• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

zetor88

Novi član
Tu od
1 Sij 2014
Poruka
13
Pozdrav,zanima me ako otvorim OPG i nakon nekog vremena ostanem bez posla koji je iznos koji cu morati placati za doprinose (mirovinsko,zdravstveno i td) i dali mi onda to ulazi u radni staz... hvala unaprijed na odgovorima :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mirovinsko i zdravstveno je petsto kuna mjesečno ako nisi u sustavu PDV-a. Ako jesi,onda je tisuću i petsto,ili nešto više,.Radni staž ti normalno ide.
I još jedan biser - mirovina onih koji nisu u sustavu PDV-a (manji doprinosi) i onih koji jesu (veći doprinosi),je - bar za sada - ista.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Moj muž ima trideset i sedam,ma nešt manje od trideset osam godina staža,od toga,čini mi se osam radničkog,ostalo poljoprivrednog - ima tisuću osamsto kuna.A ebaj ga - susjeda tri kuće od mene išla sada u desetom mjesecu ima trideset tri godine poljoprivrednog - i dobila tisuću šesto.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne znam,malo je to novaca za pristojan život,ja se tješim sa minimalnom braniteljskom mirovinom,ako ju ne ukinu dok budem za penziju...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zetor88

Novi član
Tu od
1 Sij 2014
Poruka
13
Mirovinsko i zdravstveno je petsto kuna mjesečno ako nisi u sustavu PDV-a. Ako jesi,onda je tisuću i petsto,ili nešto više,.Radni staž ti normalno ide.
I još jedan biser - mirovina onih koji nisu u sustavu PDV-a (manji doprinosi) i onih koji jesu (veći doprinosi),je - bar za sada - ista.

Puno hvala ;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije malo nego premalo.Za jedanaesti mjesec imamo samo plin tisuću sedamsto.Za dvanaesti vjerojatno bude oko dvije i dvijesto.
A šta ćeš - mogao je čekati,ali po sadašnjem izračunu,ne bi mu se isplatilo.Posložili smo si neke stvari u životu - ja velim da uvijek treba unarijed razmišljati - a onda - kako bude.Meni je po starom trebalo još pet godina za mirovinu,neznam jesu li sada šta izmjenili,ako nisu,za pet godina ćemo se opet prilagoditi situaciji,neke stvari u životu posložiti.Moram priznati da se bojim budučnosti - nastavi li se ovkav trend morati ću mijenjati način života,a to doista ne bih željela.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja sam si složio grijanje na pelete i opet mi je poprilično skupo...jednostavno više nema jeftinog načina grijanja,osim na drva i slamu,ali kod njih ne postoji komfor,jer moraš stalno trpati u peć...
Sada i žene i muškarci idu sa istim godinama u mirovinu,nakon 2019.g...
Nakon 2030 povećava se dobna granica od 67.g. za odlazak u penziju...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moj muž ima trideset i sedam,ma nešt manje od trideset osam godina staža,od toga,čini mi se osam radničkog,ostalo poljoprivrednog - ima tisuću osamsto kuna.A ebaj ga - susjeda tri kuće od mene išla sada u desetom mjesecu ima trideset tri godine poljoprivrednog - i dobila tisuću šesto.

Dobili su minimalne mirovine na osnovu staža, prava mirovina sa dodatkom je vjerojatno dosta manja.

Ne znam,malo je to novaca za pristojan život,ja se tješim sa minimalnom braniteljskom mirovinom,ako ju ne ukinu dok budem za penziju...

Sad je 2400kn a koliko će bit za par godina i ako će bit je pitanje.

A šta ćeš - mogao je čekati,ali po sadašnjem izračunu,ne bi mu se isplatilo

Da, ako se dobro sijećam u profesionalnoj invalidskoj je, tu ne bi bilo nekih pomaka jer se uplaćuju minimalni doprinosi.

Meni je po starom trebalo još pet godina za mirovinu,neznam jesu li sada šta izmjenili

Svake godne se dobna granica povećava za 3 mjeseca.
 

karlo22

Član
Tu od
22 Srp 2009
Poruka
122
Dali netko zna dali zemlja sto je u zakupu na opg od tate ako tata prebaci opg na mene dali sve to ostaje ili moram ponovo ovjeravat i sve ispocetka..?
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Prilikom promjene nositelja mijenja se samo ime nositelja i žiro račun.Otac mora ostati kao član OPG-a da bi sva zemlja u vlasništvu oca i ona koju uživa u najmu ,ako je ima, ostala u OPG-u. To vrijedi i za Popis dugotrajne imovine .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Malo se raspitaj u agenciji - ako sam dobro upućena,sada imaš mogučnost ,ako tata prebaci opg na tebe dobiti bespovratnu pomoć za otvaranje opg mladog poljoprivrednika,jedno sedamdeset tisuća kuna -malo su mi informacije pobjegle,mislim da moraš biti mlađi od trideset godina.Otac bi se trebao odreći bavljenja poljoprivredom - dakle,ne više imati nikakvu proizvodnju,ali baš ništa,a mislim da ima isto do uvjeta za mirovinu pravo na financijsku nadoknadu zbog odricanja,ako mu do mirovine fali pet godina.

Ovo su sada informacije onako,okvirne - čak i ako imaš do dvije godine zemlju u najmu od njega,to se još računa kao da ćeš započeti sa novim gospodarstvom.Pitaj,čitaj EU propise i iskoristi sve što možeš.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
I kad se otvori OPG kreću predavanja o pesticidima u trajanju 15 sati i cca 690 kn. Onda obavezna predavanja o sukladnostima, pa dobra poljoprivredna praksa, pa... Svake godine usavršavanje i upoznavanje sa zakonodastvom. Poz
 

bozo

Novi član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
4
malo sam cital ovo o opg i doslovno se pogubil...vise nis neznam..ni kaj je opg ni sustav pdv...ni obrt....jel sam ogranicen velicinom zemlje itd...ukratko zelim na zenu otvoriti u skoroj buducnosti opg za plastenicku proizvodnju voca i povrca placati joj doprinose , znaci mirovinsko zdravstveno...prodavati na trznici robu itd....dali moram placati poreze i koliko...i koje sve korake moram poduzeti za otvaranje opg...onak redom nekim jer se tu nemrem snaci...hvala unaprijed...
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Radio sam promjenu nositelja prošle godine. Evo ukratko:)

Za upis OPG-a od dokumentacije je potrebno priložiti preslike osobnih iskaznica nositelja i članova OPG-a, presliku žiro računa banke. Posjedovni list iz katastra za zemlju ili gruntovni izvadak iz gruntovnice. Isto tako potrebno je priložiti obrazac – upisnik , u sklopu upisnika nalazi se izjava o nositelju koju je potrebno ovjeriti od strane nositelja i svih članova gospodarstva. Uz navedenu dokumentaciju potrebno je priložiti i državne biljege u iznosu od 70,00.
Slijedi prijava u poreznu upravu (u roku od 8 dana od dana početka rada), zatim slijedi prijava na HZZO i HZMO u roku od 8 dana. Za otvaranje OPG-a (ubrojimo li i troškove obrazaca i tiskanica) potrebno je izdvojiti između 300 do 600 kuna.

Da još se treba poslat zahtjev za upis u upisnik trgovaca voća i povrća (70,00 Kn biljega)
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Je točno, ali zašto u poreznu upravu ako će samo prodavati na placu i kućnom pragu. Dok e proizvodi mogu plasirati na placu i kućnom pragu, na zelenoj tržnici na otkupni blok i u neke trgovine i restorane ide na otkupni blok. Plaćaju se samo doprinosi za mirovinsko, zdravstveno i najnovije doprinos za zapošljavanje cca 500,00 kuna mjesečno. Nema obaveza vođenja knjiga ni izdavanja računa, jedino treba paziti na prag od 80.500,00 kuna godišnje prodanih proizvoda. Kontrolirati se mogu otkupni blokovi, a za prodaju na placu i kućnom pragu nema načina. Pitala ja u poreznoj - kažu pa imate popis robe. Koji mrtvi popis robe, dođe kupac, ubere paradajz u plasteniku, vagnemo, naplatimo i đenja. Kaj da popisujem? Mogu u knjigu prometa upisati da je kupac platio 30,00 kn, a silnog li dokumenta, možda je platio 100,00 kn. U uglednom računovodstvenom servisu (savjet 7,00 kn po minuti kažu da je promaklo zakonodavcu, treba ih upozoriti, i još da im dam povratnu informaciju, baš
 

bozo

Novi član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
4
e to me konkretno zanimalo....znaci da nesmijem preci tu cifru...ali kak ti velis ko bu znal dal si je covjek ubral 10 kg ili 50...ovo s blokovima mi nije jasno jer tek se uvodim u sve ovo...i 500 kn je oboje kod doprinosa ili pojedinacno??
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da 500,00 kn za mirovinsko i zdravstveno + novododano zapošljavanje, možda koja kuna više, ali ne puno jer malim opg-ovcima se računa na malu osnovicu. Naravno da je nekad u dalekoj budućnosti i penzija u skladu s tim ak ju tko bude dočekal. Meni svake godine fali sve više. Ako uđete u sistem poreza na dohodak doprinosi su nešto preko 1.000,00 kn, ali ponavljam ako prodajete na placu i kučnom pragu nema nikave potrebe srljati u porezni sistem. Otkupni blok je obrazac koji u pravilu izdaje kupac (restoran, trgovina) poljoprivrednom proizvođaču za otkup proizvoda i na temelju otkupnog bloka oni mogu knjižiti ulaz robe i trošak. Mali poljoprivredni proizvođači ne mogu izdavati račune pa se to rješava otkupnim blokovima, a za prodaju na tržnici i kućnom pragu ni po zakonu o fiskalizaciji OPG ne treba izdavati račun. Bar za sada.
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
Znači ukoliko ne prelazimo godišnji promet od 80500
kn opg ne ulazi u porezni sustav, a taj godišnji iznos ulazi i plaća zaposlenih članova opg kod drugog poslodavca? Ako se proizvodi prodaju trgovcu,ugostiteljsku izdaje se otkupnih blok i upisuje u knjigu te uvodi u prihod? A kako prodanu robu na trznici evidentirati u prihod, koliko hoću prikažem u prihod ili ne moram ništa evidentirati?!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh