• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Sve sam pročitao ali su se zakoni toliko izmjenili da vipe nipt ne znam. Previpe je starih pravilnika na netu i vodiča.

Dakke za opg do 80500kn koliki su doprinosi?

Treba li ovaj oblik knjigovodstvo?

Mislim da sam skužio od svega da je fiskalna blagajna potrebna? To će riješiti mobitel i BT printer.

Gdje mogu naći popis dodatnih djelatnosti opga

ajmo ispočetka:
doprinosi po članu opg-a koji nije u poreznom sustavu su oko 500,00 kuna mjesečno.
za ovaj oblik ne treba porezno knjigovodstvo jer nisi u poreznom sustavu, ali ako si u sustavu poticaja moraš voditi svu ostalu papirologiju kojom te obvezuje zakon,
šta će ti fiskalna blagajna ako nisi u poreznom sustavu? a da i jesi, treba razlikovati obveznika fiskalizacije od obveze fiskalizacije računa. Svaki obveznik fiskalizacije dužan je prilagoditi izgled računa prema Zakonu o fiskalizaciji, donijeti interni akt i imati upozoravajuću naljepnicu o obvezi izdavanja računa. Međutim, ako se ne radi s gotovinom, ne treba ni fiskalna blagajna i nema obveze fiskalizacije računa, dakle naplatu radiš preko žiro- računa. Izuzetak u radu s gotovinom odnosi se na prodaju vlastitih proizvoda na tržnicama i otvorenim prostorima, gdje još uvijek nema obveze izdavanja računa a tako ni fiskalizacije. Za sada.
Uguglaj si dopunsku djelatnost pa ćeš naći popis. Moj ti je savjet da se držiš što dalje od dopunske djelatnosti jer je sve još uvijek vrlo nedorečeno.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Znači kolika su točno davanja za mirovisnko i zdravstveno ako nisi u sustavu PDV-a? Nekto kaže oko 600 kn, tu vidim oko 470, pa sad ne znam! Meni u mirovinskom kažu 600 kn!
 
Posljednje uređivanje:

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
Znači kolika su točno davanja za mirovisnko i zdravstveno ako nisi u sustavu PDV-a? Nekto kaže oko 600 kn, tu vidim oko 470, pa sad ne znam! Meni u mirovinskom kažu 600 kn!

Ako vam u mirovinskom kažu 600 ko sam NP ja da kažem da cijena nije toćna.

Što se tiće pitanjua onog koji pita što treba ako promet manji od 80 000 kuna na godinu, odgovor je VAGA :biggrin:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
Ako vam u mirovinskom kažu 600 ko sam NP ja da kažem da cijena nije toćna.

Što se tiće pitanjua onog koji pita što treba ako promet manji od 80 000 kuna na godinu, odgovor je VAGA :biggrin:

al i vaga mora biti baždarena...svake druge godine čini mi se...inače zviz po džepu...:(:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
al i vaga mora biti baždarena...svake druge godine čini mi se...inače zviz po džepu...:(:

može prodaja na klomad, mjericu, vreću, nema vage ni zviz po džepu ili ?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
@adan može prodaja na klomad, mjericu, vreću, nema vage ni zviz po džepu ili ?
Može ali i tu moraš istaknuti cijenu,npr jabuka vrećica 5 kg 20kn,1 kg = 4kn,i to mora biti istaknuto na svakoj vrećici ili zviz po đepu,ako nije baždarena mislim da je kazna 2000kn.Ako nije istaknuta vidljivo cijena za svaki peoizvod zviz po novčaniku, tabla sa podacima OPG-a zviz opet,Ako peodaje npr netko tko nije član i nositelj OPG-a super zviz :mur:
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
@adan može prodaja na klomad, mjericu, vreću, nema vage ni zviz po džepu ili ?
Može ali i tu moraš istaknuti cijenu,npr jabuka vrećica 5 kg 20kn,1 kg = 4kn,i to mora biti istaknuto na svakoj vrećici ili zviz po đepu,ako nije baždarena mislim da je kazna 2000kn.Ako nije istaknuta vidljivo cijena za svaki peoizvod zviz po novčaniku, tabla sa podacima OPG-a zviz opet,Ako peodaje npr netko tko nije član i nositelj OPG-a super zviz :mur:

Da li se može zaposliti radnika u opg za prodaju?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da li svaki opg može zaposliti radnika ili onaj koji je obveznik poreza ili kako već?

Evo stoji u objašnjenjima da poslodavac može biti pravna osoba, nositelj opg-a upisan u upisnik ili fizička osoba. To pretpostavljam znači da svaki opg bez obzira na porezni status može zaposliti radnika na vaučer. I na kraju mjeseca obavezno uplatiti 25% na iznos plaće na ime poreza na drugi dohodak i prirez ako je radnik s općine koja ima prirez. Negdje je objavljeno kao što Njoko kaže da može i prodaja na vaučer. Stavio je netko link na forum, ne sjećam se na kojoj temi.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Koji papiri trebaju za upis u opg za zemlju? Posjedovni list? iz gruntovne ili i katastra? I ugovor ako je tuđa zemlja? kako da ovjerim potpis kad u katastru glasi na jednog a u zemljišnim knjigama na drugog? ako mi netko može poslati ugovor o zakupu poljoprivrednog zemljišta bez naknade na mail avam@net.hr

Da li može biti bez naknade da nema poreza zakupodavcu?
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Koji papiri trebaju za upis u opg za zemlju? Posjedovni list? iz gruntovne ili i katastra? I ugovor ako je tuđa zemlja? kako da ovjerim potpis kad u katastru glasi na jednog a u zemljišnim knjigama na drugog? ako mi netko može poslati ugovor o zakupu poljoprivrednog zemljišta bez naknade na mail avam@net.hr

Da li može biti bez naknade da nema poreza zakupodavcu?

Treba posjedovni list iz katastra (novi) da dignu biljege, ne vrijedi s interneta.
Ako je zemlja u najmu treba ovjereni ugovor o najmu bez naknade (za najam zemlje može bez naknade). Mjerodavni su podaci iz katastra, ne traže gruntovnu, dakle i za zemlju koja ide u najam treba izvod iz katastra. Ugovor o zakupu su davali u Agenciji jer kao mora biti po njihovoj špranci.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Da li netko zna ako otvorim opg i plačam doprinose, ako slučajno moram zatvoriti netko kaže da se to ne može jer ako si počneš plaćati doprinose da ne može š prestati?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Da li netko zna ako otvorim opg i plačam doprinose, ako slučajno moram zatvoriti netko kaže da se to ne može jer ako si počneš plaćati doprinose da ne može š prestati?

Moraš zatvoriti OPG sada koliko dugo trebaš biti u OPG-u ne znam.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
gdje se moze naci posto ja nigdje nisam koliko je maksimalni iznos poticaja koji se moze dobiti a da se ne postaje obveznikom poreza na dohodak?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
gdje se moze naci posto ja nigdje nisam koliko je maksimalni iznos poticaja koji se moze dobiti a da se ne postaje obveznikom poreza na dohodak?
A dobar si...ti bi da nešto dobiješ od države,ali ništa ne bi dao državi...
Pa nije država Djed Božičnjak:icon_rofl:,pogotovo ne ova naša...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,917
ja državi dajem poprilično više nego ona meni,ali nećemo o tome...
čitao sam na forumu da se spominje neki maksimalni iznos do kojega se može ići bez da se uđe u sustav poreza na dohodak..negdje sam vidio 12 tisuca kuna,a negdje 24,a bome negdje i 48!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
neki dan sam i ja čuo ovu zadnju cifru, tj 48. e sad dali je točno, ne bih znao...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da mozda ima i u ovoj temi, koliko se sijecam bilo je 40 i nesto tisuca kn, znaci da je onda 48.
 

Najnoviji postovi

Na vrh