• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

vrtlar

Novi član
Tu od
19 Velj 2014
Poruka
3
naravno da sam platio :/

Da li kad se napravi taj ugovor o najmu treba to ici prijaviti u poreznu? jel bi moj otac placao neki porez na taj zakup/najam?

je li dovoljna IZJAVA O DAVANJU ZEMLJIŠTA NA KORIŠTENJE BEZ NAKNADE koja se nalazi u obrascu kada se upisuje opg?
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ugovor o davanju zemlje u zakup bez naknade. Ne prijavljuje se u poreznu i ne plaća se porez, ali bez ovjere kod bilježnika ne vrijedi znači još 50 kunića i friški izvadak iz katastra (posjedovni list) 70 kunića, pa s tim u agenciju prvo otac da se ispiše iz Arkoda, a drugi dan novi vlasnik sa 20 kuna biljega upis istih čestica u Arkod. Tako je bilo prošli tjedan u Agenciji za plaćanja u poljoprivredi u Zgrebu, Vukovarska 70, 6. kat - nadležni za zagrebačku županiju. Trebalo bi biti isto u svim županijama, ali općepoznato je da kod nas svaka dlaka vodi svoju politiku.
Što se tiče retroaktivnog plaćanja doprinosa moli boga da te ne prozovu jer kod nas mali ljudi nemaju dovoljno novaca da traže pravdu.
Obrazac za upisnik trgovaca voćem i povrćem ima negdje na kompu, uguglaj pa ćeš ga naći, ispuniš, pošalješ poštom i nakon cca mjesec dana dobiješ doma rješenje. I naravno ne zaboravi biljeg od 70 kunića. Eto sve po 70 kuna.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mogu te tražit da platiš unatrag od kada je postojala obaveza, samo se možeš mislim pozvat na zastaru za sve preko 1 godine. Budem pitao sutra ako se sjetim.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,647
i kak ih onda otkantaš ako ti hoće za 6 mjeseci unazad odrapiti?
...samo šest mjeseci...a mogli bi 6 godina...:p:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Mogu ti odrapiti unatrag od kada si otvorio OPG,obrt,firmu...nemreš ih otkantat,ti imaš obavezu po zakonu plaćati mirovinsko i zdravstveno od trenutka otvaranja,bez obzira kaj ti oni ne šalju nikakve čekove,dojdi sutra na plac pa ti bum pokazal kak su meni nakalemili dug 5 godina u rikverc i moral sam to sanirati...jednostavno te prisile da potpišeš...
Jednog dana ti moraš pokucati na njihova vrata,bilo za zdravstveno ili mirovinsko i oni ti vele "oho gospodine,pa vi imate dug kod nas od tad i tad"...
Ja sam to riješio reprogramom duga,jer na to ti udaraju i kamatu na kamatu od 15 %...
Da se razumijemo, ja sam imao otvoren poljoprivredno-trgovački obrt...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
U krajnjem slucaju ako neces placat ne mozes jednog dana u mirovinu tj. mozes ali ti onda sjednu na nju, samo sta onda imas dug 3 puta vise nego si bio duzan.
Svima ce se zaracunat unatrag, tko god ne placa i nezaposlen je.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
imamo mi posla i previše, problem je što su rad i zarada obrnuto proporcionalne veličine u našem poslu, više rada - manje para.. tko nam je kriv kaj smo kmetovi..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
onda je sad pravo vrijeme da se zaposlimo...:icon_cool:
Imam friški primjer u susjedstvu,žena je imala pravo na muževu mirovinu,ali je imala na sebe otvoren OPG i kad je išla ganjat papire u mirovinsko ustanovljen je dug od nekih 25 000,00kn na OPG zbog neplaćanja onih 500,00-tinjak kuna mjesečnih obaveza...
Uglavnom,mirovinu je dobila,ali joj skidaju 1/3 zbog duga,koji je stalno isti,jer se ukamaćuje,budući da ona nije napravila reprogram,gdje bi joj bile otpisane kamate...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ma to je veliki problem, svako malo dodje hrpa rjesenja za opg gdje se ustanovljuje dug i onda ljudi ispisuju clanove obitelji da ne moraju placat doprinose za njih, ako imaju zaposlenog clana onda njega stavljaju za nositelja.
Ne znam da li se jos uvijek moze trazit reprogram duga ali svakako za duznike super stvar. Drzava otpisuje kamate i dug se smanji nekima i do 70%, jer su dugovanja stara i kamate prelaze glavnicu nekoliko puta.
 

kilian

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
4
Pozdrav, zamolio bih za jednu informaciju. U planu nam je otvorit OPG, pa skupljamo informacije. Glasio bi na mene, jer sam zaposlen, pa ne bih plaćao doprinose. Zanima me koji je iznos doprinosa za nezaposlenog člana obitelji kojeg bi registrirao kao člana opg-a? Negdje se navodi 500 kn godišnje, a negdje 500 kn mjesečno. OPG bi bio izvan sustava pdv-a.

Hvala unaprijed
 

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
i mene to zanima s otvaranjem opg koliko se placaju ti doprinosi i jos nesto jel bolje biti u sustavu pdv ili ne i zasto i jel to istina da ako si zaposlen jel smijes biti nositelj opg koliku dobit smije s ostvariti u godini neki pricaju maksimum 70 000kn da nemoras platit porez a neki pricaju cak do 220 000 kn a da ne platis porez volio bi cuti vise odgovora i od onih koji su u sustavu pdv i od onih koji nisu
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
OPG koji otvara zaposlena osoba i ne ulazi u prezni sistem (dakle dobiva pravo prodaje svojih proizvoda na tržištu BEZ RAČUNA, može na otkupni blok, granica 80.500,00 kuna godišnje ukupno prodane robe), zaposlena osoba ne plaća doprinose. Nezaposleni nositelj ili član plaćaju mjesečno 500,00 kuna za mirovinsko
i zdravstveno.
Ako se ulazi u porezni sistem zaposlenom nositelju je to druga djelatnost koja se može oporezivati paušalno ili se vode knjige. Kod paušalnog oporezivanja porezna uprava određuje visinu poreza i doprinosa na temelju ostvarenog dohotka. Na kraju godine podnosi se obrazac u poreznu upravu sa ukupnim primitkom. Ako se vode knjige plaća se postotak na ostvareni dohodak. Doprinosi za nezaposlenog člana su nešto preko 1.000,00 kn.
Ulazak u pdv može biti isplativ onima koji će puno ulagati, a malo zaraditi - povrat pdv-a. Veći su troškovi knjigovodstva, a ne treba zaboraviti da dobrovoljni ulazak u pdv sistem povlači obavezu ostanka u sistemu 5 godina. Da bi mogli kalkulirati što je bolje (a da bude legalno) treba odrediti točno koji je cilj otvaranja OPG-a.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A zašto ne bi plaćao doprinose?
Ja sam bio zaposlen i uz to imao OPG u paušalu,te morao godišnje platiti cca 3700,00kn doprinosa...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
OPG ne mora biti porezni obveznik do 80.500,00 kuna godišnje.
Obaveza za ulazak u sistem PDV-a je 230.00,00 kuna godišnje.
OPG može biti u sistemu poreza na dohodak bez da je u sistemu PDV-a.

A zašto ne bi plaćao doprinose?
Ja sam bio zaposlen i uz to imao OPG u paušalu,te morao godišnje platiti cca 3700,00kn doprinosa...

Ako otvara OPG koji ne ulazi u porezni sistem bilo paušalno ili vodi knjige ne mora plaćati doprinose, ali ne može ni izdavati račune. Ako nema veliki promet i može plasirati na tržište bez računa (plac, kućni prag, prigodni sajmovi) ili na otkupni blok nema potrebe ulaziti u porezni sistem.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kilian

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
4
Da, to i je plan - direktna prodaja na placu. Mogu li se prijavljivati članovi opg na nekakvoj sezonskoj bazi, za prodavanje na placu? Znači nekoliko mjeseci dok ima proizvoda prijavljen je i plaćamo mu doprinose, ostatak godine nije. Kao sezonci na moru.

Također, zanima me još postoje li kakve zavrzlame oko direktne prodaje na placu? Mora li se što dodatno prijavljivati ili mi se to smatra pod primarnu djelatnost, s obzirom da sam proizvođač, a radi se o povrću?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Negdje na službenom mjestu da li je to porezna ili neki pravilnik ne mogu se sad sjetiti stoji da članovi obitelji, rodbina, susjedi, prijatelji mogu pomagati raditi na opg-u ali za to ne smiju primati naknadu.
Prodaja na placu mislim da ne prolazi po tom sistemu, dok ti inspektoru pokušaš objasniti nešto u što ni sam nisi siguran, ode vlak, tj kazna je napisana, a onda zna se plati pa se žali ako nađeš crkvu di ćeš se moliti.
Ali postoji službeno objavljeno mišljenje na stranicama Ministarstva rada i mirovinskog sustava od 4.7.2013. gdje stoji da se i prodaja na malo izvan prodavaonica dakle plac može raditi preko vrijednosnog kupona tzv. vaučera.
To povlači trošak 20 kn dnevno mirovinsko + 70 kn radniku (ženi) + na kraju mjeseca obračun i uplata 25% poreza + prirez na iznos plaćen radniku. Mjesečno treba slati izvjeće u Poreznu upravu o isplaćenom dohotku sezonskom radniku. Na kraju godine radniku potvrdu o ukupnom primitku i plaćenom porezu i prirezu. Ako ti treba knjigovođa za te obrasce nećeš baš nešto uštedjeti kad zbrojiš poreze, prireze, doprinose, trošak knjigovođe. Najjeftinije je 500,00 kn ženi za doprinose, nema papirologije, sve legalno i ide joj staž.

Zaboravila sam drugi dio pitanja. Treba se još upisati u Upisnik trgovaca voća i povrća. Imaš detalje koju stranicu ranije da ne ponavljam.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh