• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Ja sam član gospodarstva od 2005.god. Bez posla sam ostao u 9 mj 2011. god, bio sam na zavodu do prije godinu i pol dana pa su me obrisali jer sam propustio jedno javljanje ( kasnio sam par dana), nisam se nakon toga prijavljivao. Doprinose nisam plaćao jer nisam ni znao da trebam plaćati do sada dok nisam ovdje na forumu pročitao. Mislio sam da to plaćaju novi članovi gospodarstva upisani od 22010./2011. god. Nikakvu obavijest iz mirovinskog nisam dobio, zanima me dali se ti zaostatci odnose i na mene iako sam član gospodarstva od 2005.god? Što mi je činiti? Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da da. Nazovi najbliže mirovinsko i pitaj. Kao šta sam već pisao, ljudi sada kada dobe uplatnice za članove OPG-a masovno sve ispisuju osim nositelja.
Nekada je bilo kada su krenuli OPG-i, samo se svi upišite, bla, bla, bla... a nitko nije rekao da će trebat doprinose plaćat.
Sada sam od danas na GO, ali sutra moram u firmu (mirovinsko) pa ako se sjetim ću se opet malo raspitat.
Po sjećanju, tko ne plaća doprinose a nezaposlen je, kad tad dođe u mirovinsko po nešto, referenti utvrde da je osoba nositelj ili član OPG-a a ne plaća doprinose, šalju dopis u poreznu koja utvrdi dug i šalje uplatnice.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja sam član gospodarstva od 2005.god. Bez posla sam ostao u 9 mj 2011. god, bio sam na zavodu do prije godinu i pol dana pa su me obrisali jer sam propustio jedno javljanje ( kasnio sam par dana), nisam se nakon toga prijavljivao. Doprinose nisam plaćao jer nisam ni znao da trebam plaćati do sada dok nisam ovdje na forumu pročitao. Mislio sam da to plaćaju novi članovi gospodarstva upisani od 22010./2011. god. Nikakvu obavijest iz mirovinskog nisam dobio, zanima me dali se ti zaostatci odnose i na mene iako sam član gospodarstva od 2005.god? Što mi je činiti? Hvala
Na žalost odnosi se na sve članove i nositelje OPG-a bez obzira od kad su OPG-ovci. Na burzi nisi ni smio biti jer od donošenja novog zakona o mirovinskom, OPG-ovci nisu nezaposlene osobe. Hvala bogu da naše državne službe nisu tako ažurne pa ne reagiraju. Najbolje da odeš u svoju Agenciju za plaćanja u poljoprivredi i da se ispišeš iz OPG-a. Mislim da ti oni neće raditi probleme. U mojoj Agenciji je jako draga gospođa i sve se s njom da dogovoriti. Nakon nekog vremena se možeš opet upisati u OPG i počet plaćat doprinose od dana novog upisa jer će te s novim upisom odmah evidentirati u mirovinskom i zdravstvenom, ali ćeš bar izbjeći retroaktivno plaćanje, a ako si na burzi primao nadoknadu za nezaposlene - ni na to nisi imao pravo, mogli bi tražiti povrat. No još nisam čula za takav slučaj, te službe nisu povezane pa se ne brini previše.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@sana12 nemoraš se ispisivat iz Opg zato jer si član gospodarstva od prije.... upravo onako kako si naveo od prije 2011 god. Svi novi koji su se upisali poslje 2011 su pod obavezom!
Tako mi rečeno u Agenciji za plaćanje (Apprrr) !
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,054
Eh došlo je vrijeme da se i ja ubacim u upisane poljoprivrednike, dakle situacija je sljedeca ja sam jako neupucen a moram pod hitno postat heh, moram otvorit opg, uzet cu zemlju u najam od prijatelja i na nju otvorit opg e sad, di ja idem i sta mi treba osim papira o najmu, imam 19 godina sta mogu dobit od potiacaja i kakav je situacija sa plaćanjem doprinosa ja bi si preko toga placo sad jedno vrijeme zdravstveno i mirovinsko, onda imam jos pitanja u vezi prodaje, dal ja moram racune davat kad mi netko dode i kupi ili ne moram i dal ja mogu napravit stand na cesti tj u mojem dvoristu i tako prodavat, dal postoje neke cake u vezi toga svega, znam da puno pitam ali stvarno ne mogu u mojoj okolici takve stvari doznat pa ako netko ima da zna neka mu ne bude tesko napisat koju, hvala
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
@sana12 nemoraš se ispisivat iz Opg zato jer si član gospodarstva od prije.... upravo onako kako si naveo od prije 2011 god. Svi novi koji su se upisali poslje 2011 su pod obavezom!
Tako mi rečeno u Agenciji za plaćanje (Apprrr) !
Neznam dal svaka Agencija ima svoje tumačenje zakona, ja sam bila član OPG-a od 2003., suprug nositelj i kao nezaposlen plaćao je mirovinsko, zdravstveno je imao preko mene. Ja sam bila zaposlena i nisam plaćala doprinose u opg-u. 2012. sam ostala bez posla i prijavila se na burzu jer sam imala pravo na naknadu. Između ostalog su me pitali imam li opg ili sam član. Bili su fer i rekli mi da odem u Agenciju i ispišem se jer neću imati pravo na naknadu budući da član opg-a nije nezaposlena osoba i mora plaćati doprinose za mirovinsko i zdravstveno. Ispisali su me za 70 kn biljega. Nakon dvije godine sam se ponovo upisala uz ponovo 70 kn biljega. Kad tad će trebati nešto iz mirovinskog ili zdravstvenog i bit će problema. Mislim da se obavezno mora ispisati na neko vrijeme, a kad bude spreman plaćati doprinose upisat se ponovo.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Eh došlo je vrijeme da se i ja ubacim u upisane poljoprivrednike, dakle situacija je sljedeca ja sam jako neupucen a moram pod hitno postat heh, moram otvorit opg, uzet cu zemlju u najam od prijatelja i na nju otvorit opg e sad, di ja idem i sta mi treba osim papira o najmu, imam 19 godina sta mogu dobit od potiacaja i kakav je situacija sa plaćanjem doprinosa ja bi si preko toga placo sad jedno vrijeme zdravstveno i mirovinsko, onda imam jos pitanja u vezi prodaje, dal ja moram racune davat kad mi netko dode i kupi ili ne moram i dal ja mogu napravit stand na cesti tj u mojem dvoristu i tako prodavat, dal postoje neke cake u vezi toga svega, znam da puno pitam ali stvarno ne mogu u mojoj okolici takve stvari doznat pa ako netko ima da zna neka mu ne bude tesko napisat koju, hvala
Ugovor o najmu zemlje mora biti ovjeren kod javnog bilježnika, ako je za 0 kn što može biti za poljoprivredno zemljište, ne plaća se porez i ne mora se ovjeravati kod Porezne uprave. Postoje obrasci za otvaranje OPG-a, ispuniti, priložiti ugovor o najmu i otići u nadležnu Agenciju. Trebat će otvoriti žiro račun, ispuniti tiskanice za mirovinsko i zdravstveno. Uplatnice za doprinose će nakon nekog vremena poslati porezna uprava.
Ako ti prihod (ukupna godišnja prodaja) ne prelazi 80.500,00 kn nisi porezni obveznik. Svoje, ali samo svoje proizvode prodaješ bez računa , kupcima (pravnim osobama ili obrtnicima) možeš ako se radi o poljoprivrednim proizvodima na otkupni blok. Imaš na netu novi Pravilnik o prodaji vlastitih poljoprivrednih proizvoda pa pročitaj. Na kraju pravilnika je obrazac koji se vodi za takvu prodaju. Ako možeš svoju proizvodnju prodati direktno kupcu nemoj ni razmišljati o ulasku u porezni sistem. Malo pripazi na obrazac koji vodiš o prodaji i neće ti preći prag od 80.500 kn godišnje. Uđeš li u porezni sistem i doprinosi za mirovinsko i zdravstveno su ti veći i to puno. za opg koji nije u poreznom sistemu treba cca 600 kn mjesečno za jednu osobu.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@adan još jedna ispravka,nije više 80t/kn ,nego preko 200t/kn... par puta su granice pomicane tako da ??? Nemojmo u želji za pomoći obmanjivat ljude netočnim informacijama... znam da nije u lošoj namjeri al na kraju tako ispadne,da smo više odmogli nego pomogli :icon_thumright: isto kao i u prethodnom slučaju...
Za ovako ozbiljna pitanja se netraže odgovori na forumu,nego u nadležnim agencijama,a fala bogu ima ih:mur:
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Mi smo prije 2 mj uzeli neku zemlju u zakup. Ovako, vlasnik zemljišta ti treba izvaditi posjedovni list iz katastra ( plaćaju se biljezi 70 kn), zatim u agenciji za plaćanje dobiješ obrazac o zakupu zemljišta, ispuniš ga sa osnovnim podatcima, uneseš čestice koje bi uzeo u zakup i navedeš na koliko godina. Kada to ispuniš, sa vlasnikom ideš kod javnog bilježnika da Vam ovjeri. Nakon toga ideš u agenciju za plaćanje, poneseš ugovor o zakupu i taj posjedovni list ( ne stariji od 6 mj), to ti treba za upis u Arkod, platiš biljege od 20 kn i to je to. Ako je prijašnji vlasnik već upisan u Arkod sa tim česticama, onda se on treba prvo ispisati iz Arkoda da bi se ti mogao upisati.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Ajd molim te raspitaj se. Pa do sada su već trebali nešto poslati. Katastrofa, kako da ljudi znaju ako ne znaju oni koji bi trebali
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Da, šute godinama i onda te opale po đepu, mislim to nisu mali novci kad se zbroje svi mjeseci, a da li barem priznaju taj period kao radni staž kada podmiriš sve zaostatke?
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Jel to sigurno? Ovo kad sam jučer pročitao me šokiralo. Pa to nitko ne radi svoj posao, da je tako, to su trebali rješavati odmah 2011. god kad je zakon stupio na snagu, a ne ovako da ljudi za takve stvari saznaju preko foruma.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
@sana12 nemoraš se ispisivat iz Opg zato jer si član gospodarstva od prije.... upravo onako kako si naveo od prije 2011 god. Svi novi koji su se upisali poslje 2011 su pod obavezom!
Tako mi rečeno u Agenciji za plaćanje (Apprrr) !

Jel to sigurno? Ovo kad sam jučer pročitao me šokiralo. Pa to nitko ne radi svoj posao, da je tako, to su trebali rješavati odmah 2011. god kad je zakon stupio na snagu, a ne ovako da ljudi za takve stvari saznaju preko foruma.
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Mislim da da. Nazovi najbliže mirovinsko i pitaj. Kao šta sam već pisao, ljudi sada kada dobe uplatnice za članove OPG-a masovno sve ispisuju osim nositelja.
Nekada je bilo kada su krenuli OPG-i, samo se svi upišite, bla, bla, bla... a nitko nije rekao da će trebat doprinose plaćat.
Sada sam od danas na GO, ali sutra moram u firmu (mirovinsko) pa ako se sjetim ću se opet malo raspitat.
Po sjećanju, tko ne plaća doprinose a nezaposlen je, kad tad dođe u mirovinsko po nešto, referenti utvrde da je osoba nositelj ili član OPG-a a ne plaća doprinose, šalju dopis u poreznu koja utvrdi dug i šalje uplatnice.
Ajde molim te provjeri.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,922
Idem upisivati zemljište,i sada je prva faza ugovor o najmu bez naknade,zovem bilježnika,kaže da više nema najma bez naknade i da mora biti barem 1 kuna.

Da li je to provjereno ili ovaj naš bilježnik nešto mulja(nebi bilo prvi puta)?

ps. saznao sam da ugovor o najmu ili zakupu nemoze biti za 0 kn,ali ugovor o davanju na korištenje moze biti za 0kn.
 
Posljednje uređivanje:

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
@adan još jedna ispravka,nije više 80t/kn ,nego preko 200t/kn... par puta su granice pomicane tako da ??? Nemojmo u želji za pomoći obmanjivat ljude netočnim informacijama... znam da nije u lošoj namjeri al na kraju tako ispadne,da smo više odmogli nego pomogli :icon_thumright: isto kao i u prethodnom slučaju...
Za ovako ozbiljna pitanja se netraže odgovori na forumu,nego u nadležnim agencijama,a fala bogu ima ih:mur:
Pobrkao si lončiće, proez an dohodak je jedna kategorija i tu je granica da opg ne mora biti porezni obveznik ako mu godišnji promet nije veći od 80.500,00 kn što je 35% od cifre za obavezni ulazak u pdv. Tako stoji u zakonu i nije mijenjano. PDV je druga kategorija poreza. Možeš biti obveznik poreza na dohodak, a ne moraš biti u pdv-u. Međutim ako si u pdv-u onda si obveznik poreza na dohodak ili na dobit. Imaš izbor, vidiš kako su "dragi". Ovo su 100% točne informacije. Žurim saditi biljke pa ne stignem sve pročitati, bum valjda noćas, stari ljudi nemreju spati.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve što je Adan rekla je točno.

Šta se tiče zakupa zemljišta, možeš sam rukom ili na kompjutoru satavit ugovor, možeš uzet kod bilježnika iskopiran tj. njihovu šprancu a može ti ga i bilježnik napisat za 200kn. Ako pišeš sam ili bilježnik ima pripremljen za ispunit plaćaš ovjeru 45kn a ako ti ga bilježnik sastavlja onda možeš platit i 200kn. Prvo pitat.
Posjedovni list u katastru ne mora vadit vlasnik, barem kod mene ne a isto tako ne treba ići u agenciju po ugovor.

Ja sam sve ugovore o zakupu sklapao bez naknade tj. za 0kn.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,922
Za posjedovni list znam da nemora vlasnik izvaditi,već sam jednu turu izvadio,ali nisam upisao parcele,prošla evo godina,bio sam na prekretnici dal ću uopće šta raditi od poljoprivrede ili ne..a sad me to ponovno košta..!
Druga stvar je sto imam svoju i ženinu baku,moja je invalid,a ženina je u bolnici,neznam kako ću izvesti to potpisivanje,a bilježnik 500m od mene traži 300kn + PDV za izlazak na teren..
definitivno sam fulao zanimanje!
 

sana12

Član
Tu od
28 Velj 2015
Poruka
48
Idem upisivati zemljište,i sada je prva faza ugovor o najmu bez naknade,zovem bilježnika,kaže da više nema najma bez naknade i da mora biti barem 1 kuna.

Da li je to provjereno ili ovaj naš bilježnik nešto mulja(nebi bilo prvi puta)?

ps. saznao sam da ugovor o najmu ili zakupu nemoze biti za 0 kn,ali ugovor o davanju na korištenje moze biti za 0kn.

Ja sam dobio ugovor o zakupu polj.zemljišta u agenciji za plaćanje, ispunio i ovjerio, nisam trebao navesti nikakvu naknadu, polje ostalo prazno i nitko nije pravio probleme.
 

Najnoviji postovi

Na vrh