• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Evo ovako kod mene je sljedeći problem ,imam otvoren OPG prije studenog 2010,i nisam obveznik mirovinskog,prije dvije godine ostao sam bez posla i prijavio se na zavod za zapošljavanje ,u međuvremenu posvetio sam se proizvodnji povrća i sad je to došlo na nekakav nivo da se može pristojno zaraditi da mogu i plaćati mirovinsko i zdravstveno ,raspitivao sam se u mirovinskom i tamo mi kažu da moram platiti unazad od zadnjeg zaposlenja ,kako sad to ili sam obveznik ili nisam ,zar nemogu doći i reći želim od danas plaćati doprinose za sebe i skinuti se sa zavoda za zapošljavanje u kakvoj mi to državi živimo da kažem da hoću praviti "eksere" još bi dobio i poticaj za samozapošljavanje a za poljoprivredu ništa
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
E tu je Zakon o mirovinskom osiguranju. Ne znam datum, mislim 2008. godina ali nisam sigurna, donesen je zakon da svi nositelji i članovi OPG-a ako nisu osigurani po drugoj osnovi znači zaposleni ili obrtnici moraju plaćati doprinose. Osoba koja ostane bez posla ne smije se prijaivti na burzu kao nezaposlena osoba jer to po ovom zakonu nije budući da je nositelj ili član OPG-a. E pa nazdravlje, ostaneš bez posla, nemaš pravo na naknadu kao nezaposlena osoba i još moraš plaćati cca 500,00 kn doprinosa. Ne prolazi solucija kad počnem zarađivati plaćat ću doprinose. Na znanje svima koji imaju mali OPG, čim ostanu bez zaposlenja na kiosk po 70 kn biljega i u Agenciju na ispisivanje iz OPG-a. Mislim da u ovoj situaciji nema izbora, oni knjiže zaduženje od prestanka radnog odnosa i uredno obračunavaju kamate, dug će se samo povećavati do neke buduće akcije tipa nagodbe i otpisa staža za neplaćeno razdoblje - već viđeno.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nema otpisa staža,dugove za zdravstveno i mirovinsko preuzima porezna uprava i poduzima ovrhu nad novčanim sredstvima ako ih imaš,ako nemaš onda ti se upišu na imovinu (auto,kombi,kamion,stan,kuća,vikendica itd...)...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
OK u pravu si, govorila sam o akcijama koje su u prošlosti poduzimali. Bilo je nekih masovnih nagodbi i otpisa staža jer im se jako puno duga nagomilalo. Sad kad nema novaca izgleda da su i oni postali radišniji.
 

kils

Član
Tu od
15 Svi 2011
Poruka
326
Zvao sam danas u mrovinsko i tražila me žena oib i provjerila nisam obaveznik jer sam prije 1.11.2010 otvorio opg ,znači dobrovoljno ulazim u mirovinsko ali s datumom zadnjeg radnog odnosa,a onda sam odlučio prijaviti se kod prijatelja na par dana i onda se prijaviti u svoj opg i tako izbjeći dugovanje za period dok sam bio na birou
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,657
dakle, ipak imaju razdvojene opg-e prije i poslije novog zakona?
jel možeš dobiti to na pismeno, da znamo točno kojim propisom/zakonom/mišljenjem je došlo do takve odluke?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Vidim da ima svakvih tumačenja, dat ću si ovaj tjedan truda pa ćemo riješit mirovinsko jednom za svagda.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako imas otvoren OPG od 2003.g. i prijavio si se u poreznu ( porez na dohodak, dobit...), nezaposlen si, imao si obvezu cijelo vrijeme placat doprinose. Ako nisi bio prijavljen u poreznu od kraja 2010. si imao obvezu se javit u poreznu i od tada moras placat doprinose.

@ kils: ova tvoja finta ne prolazi, svejedno ce ti se racunat vrijeme prije tvog zaposlenja od par dana.
 

dex001

Član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
87
Ako imas otvoren OPG od 2003.g. i prijavio si se u poreznu ( porez na dohodak, dobit...), nezaposlen si, imao si obvezu cijelo vrijeme placat doprinose. Ako nisi bio prijavljen u poreznu od kraja 2010. si imao obvezu se javit u poreznu i od tada moras placat doprinose.

@ kils: ova tvoja finta ne prolazi, svejedno ce ti se racunat vrijeme prije tvog zaposlenja od par dana.

Moja majka je ostala bez posla prije nekih 10 godina, prijavila se na OPG, nije bila prijavljena na zavodu za zapošljavanje ali nije ni plačala doprinose preko OPG. Isto joj je malo krenulo sa OPG-om pa bi se prijavila za mirovinsko i zdrastveno. Da li će i ona morati platiti zadnjih 10 godina neplaćanja mirovinskog i zdraztvenog? Ako se ne odluči za plačanje doprinosa do mirovine hoće li joj se važiti prijašnji staž u firmi u kojoj je radila 20 godina ili postoji mogučnost da je terete za ovih 10 godina koje se nije prijavila na mirovinsko preko OPG-a?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Moja majka je ostala bez posla prije nekih 10 godina, prijavila se na OPG, nije bila prijavljena na zavodu za zapošljavanje ali nije ni plačala doprinose preko OPG. Isto joj je malo krenulo sa OPG-om pa bi se prijavila za mirovinsko i zdrastveno. Da li će i ona morati platiti zadnjih 10 godina neplaćanja mirovinskog i zdraztvenog? Ako se ne odluči za plačanje doprinosa do mirovine hoće li joj se važiti prijašnji staž u firmi u kojoj je radila 20 godina ili postoji mogučnost da je terete za ovih 10 godina koje se nije prijavila na mirovinsko preko OPG-a?

Najbolje i najjeftinije rješenje je otići u Agenciju i zatvoriti OPG, plaćaju se samo biljezi. Drugi dan uzeti 70,00 kn biljega i otvoriti OPG. Možeš sa njima otvoreno razgovarati i reči im o čemu se radi. Majka će dobiti rješenje o otvaranju OPG-a sa friškim datumom i to će predati na mirovinsko i zdravstveno. Budući da nije plaćala doprinose preko OPG-a (nekad se tako moglo i bilo je po zakonu), ne bi ju smjeli imati u evidenciji pa kreće od nule. Za mirovinu se zbraja staž od ranije stečen u firmi i staž za razdoblje provedeno u mirovinskom osiguranju kao OPG-ovac. Najbojje bi bilo otići na mirovinsko i provjeriti to kod službenika.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Moja majka je ostala bez posla prije nekih 10 godina, prijavila se na OPG, nije bila prijavljena na zavodu za zapošljavanje ali nije ni plačala doprinose preko OPG. Isto joj je malo krenulo sa OPG-om pa bi se prijavila za mirovinsko i zdrastveno. Da li će i ona morati platiti zadnjih 10 godina neplaćanja mirovinskog i zdraztvenog? Ako se ne odluči za plačanje doprinosa do mirovine hoće li joj se važiti prijašnji staž u firmi u kojoj je radila 20 godina ili postoji mogučnost da je terete za ovih 10 godina koje se nije prijavila na mirovinsko preko OPG-a?

Nitko joj ne može osporavat prijašnji staž. Morat će platit doprinose od 2010. ako je bila nezaposlena.
Mirovinsko dobije rješenje iz apprrr-a ako je osoba nezaposlena, neovisno o prijavi na zavod za zapošljavanje.
Teretit će ju za ove 4 godine i dok ne plati nema mirovine.
Kod otvaranja opg-a mirovinsko utvrđuje je li osoba nezaposlena/zaposlena, šalje info u poreznu koja utvrđuje od kada postoje obveze i šalje nazad u mirovinsko koje onda obračunava oprinose.
 

dex001

Član
Tu od
2 Ožu 2014
Poruka
87
što ako se ne prijavi još 5 - 6 godina kada će imati pravo na mirovinu? Morat će platiti 10 godina zaostataka? Postoji li kakva mogučnost da izbjegne plačanje zaostataka od 2010 godine?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
što ako se ne prijavi još 5 - 6 godina kada će imati pravo na mirovinu? Morat će platiti 10 godina zaostataka? Postoji li kakva mogučnost da izbjegne plačanje zaostataka od 2010 godine?
Treba otići na mirovinsko i tražiti da joj pogledaju da li je evidentirana kao obveznik, vjerujem da nije jer još sistem ne funkcionira tako. U tom slučaju nek zatvori OPG i ponovo ga otvori, možda bolje na zaposlenog iz obitelji muž, djeca a ona nek bude član i s tim rješenjem nek počne plaćati doprinose. Dok ne ode na mirovinsko neće znati što ju vreba iz zasjede. i na mirovinskom ima ljudi koji razumiju da je problem plaćati veliku cifru unazad i znaju kako se to može obići pogotovo ako ih lijepo zamoliš.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ dex: Mama ti ionako nece moc u prijevremenu ni punu starosnu mirovinu jer nema staza. Dobit ce razmjerni dio al ne znam sa koliko godina to moze trazit.

Sta se doprinosa tice posalji mi na pm ime, prezime, datum rodjenja pa cu ti sutra pogledat jel ti mama duzna kakve doprinose.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Da li za vrijeme porodiljnog dopusta treba i dalje placati doprinose za opg i sta ako odem prije na bolovanje?
 

baranjac747

Član
Tu od
20 Lis 2011
Poruka
292
Zanima me dali je ona zelena kartica obavezna za opg, jer kad sam 2012 otvaro opg nisam dobio nikaku karticu osim one za plavi dizel
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Koja zelena?Imas dvije,bar ja,od upisnika,kao nositelj,ili clan i od gospodarstva broj.Obavezne su obje,bez upisnika,nemrem dici plavu,a od gospodarstva mi treba,kad prodajem stoku,naravno i kad dodju inspekcije.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nema kartica za opg više, ja sam otvarao isto 2012., dobiješ samo rješenje. Ne znam kako je sa stokom, imam samo zemlju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh