• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Negdje na službenom mjestu da li je to porezna ili neki pravilnik ne mogu se sad sjetiti stoji da članovi obitelji, rodbina, susjedi, prijatelji mogu pomagati raditi na opg-u ali za to ne smiju primati naknadu.
Prodaja na placu mislim da ne prolazi po tom sistemu, dok ti inspektoru pokušaš objasniti nešto u što ni sam nisi siguran, ode vlak, tj kazna je napisana, a onda zna se plati pa se žali ako nađeš crkvu di ćeš se moliti.
Piše u brošuri o oporezivanju djelatnosti poljoprivrede i šumarstva na službenim stranicama porezne uprave,ali je većina ljudi to lijena proučiti...
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
U zakonu o poticanju zapošljavanja piše da poslodavcu fizičkoj osobi koja obavlja registriranu poljoprivrednu djelatnost i fizičkoj osobi nositelju opg može pomagati članovi obitelji i definirano je tko je to, a poslodavcu fizičkoj osobi mogu pomagati susjedi,prijatelji
 

roten

Član
Tu od
20 Velj 2014
Poruka
33
mislis da mogu biti vlasnik opg a da susjed moze raditi (tj pomagati)besplatno a da ne moram nista placat za njega ali ako zelim prodavati na placu moram mu placati doprinose bas mi prica ne pije vodu
 

Shirajzl

Član
Tu od
17 Sij 2014
Poruka
30
mislis da mogu biti vlasnik opg a da susjed moze raditi (tj pomagati)besplatno a da ne moram nista placat za njega ali ako zelim prodavati na placu moram mu placati doprinose bas mi prica ne pije vodu

Ne, ako imas opg tada samo rodbina ti moze pomoci, svi ostali na kupon bilo riječ o radu u polju ili prodaja
 

kilian

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
4
@ adan

Puno hvala na odgovorima! Pronašao sam u brošuri koju je naveo temptation ovo za pomoć članova obitelji. Provjerit ću to.

@ pepa

Znači pod "pomoć" člana obitelji se podrazumijeva i prodaja na placu? Pokušat ću ovo danas saznati telefonski u poreznoj upravi ili gdje već.
 

kilian

Novi član
Tu od
23 Velj 2014
Poruka
4
Prvo zvao poreznu, područni ured za moje mjesto stanovanja i tamo razgovarao s čovjekom za kojeg bi se trebalo dobro razmislit koju riječ upotrijebit. Šljam mi pada prvo na pamet.

Uz deračinu da što hoću i da nema vremena za mene sam pokušao saznat informacije. Na prvi upit mi je odgovorio krivo, da bez obzira što sam stalno zaposlen moram plaćat normalno doprinose i da što ja mislim i da kakve to veze ima. A na drugo pitanje mi je dao više - manje odgovor da ga ne zanima. Tu je razgovor završio, dok sam još uspio bit ljubazan prema takvom čovjeku.

Onda sam zvao agenciju za poljoprivredu, tamo se javila ljubazna gospođa i rekla da ne trebam plaćat doprinose dodatne ako sam zaposlen, što su i tu svi pisali. A što se tiče pomaganja, rekla je da član obitelji mora bit prijavljen u Upisnik da bi mogao pomagati.

Sad, zašto u brošuri porezne uprave piše da ne mora, a oni kažu da mora....ne znam.
 

mnovosel

Novi član
Tu od
25 Velj 2014
Poruka
4
Novi sam član na ovom forumu. Prijavio sam se kada sam vidio mnoštvo korisnih informacija oko registracije OPG-a i ulaska/neulaska u RPO. Naime imam nedoumicu oko ulaska u RPO. Imam registriran OPG od 2012. godine, zaposlen sam i osiguran po drugoj osnovi te primam poticaje u puno manjim iznosima koji su prije uvjetovali ulazak u RPO, a neke značajnije prihode neću ostvarivati sigurno slijedećih 10tak godina.

Od 28.06.2013. u novom Zakonu o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju nestale su stare odrebe zakona kojima se regulira obveza ulaska u RPO primanjem poticaja, a Zakon o porezu na dohodak definira ulazak u RPO u članku 18. stavak 3. na slijedeći način:

"Djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu, ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost te ako ostvaruju poticaje na način i pod uvjetima propisanim posebnim zakonima."

Znači jasno je da niste obveznici ulaska u RPO ako ne pređete 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost što iznosi 80500kn. Ostaje nejasna formulacija za sve koji primaju poticaje, jer naime postojeća poveznica Zakona o porezu na dohodak i poticaja u Zakonu o potpori poljoprivredi i ruralnom razvoju više ne postoji.

Moje je pitanje da li prema vašem mišljenu obvezan prijaviti se u RPO? Te da li je pametno dobrovoljno se prijaviti u RPO u sustav paušalnog oporezivanja?

Unaprijed hvala i srdačan pozdrav!
 

zvona123

Novi član
Tu od
1 Pro 2013
Poruka
17
Pozdrav svima.
Ovako,prvenstveno se ispricavam ako cu sljedeća pitanja postaviti u krivoj temi.
Imamo OPG kojeg je trenutno nositelj tata,a sad bi da se taj opg prebaci na mene i nismo u sustavu PDV-a,pa ja za vas imam nekoliko pitanja:
1. Dali ja mogu sebi uplaćivati mirovinsko i zdravstveno ako imam OPG koji nije u sustavu PDV-a?
2. Dali ja ako sam u sustavu PDV-a moram sebi svaki mjesec isplatiti plaću kao i recimo radniku i plus zdravstevo itd?
Unaprijed Hvala!
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
obični ž.r. je tvoj privatni račun i on je u biti tajan i nikoga ne zanima od državnih struktura ( naravno dok njime kolaju normalne novčane cifre ) i sa njime možeš raditi što hočeš, a poslovni ž.r. nije tvoj nego od nekog subjekta ( OPGa, obrta i dr. ) i on je podložan kontrolama državnih službi. znači lova na poslovnom ž.r. nije tvoja nego od opg i ti si izdvajaš za dohodak određen iznos koji mora š pravdati na razno razne načine ( ovisi jel si obveznik po poslovnim knjigama ili na dohodak idr. to smo spominjali u nekim prijašnjim postovima ). i svaku transakciju na poslovnom ž.r. bi morao evidentirati u poslovnim knjigama ( KPI ).

večina ljudi misli da je lova na poslovnom ž.r. njihova pa je povade i potroše i onda nastaju problemi. to je otprilike najjednostavnije što sam mogao objasniti

i još nešto kao obrtnik ( a vjerojatno i kao OPG ,ali nisam siguran ) garantiraš za poslovne poteze svojom privatnom imovinom ( što sa poduzečima nije slučaj ) i to ti dođa kao da si sam sebi žirant ( ko je bio zna o čemu pričam ) što če ga reči drugačije država se naplačuje automatizmom. :shock:

Ispravak, gore navedeno vrijedi za poduzeća. Obrt i OPG mogu bez problema vaditi novce sa žiro računa i trošiti za svoje potrebe. To je po zakonu legalno jer obrt i OPG nisu pravne osobe dok ne prerastu zadane okvire i moraju voditi dvojno knjigovodstvo i plaćati porez na dobit, a ne kao sad porez na dohodak.
Kod dohodaša Porezna prati samo uplate na žiro račun. Problemi mogu nastati za dohodaša ako potroši sve novce za privatne potrebe pa kad se napravi porezna prijava ima prihod na koji treba platiti porez, nema porezno priznatih troškova a nema ni novaca jer su potrošeni.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Pozdrav svima.
Ovako,prvenstveno se ispricavam ako cu sljedeća pitanja postaviti u krivoj temi.
Imamo OPG kojeg je trenutno nositelj tata,a sad bi da se taj opg prebaci na mene i nismo u sustavu PDV-a,pa ja za vas imam nekoliko pitanja:
1. Dali ja mogu sebi uplaćivati mirovinsko i zdravstveno ako imam OPG koji nije u sustavu PDV-a?
2. Dali ja ako sam u sustavu PDV-a moram sebi svaki mjesec isplatiti plaću kao i recimo radniku i plus zdravstevo itd?
Unaprijed Hvala!

1. Da
2. Ne
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
mnovosel
Ako nemaš posebne potrebe ulaziti u porezni sistem, nema ni zakonske obveze čemu onda srljati i mučiti se s papirologijom i raditi si troškove.
Prodavati možeš na malo bez računa, isto tako i na veliko ako imaš kupca koji je zadovoljan s otkupnim blokom.
 
M

mejdan

Guest
jeli meni moze netko pomoć reći mi jeli se moze registrat OPG u jednoj žpanij na mjestu preivališta a imat poljoprivredno zemljiste u drugoj županiji???
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Da ne pretpostavljamo može li ili ne, najbolje je nazvati Agenciju za plaćanja u poljoprivredi i postaviti konkretno pitanje. Kreni od Agencije koja je nadležna za mjesto prebivališta. Oni će sigurno znati da li se OPG otvara kod njih ili u Agenciji gdje je poljoprivredno zemljište.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da li je moguće promijeniti ime OPG-a?...da se ne zove tvojim imenom i prezimenom ili samo prezimenom,već nekako drugačije?
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Mislim da je moguće samo kod OPG-a u poreznom sistemu. U Agenciji to nisu spominjali, a u poreznoj kod prijave u RPO su pitali za naziv. No kako kod nas svaki referent u istoj poreznoj ima svoj stav o OPG-u sve opcije su u zraku. I kad ih nazoveš ili odeš osobno, odgovor koji si dobio vrijedi nula bodova.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
jeli meni moze netko pomoć reći mi jeli se moze registrat OPG u jednoj žpanij na mjestu preivališta a imat poljoprivredno zemljiste u drugoj županiji???

Može, imam zemljišta u 2 županije.

Da li je moguće promijeniti ime OPG-a?...da se ne zove tvojim imenom i prezimenom ili samo prezimenom,već nekako drugačije?

Mislim da ne, gotovo sam siguran. Sada ide samo OPG Prezime Ime, ne može ništa drugo, barem nije moglo prošle godine kad sam pitao.
 

mnovosel

Novi član
Tu od
25 Velj 2014
Poruka
4
Može, imam zemljišta u 2 županije.

Može, ista je situacija i kod mene. U županiji u kojoj mi je sjedište OPG-a nemam niti jednu poljoprivrednu parcelu.


Mislim da ne, gotovo sam siguran. Sada ide samo OPG Prezime Ime, ne može ništa drugo, barem nije moglo prošle godine kad sam pitao.
Pitao sam u Agneciji prije 6 mjeseci i dobio sam odgovor od službenika da ne može. Šteta OPG Ladovina me baš veselilo :)
 

mnovosel

Novi član
Tu od
25 Velj 2014
Poruka
4
mnovosel
Ako nemaš posebne potrebe ulaziti u porezni sistem, nema ni zakonske obveze čemu onda srljati i mučiti se s papirologijom i raditi si troškove.
Prodavati možeš na malo bez računa, isto tako i na veliko ako imaš kupca koji je zadovoljan s otkupnim blokom.

adan, hvala na odgovoru. mene muči da li postoji zakonska obveza ulaska mog OPG-a u porezni sustav. Nejasno je prema trenutnim propisima.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ako godišnji prihod zajedno s primljenim poticajima ne prelazi 80.500,00 kuna NEMA zakonske obveze za ulazak u RPO. Ima neki uvjet da poticaji ne smiju biti veći od neke cifre, mislim 48.000,00 kn. Nisam sigurna za cifru. Nek me isprave oni koji znaju sigurno. Trenutno na poticaje imaju pravo i OPG-i koji nisu u RPO.
 

Najnoviji postovi

Na vrh