• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

mnovosel

Novi član
Tu od
25 Velj 2014
Poruka
4
Ako godišnji prihod zajedno s primljenim poticajima ne prelazi 80.500,00 kuna NEMA zakonske obveze za ulazak u RPO. Ima neki uvjet da poticaji ne smiju biti veći od neke cifre, mislim 48.000,00 kn. Nisam sigurna za cifru. Nek me isprave oni koji znaju sigurno. Trenutno na poticaje imaju pravo i OPG-i koji nisu u RPO.

Dragi adane, riječi ti se pozlatile!!! :(hi):

ovih 48.000,00 kn se povlači iz Zakona o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju (NN broj 120/2012), a to je po starijem zakonu bilo određeno na 24.000,00 kn člankom 23. (NN broj 92/2010).

Problem je što prema novom Zakonu o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju (NN broj 80/2013) nije nigdje definirana obveza poreza na dohodak i prema tome se sve treba voditi prema Zakonu o porezu na dohodak.

A taj zakon pak veli:
"Djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu, ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost te ako ostvaruju poticaje na način i pod uvjetima propisanim posebnim zakonima."
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja to tumačim onako kako sam napisala. Zbrojiš prihode od prodaje i dobivene poticaje. Ako prelaze 80.500,00 kn što je 35% od osnovice za ulazak u PDV ,od 01.01. slijedeće godine prijaviš se u RPO. Za godinu u kojoj si prešao dozvoljeni promet ne plaćaš porez jer nisi bio u RPO. To je legalno jer se u RPO ulazi ili svojevoljno ili po sili zakona. Sila se temelji na prometu prethodne godine.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Molim Vas ako netko zna kako točno se treba napisati u ugovoru za zakup poljoprivrednog zemljišta kad su dva ili tri vlasnika: npr vlasnik 1 u 1/2 dijela i vlasnik 2 u 1/2 dijela i jedan od njih je vlasnik druge čestice sam. Mogu li to napisati na jednom ugovoru prvo vl1 u 1/2 i vl2 u 1/2 daju česticu 333, pa nadalje vlasnik 2 daje u zakup česticu 334. Jel to može biti na jednom ugovoru?
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja to tumačim onako kako sam napisala. Zbrojiš prihode od prodaje i dobivene poticaje. Ako prelaze 80.500,00 kn što je 35% od osnovice za ulazak u PDV ,od 01.01. slijedeće godine prijaviš se u RPO. Za godinu u kojoj si prešao dozvoljeni promet ne plaćaš porez jer nisi bio u RPO. To je legalno jer se u RPO ulazi ili svojevoljno ili po sili zakona. Sila se temelji na prometu prethodne godine.
Po toj logici,zašto bi uopće netko ulazio u RPO?
Dođe ti inspekcija,malo pobroje kaj sve imaš posađeno i kaj ima u štalama i pomnože sa otkupnim cijenama,a ti samo hladno kažeš "evo to mi je baš prva godina da sam prešao prag od 80 500,00 godišnjeg prometa, iduće godine ulazim u porezni sistem"...kad bi to tak bilo zakonski regulirano,pa tko bi bio lud da plaća porez...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Molim Vas ako netko zna kako točno se treba napisati u ugovoru za zakup poljoprivrednog zemljišta kad su dva ili tri vlasnika: npr vlasnik 1 u 1/2 dijela i vlasnik 2 u 1/2 dijela i jedan od njih je vlasnik druge čestice sam. Mogu li to napisati na jednom ugovoru prvo vl1 u 1/2 i vl2 u 1/2 daju česticu 333, pa nadalje vlasnik 2 daje u zakup česticu 334. Jel to može biti na jednom ugovoru?

To ćeš morat pitat bilježnika ali mislim da sa svakim vlasnikom jedan ogovor. U APPRRR ionako prilažeš posjedovni list iz katastra gdje se vide udjeli.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Po toj logici,zašto bi uopće netko ulazio u RPO?
Dođe ti inspekcija,malo pobroje kaj sve imaš posađeno i kaj ima u štalama i pomnože sa otkupnim cijenama,a ti samo hladno kažeš "evo to mi je baš prva godina da sam prešao prag od 80 500,00 godišnjeg prometa, iduće godine ulazim u porezni sistem"...kad bi to tak bilo zakonski regulirano,pa tko bi bio lud da plaća porez...

Nisam mislila na one koji vrte velike novce van poreznog sistema, a svi znamo da ih ima, nego sam rekla ono što piše u zakonu. Do 85.000,00 kn prometa godišnje OPG nije obavezan ući u porezni sistem. E sad, ako netko ima puno posađeno pa još i pune štale, mislim da to ne može prodati sam na placu ili kućnom pragu. On mora prodavati i na veliko a ako nije porezni obveznik ne može izdati račun koji traži sve više kupaca. Zato će netko biti lud i plaćati porez.
I jedno pitanje koje se tiče nas kmetova, trebamo li svi bez obzira na porezni status voditi dnevnik proizvodnje?
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Molim Vas da mi netko kaže koliko točno sipada po danu radnik kojeg zapošljavaš preko onog kupona u opg? I da li to može biti npr jedan dan u tjednu ili ne i što točno treba napraviti? Unaprijed hvala!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Molim Vas da mi netko kaže koliko točno sipada po danu radnik kojeg zapošljavaš preko onog kupona u opg? I da li to može biti npr jedan dan u tjednu ili ne i što točno treba napraviti? Unaprijed hvala!

Nema veze koliko se dana u mjesecu radi,dnevnica ne može biti ispod 71,00kn i na to se još mora platit porez na dohodak i prirez do 15-tog idući mjesec...
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Pozdrav svima
Redovno vas čitam i stvarno ste puno toga ovdje objasnili i razjasnili, ali ja bih vas pitao još samo za dvije stvari, pošto se spremam otvoriti OPG, onaj najmanji, samo bih višak povrća prodavao na tržnici.
Prvo pitanje je tko može biti član OPG-a, da li može biti osoba koja nije u rodbinskim odnosima, ali živi s nama na istoj adresi (i prijavljena je na toj adresi) i drugo pitanje je da li svi članovi OPG-a moraju plaćati doprinose ako nisu zaposleni ili doprinose mora plaćati samo nositelj (onih 500 i nešto kuna). Ovo vas pitam jer sam dobio više različitih odgovora a nitko mi nije znao reći kako stvari zaista stoje.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Za prvo pitanje nisam siguran ali mislim da ne može već samo članovi obitelji. Šta se drugog pitanja tiče, svi nezaposleni moraju plaćati doprinose. Vezano za oba pitanja, zašto bi uopće prijavljivao nekoga osim nositelja u OPG ako ti nije cilj plaćat doprinose i imat ćeš malu proizvodnju?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Hele je u pravu što se tiče doprinosa, svi nezaposleni ih moraju plaćati, a član OPG-a može biti bilo tko, nisu važne rodbinske veze, mjerodavno je to da član OPG-a ima prebivalište na istoj adresi kao i nositelj OPG-a, a to dokazuje osobnom iskaznicom. Ne pali ona fora s boravištem i prijavom bez promjene adrese na osobnoj. Kod fiskalizacije se puno njih htjelo šlepati uz pravi OPG na foru članstva, ali ih je puno odustalo kad su trebali mijenjati adrese na dokumentima. I razmisli ako si mali proizvođač nisi obavezan ući u porezni sistem, ne gazi te inspekcija rada jer ti mogu pomagati uz obitelj, susjedi i prijatelji. Ako te muči prodaja na tržnici jer nećeš sam prodavati, izračunaj jel ti povoljnije plaćati doprinose ili kupone za prodavača.
 

daniel108

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
51
Hvala vam na odgovorima
Viditi ćemo što će nam najviše odgovarati, što se treba plaćati, to ćemo plaćati samo da bude povrća za prodaju i sve će biti O.K.
Glavno da postoji rješenje u skladu sa zakonom, a po vašim odgovorima vidim da postoji. Hvala avm još jednom :smile:
 

Sess

Novi član
Tu od
26 Ožu 2014
Poruka
8
Pozdrav!
Otac mi odlazi u 7. mjesecu u punu starosnu mirovinu, nositelj je opg-a koji nije u sustavu poreza( ne prelazi 85 000 kuna). Može li na njemu ostati opg i da li dolazi do kakve obustave mirovine ili umanjenja same nje?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Može ostati sve isto. Nema nikakvih dodatnih davanja ni umanjenja. Ipak za svaki slučaj bilo bi dobro pitati u Agenciji.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Da li netko zna ako idem otvoriti opg da li mogu odmah dobiti rjesenje o op-u i nakon koliko se moze upisati zemlja u arkod pitam zbog poticaja. Hvala
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Upis ide vrlo brzo, ovisi od službenika u Agenciji, dva-tri dana. Rok za podnošenje zahtjeva za poticaj je 15.05. dakle brzo u Agenciju.
 

NewBee01

Novi član
Tu od
2 Sij 2014
Poruka
27
Za otvaranje OPG-a dali su izmislili "nešto" dodatno za platit ili je sve po starome?
 
Q

queen

Guest
Pozdrav ljudi :)
Bila bih vam vrlo zahvalna ukoliko biste samnom podijelili informaciju nakon koliko ste vremena dobili rješenje za otvaranje OPG-a (odnosno, da je vaš OPG upisan u registar)?
Ja sam predala papire prije cca mjesec dana...
I da, kako ide stvar s izdavanjima računa i knjigovodstvom ako se bavim poljoprivredom kao dodatnom djelatnošću s malim prihodima?
Hvala vam :) i ako imate još koji savjet, bit ću još više zahvalna :D
 
Q

queen

Guest
sve je po starom, moraš platiti samo biljege u vrijednosti 70 kn :)
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Pozdrav ljudi :)
Bila bih vam vrlo zahvalna ukoliko biste samnom podijelili informaciju nakon koliko ste vremena dobili rješenje za otvaranje OPG-a (odnosno, da je vaš OPG upisan u registar)?
Ja sam predala papire prije cca mjesec dana...
I da, kako ide stvar s izdavanjima računa i knjigovodstvom ako se bavim poljoprivredom kao dodatnom djelatnošću s malim prihodima?
Hvala vam :) i ako imate još koji savjet, bit ću još više zahvalna :D
Knjigovodstvo ovisi od poreznog statusa OPG-a. OPG koji je registriran da bi se moglo prodavati svoje proizvode na placu i kućnom pragu, veletržnici, restoranima i trgovinama a godišnji promet nije veći od 80.500,oo kn ne mora biti porezni odveznik. Od knjigovodstva treba samo voditi evidenciju o primicima od prodaje. Takav OPG ne može izdavati račune i nije obveznik fiskalizacije. Ukoliko se dobrovoljno ulazi u plaćanje poreza na dohodak vode se papiri kao za obrt ali ako se traži paušalno oporezivanje, treba voditi samo primitke. Taj OPG ima pravo i obavezu (u nekim slučajevima) izdavati račune i obveznik je fiskalizacije.
 

Najnoviji postovi

Na vrh