,00 kuna u jednoj godini. Tada daješ zahtjev u prosincu poreznoj upravi i od 01.01. slijedeće godine si u sistemu PDV-a. Ako slijedeće godine padneš ispod 230.000,00 kn možeš dati zahtjev i izaći.
OPG koji ne ostvari promet veći od 80.500,00 kn u jednoj godini može biti van bilo kojeg poreznog sistema. Ne mora se prijaviti u poreznu upravu i plaćati porez na dohodak. Dovoljno je biti upisan u upisnik OPG-a i još neki upisnik ovisno o djelatnosti npr. ako proizvodiš povrće za tržište upisnik trgovaca voćem i povrćem.
Nositelj OPG-a ili član zaposlen u poduzeću, obrtu, mirovini (samo ne invalidskoj) nema nikakvih obaveza jer mu se doprinosi plaćaju u poduzeću.
Konkretno pitanje kakav OPG želiš otvoriti, tj. koji je cilj pa ću ti konkretno odgovoriti.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Imam dva pitanja pošto se ovdje dobivaju oprečni odgovori pa mi ništa nije jasno.Jel je za obavezni ulazak OPG-a u sustav pdv-a ostvareni prihod od 230 000 kn ili 80 000 kn?Koje su obaveze nositelja OPG-a zaposlenog u poduzeću?

Prag za ulazak u PDV je 230 000,kn godišnjeg prometa,a obaveze su plaćanje poreza na dohodak,mirovinskog i zdravstvenog na temelju obavljanja druge djelatnosti prema rješenju od porezne uprave...
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Obavezni ulazak u PDV je za sve poduzetnike i za OPG 230.000,00 kn od 01.01.2013. godine. Postoji mogućnost dobrovoljnog ulaska u sistem PDV-a ( za one koji planiraju puno ulagati prvih godina) ali onda moraju ostati u sistemu 5 godina. Ulazak pod moraš je kad ostvariš promet od 230.000,00 kuna u jednoj godini. Tada daješ zahtjev u prosincu poreznoj upravi i od 01.01. slijedeće godine si u sistemu PDV-a. Ako slijedeće godine padneš ispod 230.000,00 kn možeš dati zahtjev i izaći.
OPG koji ne ostvari promet veći od 80.500,00 kn u jednoj godini može biti van bilo kojeg poreznog sistema. Ne mora se prijaviti u poreznu upravu i plaćati porez na dohodak. Dovoljno je biti upisan u upisnik OPG-a i još neki upisnik ovisno o djelatnosti npr. ako proizvodiš povrće za tržište upisnik trgovaca voćem i povrćem.
Nositelj OPG-a ili član zaposlen u poduzeću, obrtu, mirovini (samo ne invalidskoj) nema nikakvih obaveza jer mu se doprinosi plaćaju u poduzeću.
Konkretno pitanje kakav OPG želiš otvoriti, tj. koji je cilj pa ću ti konkretno odgovoriti.

Imam otvoren OPG,voćarska proizvodnja.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Solidno je sve objašnjeno na stranicama porezne uprave...
http://www.porezna-uprava.hr/obrtnici/Stranice/Poljoprivrednici.aspx

IVAŽNA NAPOMENA: Od 1. siječnja 2013. godine dohodak od poljoprivrede i
šumarstva utvrđuje se kao razlika između primitaka i izdataka na osnovi podataka iz propisanih poslovnih knjiga :
a) iako je vrijednost ukupnih oporezivih isporuka dobara i obavljenih usluga u
prethodnoj kalendarskoj godini bila veća od 230.000,00 kn (obveznici PDV-a),
b) iako je u prethodnoj kalendarskoj godini ukupni godišnji primitak od obavljanja
djelatnosti poljoprivrede i šumarstva veći od 80.500,00 kn, odnosno 35%
iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav PDV-a,
c) iako se ostvaruju poticaji na način i pod uvjetima što su propisani Zakonom
o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju,
d) iako se osoba koja obavlja djelatnost poljoprivrede i šumarstva dragovoljno upiše u registar poreznih obveznika

Ovo je skinuto sa stranice porezne uprave, slažem se solidno objašnjeno, dakle pod b) promet veći od 80.500,00 kuna vodiš knjige ili paušal. Do tog iznosa nisi porezni obveznik i točka, osim po svojoj volji - točka d.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Tomislave, mislila sam na status OPG-a. Što želiš dobiti s OPG-om. Ako je cilj samo legalna prodaja na kućnom pragu, na tržnici ili veletržnici i ostalim otkupljivačima na otkupni blok onda je dosta OPG van poreznog sistema. Treba paziti na granicu prometa. Ako je u pitanju velika proizvodnja i veći poticaji (sory ali sad neznam točno do koje cifre mogu poticaji bez ulaza u porezni sistem) onda treba ući u porez na dohodak ili PDV. To za sobom povlači vođenje knjigovodstva, plaćanje poreza na dohodak i na kraju godine odnosno u veljaći slijedeće godine po predaji porezne prijave, obračun doprinosa za mirovinsko i zdravstveno u postotku (20% mirovinsko + 13% zdravstveno) na ostvareni dohodak OPG-a.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Poticaji do 48.000.
Kod nas je problem što ljudi pobrkaju terminologiju i poistovjećuju pdv i porez na dohodak. Dakle,godišnji primici iznad 80.500 (uključujući i poticaje) - porez na dohodak; iznad 230.000 - pdv. Sve ostalo je Adan objasnila.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Tomislave, mislila sam na status OPG-a. Što želiš dobiti s OPG-om. Ako je cilj samo legalna prodaja na kućnom pragu, na tržnici ili veletržnici i ostalim otkupljivačima na otkupni blok onda je dosta OPG van poreznog sistema. Treba paziti na granicu prometa. Ako je u pitanju velika proizvodnja i veći poticaji (sory ali sad neznam točno do koje cifre mogu poticaji bez ulaza u porezni sistem) onda treba ući u porez na dohodak ili PDV. To za sobom povlači vođenje knjigovodstva, plaćanje poreza na dohodak i na kraju godine odnosno u veljaći slijedeće godine po predaji porezne prijave, obračun doprinosa za mirovinsko i zdravstveno u postotku (20% mirovinsko + 13% zdravstveno) na ostvareni dohodak OPG-a.

Prodaja otkupljivačima na otkupni blok.Ove godine ću prvi put premašiti iznos pa se moram posavjetovati kako podnosim prijavu,to bi valjda trebale znati knjigovođe...
 

Najnoviji postovi

Na vrh