• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Prodaja otkupljivačima na otkupni blok.Ove godine ću prvi put premašiti iznos pa se moram posavjetovati kako podnosim prijavu,to bi valjda trebale znati knjigovođe...

Koliko sam shvatila do sad nisi ni u kojem poreznom sistemu. Ove godine prelaziš iznos od 8o.5oo,oo kn. Znači za ovu godinu ništa - nema prijave jer nisi porezni obveznik bez obzira koliko bude prometa. U prosincu treba otići u poreznu upravu i registrirati se kao porezni obveznik. E sad imaš nešto na izbor, a nešto pod moraš.
Ovisi o iznosu prometa. Moraš iskalkulirati što je najpovoljnije. OPG porezni obveznik - dohodaš, do 149.000.00 kn prometa može biti paušalist, ne vodi knjige samo mora evidentirati promet i na kraju godine predati neki novouvedeni obrazac jer su i paušalisti sad porezni obveznici po stupnjevima. Ima negdje tabela, stavim kad nađem. Porez na dohodak na osnovu knjiga plaća se ili po izboru ili zato što je promet veći od 149.000,00 kn. Oni koji prelaze 230.000,00 kn prometa moraju u pdv, ali opet imaju izbor - plaćanje poreza na dohodak ili na dobit. Najvažnije je da onaj koji mora u porezni sistem, to mora napraviti od 01.01. slijedeće godine (prijava tj. zahtjev u PU u prosincu tekuće godine).
Dakle prva godina sa većim prometom je takva kakva je - van sistema poreza. Slijedeća mora biti u sistemu osim na vlastitu odgovornost.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Koliko sam shvatila do sad nisi ni u kojem poreznom sistemu. Ove godine prelaziš iznos od 8o.5oo,oo kn. Znači za ovu godinu ništa - nema prijave jer nisi porezni obveznik bez obzira koliko bude prometa. U prosincu treba otići u poreznu upravu i registrirati se kao porezni obveznik. E sad imaš nešto na izbor, a nešto pod moraš.
Ovisi o iznosu prometa. Moraš iskalkulirati što je najpovoljnije. OPG porezni obveznik - dohodaš, do 149.000.00 kn prometa može biti paušalist, ne vodi knjige samo mora evidentirati promet i na kraju godine predati neki novouvedeni obrazac jer su i paušalisti sad porezni obveznici po stupnjevima. Ima negdje tabela, stavim kad nađem. Porez na dohodak na osnovu knjiga plaća se ili po izboru ili zato što je promet veći od 149.000,00 kn. Oni koji prelaze 230.000,00 kn prometa moraju u pdv, ali opet imaju izbor - plaćanje poreza na dohodak ili na dobit. Najvažnije je da onaj koji mora u porezni sistem, to mora napraviti od 01.01. slijedeće godine (prijava tj. zahtjev u PU u prosincu tekuće godine).
Dakle prva godina sa većim prometom je takva kakva je - van sistema poreza. Slijedeća mora biti u sistemu osim na vlastitu odgovornost.

Ne kužim,a što ako mi sljedeća opet bude promet ispod 80 000 kuna,mraz me zezne ili koja već druga nevolja...?
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Htijeli bi otvoriti OPG. Imali smo ga otvorenog,ali kad su uveli plaćanje poreza i doprinosa zatvorili smo ga jer je tata u invalidskoj profesionalnoj a mama prima naknadu s burze.
E sad bi ga ponovno otvorili na mene jer ja ne radim pa da od nekud krenemo. opg bi se bavio uzgojem svinja, mene sad zanima koji su uvjeti da bi se prodavali proizvodi od vlastitog uzgoja i da li se ti proizvodi mogu prodavati na npr. tržnici? Da li mogu i povrće prodavat svoje?

Znam da ću morati plaćati doprinose, ali da li ja mogu ako ne ostvarujem preko 80 000 sebi pravdat svoje troškove mislim ono što kupim ( hranu, umjetno gnojivo i sl) da mi se vrati pdv ili ne?
Da li mama može raditi bez da je prijavljena na opg ili ne?
I ako sad do kraja godine otvorim opg da li mogu slijedeće godine tražiti poticaj?
što ovo znači:

OPG koje ima minimalno 3 PJ i do 3 ha obradivog polj. zemljišta, gdje niti jedan član obitelji nije stariji od 50 / 55 godina, nema uvjete za dohodovnu potporu, a zahtjeve za poticaje proizvodnji neće moći podnositi ako ne zadovoljava min. poticanu količinu, ne pripada niti u jedan od modela potpore. da li to znači ako ja kao nositelj opg nemam 50 godina ne mogu dobiti poticaj?
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Prodaja otkupljivačima na otkupni blok.Ove godine ću prvi put premašiti iznos pa se moram posavjetovati kako podnosim prijavu,to bi valjda trebale znati knjigovođe...
Promet ostvaren putem otkupnih blokova porezna ne može pratiti...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ne kužim,a što ako mi sljedeća opet bude promet ispod 80 000 kuna,mraz me zezne ili koja već druga nevolja...?
Onda opet na kraju godine daš zahtjev za izlazak iz poreznog sistema. Govorim kako bi to trebalo raditi po Zakonu, ali kao što Temptation kaže promet po otkupnim blokovima porezna ne može pratiti osim ako kod jednog otkupljivača ostvariš promet veći od 80.500,00 kn i imaš peh da njemu dođe kontrola i da baš tebe uzmu za slučajni uzorak kontrole njegovog poslovanja. Malo vjerojatno ali moguće. Znam dosta OPG-ovaca koji ostvaruju puno veći promet od 80.500,00 na otkupne blokove i ne pada im napamet da ulaze u porezni sustav. Odluka je na tebi.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Htijeli bi otvoriti OPG. Imali smo ga otvorenog,ali kad su uveli plaćanje poreza i doprinosa zatvorili smo ga jer je tata u invalidskoj profesionalnoj a mama prima naknadu s burze.
E sad bi ga ponovno otvorili na mene jer ja ne radim pa da od nekud krenemo. opg bi se bavio uzgojem svinja, mene sad zanima koji su uvjeti da bi se prodavali proizvodi od vlastitog uzgoja i da li se ti proizvodi mogu prodavati na npr. tržnici? Da li mogu i povrće prodavat svoje?

Znam da ću morati plaćati doprinose, ali da li ja mogu ako ne ostvarujem preko 80 000 sebi pravdat svoje troškove mislim ono što kupim ( hranu, umjetno gnojivo i sl) da mi se vrati pdv ili ne?
Da li mama može raditi bez da je prijavljena na opg ili ne?
I ako sad do kraja godine otvorim opg da li mogu slijedeće godine tražiti poticaj?
što ovo znači:

OPG koje ima minimalno 3 PJ i do 3 ha obradivog polj. zemljišta, gdje niti jedan član obitelji nije stariji od 50 / 55 godina, nema uvjete za dohodovnu potporu, a zahtjeve za poticaje proizvodnji neće moći podnositi ako ne zadovoljava min. poticanu količinu, ne pripada niti u jedan od modela potpore. da li to znači ako ja kao nositelj opg nemam 50 godina ne mogu dobiti poticaj?
Otvoriš OPG, nezaposleni plaćaju doprinose cca 500,00 kn mjesečno.
Na OPG-u ćeš uzgajati svinje i povrće, zemlju pretpostavljam imaš jer je opg već postojao. Sad će trebati za tu zemlju, ako je vlasništvo roditelja, a oni ne ulaze u OPG, ugovorom o najmu prenijeti na tebe. Pretpostavljam da je upisana u Arkod pa će prebacijanje izvršiti Agencija.
Što se prodaje tiče, povrće možeš bez problema prodavati na tržnici, doma, na polju.Uvjet je biti upisan u Upisnik OPG-a i upisnik trgovaca voćem i povrćem. Svinje su već druga kategorija. Za to je nadležna veterinarska služba. Treba svašta nešto od markica, putovnica, zdravstvenih listova ili nešto slično. Da ne tupim moraš pitati veterinarsku. Ako pak želiš legalno prodavati prerađevine od svojih svinja - BOLI GLAVA. Ne znam puno o tome pa da ne napravim još veću zbrku šutim.
Zakon kaže da na OPG-u mogu raditi nositelj i upisani članovi.
Ako ne ulaziš u porezni sitem nemaš što pravdati, ne vodiš knjige, samo pratiš promet. Kupiš što hoćeš i kad hoćeš ako imaš novce.PDV je druga vrsta poreza.
Ako nisi u sustavu PDV-a ne možeš ga zaračunavai niti odbijati.
Poticaj možeš tražiti slijedeće godine mislim da je minimum za poticaj 1 ha, kako je za životinje ne znam, ali to sigurno znaju u Agenciji.
Onaj citat je izvučen iz konteksta. Poticaji nisu dohodovne potpore i ne vežu se za godine nego za površine i broj životinja.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
ok za svinje sve već imamo jer su upisane u registar i imamo markice i sve legalno! Ako netko zna proceduru za prodaju vlastitih suhomesnatih proizvoda što sve treba i koja su ulaganja, mi već dosta toga imamo samo me zanima zakon!
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Onda opet na kraju godine daš zahtjev za izlazak iz poreznog sistema. Govorim kako bi to trebalo raditi po Zakonu, ali kao što Temptation kaže promet po otkupnim blokovima porezna ne može pratiti osim ako kod jednog otkupljivača ostvariš promet veći od 80.500,00 kn i imaš peh da njemu dođe kontrola i da baš tebe uzmu za slučajni uzorak kontrole njegovog poslovanja. Malo vjerojatno ali moguće. Znam dosta OPG-ovaca koji ostvaruju puno veći promet od 80.500,00 na otkupne blokove i ne pada im napamet da ulaze u porezni sustav. Odluka je na tebi.[/QU

Kako ne mogu kontrolirati ,pa samo ti zavire u žiro račun...Što trebam priložiti uz prijavu,kopiju otkupnog bloka ili?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Onda opet na kraju godine daš zahtjev za izlazak iz poreznog sistema. Govorim kako bi to trebalo raditi po Zakonu, ali kao što Temptation kaže promet po otkupnim blokovima porezna ne može pratiti osim ako kod jednog otkupljivača ostvariš promet veći od 80.500,00 kn i imaš peh da njemu dođe kontrola i da baš tebe uzmu za slučajni uzorak kontrole njegovog poslovanja. Malo vjerojatno ali moguće. Znam dosta OPG-ovaca koji ostvaruju puno veći promet od 80.500,00 na otkupne blokove i ne pada im napamet da ulaze u porezni sustav. Odluka je na tebi.[/QU

Kako ne mogu kontrolirati ,pa samo ti zavire u žiro račun...Što trebam priložiti uz prijavu,kopiju otkupnog bloka ili?
O kakvom žiro računu ti pričaš?
Na otkupni blok se roba kupuje za keš lovu i može se normalno knjižiti do 5000,00kn po bloku,zato se i zove otkupni blok...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
ok za svinje sve već imamo jer su upisane u registar i imamo markice i sve legalno! Ako netko zna proceduru za prodaju vlastitih suhomesnatih proizvoda što sve treba i koja su ulaganja, mi već dosta toga imamo samo me zanima zakon!

Evo za početak uguglaj Pravilnik o registraciji i odobravanju objekata za preradu hrane.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
ok, još me zanima. Ako si plaćam doprinose kao nositelj opg-a, da li imam pravo na porodiljnu naknadu ili ne?
I pitanja ako prodaješ prerađene suhomesnate proizvode da li je to dodatna djelatnost ili ne?
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
ok, još me zanima. Ako si plaćam doprinose kao nositelj opg-a, da li imam pravo na porodiljnu naknadu ili ne?
I pitanja ako prodaješ prerađene suhomesnate proizvode da li je to dodatna djelatnost ili ne?

Da imaš pravo na porodiljnu naknadu - minimalac kao i nezaposlene majke. Mislim da je to 1.600,00 kn prvih 6 mjeseci, za drugih 6 neznam iznos. Najsigurnije je nazvati HZZ0, Jukićeva - Zagreb i pitati, to je promjenjivo.
Prodaja suhomesnatih proizvoda spada u dodatnu djelatnost. To je prerada.
Krećeš li u borbu s papirologijom želim ti puno sreće. Naoružaj se tvrdoglavošću i živce na hozntregere. Važno - sve što šalješ poštom obavezno s povratnicom.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
O kakvom žiro računu ti pričaš?
Na otkupni blok se roba kupuje za keš lovu i može se normalno knjižiti do 5000,00kn po bloku,zato se i zove otkupni blok...

O kakvom kešu ti pričaš?Jesi kada predavao robu u otkupne centre ,mislim na hladnjače itd?Dobiješ papir na kojem u lijevom ili desnom kutu gore piše otkupni blok.Na njemu je količina ,cijena itd....
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
O kakvom kešu ti pričaš?Jesi kada predavao robu u otkupne centre ,mislim na hladnjače itd?Dobiješ papir na kojem u lijevom ili desnom kutu gore piše otkupni blok.Na njemu je količina ,cijena itd....

Predavao robu nisam nikada nikome,niti ne namjeravam... Prodavao jesam i u centre i na hladnjaču u Zagrebu,uvijek sam dobio keš lovu kad sam nešto prodao preko otkupnog bloka...
To je blok od 50 listova u 3 primjerka,kupuje se u narodnim novinama i ispunjava ga kupac,koji zadržava 2 primjerka sebi za knjiženje,a jedan ostavlja onome od koga je kupio određeni proizvod...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
Predavao robu nisam nikada nikome,niti ne namjeravam... Prodavao jesam i u centre i na hladnjaču u Zagrebu,uvijek sam dobio keš lovu kad sam nešto prodao preko otkupnog bloka...
To je blok od 50 listova u 3 primjerka,kupuje se u narodnim novinama i ispunjava ga kupac,koji zadržava 2 primjerka sebi za knjiženje,a jedan ostavlja onome od koga je kupio određeni proizvod...

al u ovoj našoj urednoj državici otkupne blokove pišu proizvođači i daju ih kupcima...pišurijica do jaja...:(happy):
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Predavao robu nisam nikada nikome,niti ne namjeravam... Prodavao jesam i u centre i na hladnjaču u Zagrebu,uvijek sam dobio keš lovu kad sam nešto prodao preko otkupnog bloka...
To je blok od 50 listova u 3 primjerka,kupuje se u narodnim novinama i ispunjava ga kupac,koji zadržava 2 primjerka sebi za knjiženje,a jedan ostavlja onome od koga je kupio određeni proizvod...

Svaka čast,nemam što dalje reći...
 
O

oseloth

Guest
Sve sam pro?itao ali su se zakoni toliko izmjenili da vipe nipt ne znam. Previpe je starih pravilnika na netu i vodi?a.

Dakke za opg do 80500kn koliki su doprinosi?

Treba li ovaj oblik knjigovodstvo?

Mislim da sam sku
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,642
ako vodiš knjige obveznik si fiskalizacije ali ne i fiskalne blagajne...pa se snađi...:(happy):
 

Najnoviji postovi

Na vrh