• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
Pozdrav svima,ovako uskoro na red dolazi OPG,znaci planiram registrirati OPG koje se bavi uzgojem divljači(zasada sitne pernate),znam da sam negdje vidio obrazac "zahtjev za upis" ili tako nešto,ali ga više nemogu naći,pa ako mi ko može pomoći oko toga?
1. zanima me potrebna dokumentacija za otvaranje OPG-a?
2. da li mogu kao članove OPG-a pisati roditelje koji ne žive samnom,a pomazu mi povremeno,ako ima veze zaposleni su,te curu koja zivi samnom,ali nije prijavljena kod mene s obzirom da su joj starci 1km udaljeni od nas(studentica)?,te baka koja živi s nama(u penziji)
3. Na baku glase zemljišne čestice koje imamo u posjedu(točnije 50/50 jer pola je mamino,s obzirom da je djed umro prije par godina),da li se to može srediti tako da se potpiše ugovor o davanju zemlje na korištenje,te na taj način registrirati OPG,ja bih bio nositelj,iako sma si razmisljao da bih baku stavio kao nositelja,ali kako ona sa zdravljem baš i nije nešto,teško se kreće,pa da nemora ona obilazit sva ta vrata koja ću ja morati obići,te tako olakšam sebi i njoj?
4. da li odmah ući u sustav PDV-a?što naprimjer ako ja prvu godinu nemam prihoda,znači imam matično jato doma,tek na godinu ocekujem pomladak te prve prihode,da li cu plačati neke poreze ili slično zbog toga?
bilo bi mi dobro ući u sustav PDV-a,zato sto mi je prva godina najvece ulaganje,te kako bih barem dobio taj povrat od 18% ako se ne varam,za hranu za ptice,sjetvu kuruze i ostale troskove koje cu imati vezane za OPG.
5. za kapitalna ulaganja sam vec dobio odgovor te cu ici na to,i ako se ne varam ako dobijem kapitalna ulaganja,posto dobivam 40% na neoporezivi dio,znaci bez pdv-a,sa ulaskom u sustav pdv-a dobio bih jos 18% nazad(prilikom mjesecnog ili tromjesecnog obračuna),sto bi bilo nekih 58% vračenih nazad,te s tim novcima bih mogao jos uloziti u OPG,mehanizaciju,ili nesto drugo..?
6. koliko zapravo kosta registriranje OPG-a?papiri i sve potrebno(naravno ne mislim gorivo)

ako se jos cega sjetim budem dopisao,ovo mi je trenutno u glavi...

Zahvaljujem,
Velimir
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
1. po sjecanju. Zahtjev za otvaranje, fotokopija osobne, dokaza o posjedu zemlje (vlasnicki listovi iz gruntovnice ili posjedovni listovi iz katastra, ako nisi vlasnik ugovor o zakupu polj. zemljista ovjeren kod biljeznika. Preporuka: dugorocni zakup)
2. Da. Moras iskopirati osobnu od ljudi za koje zelis da budu clanovi OPG-a i oni moraju s tobom potpisati zahtjev.
3. Da. Baka moze biti ili clan OPG-a ili zakupodavac. Odes u lokalni ured za poljoprivredu gdje ti daju zahtjev kojega zajedno s bakom potpises i drugi dan doneses sa ostalim papirima i fotokopijom nakine osobne ikaznice
4. ima jedna rasprava ovdje. Prve godine ces knjiziti gubitak kojega ces druge godine nadoknaditi.
5. Da (s tim da imas trosak kredita kojega moras podici)
6. Jedno 100kn biljega
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Najmanji problem. S tim da nisam bas vremena imao da detaljnije raspisem. ;) Sve sam to i ja prosao i dobio od drugih clanova puno korisnih informacija. Ako ti koji detaljcic nije jasan, posalji mi pp.
P.S. Dodatak na porez pricu. Imas porez na dohodak i PDV. Prvo je godisnji porez kojega prijavljujes do kraja veljace slijedec godine, a PDV mjesecno ili tromjesecno. Ima vise rasprava o toj temi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ja ne znam tko radi u tom OPG ali stvarno me ljudska smjelost može iznenaditi. Pazite ovo, prilikom otvaranja OPG u sustavu PDV sam imao peripetija i slanja vamo tamo.Jučer napokon nakon ne znam ni sam, nakon koliko tjedana čekanja dobijem rješenje, pitam gospođu što dalje? Jel idem otvarati račun, praviti žig,ništa ne znam, mislim ono otvaram OPG svaki tjedan pa sam ulaufan ;) Kaže gospođa da idem otvarati žiroračun, pitam a što im predam, rješenje? Kaže ona neki matični broj koji nemam??? Pa kako nemam jel sma predao tuto kompleto svu dokumentaciju??? Kaže nemate potvrdu da ste u sustavu PDV??? Morate to izvadit, podnjeti zahtjev, uplatiti 40 kuna taksi i onda predati na šalter 52. Ja gledam i ne mogu vjerovati,da netko nije prelistao predani predmet!!! Kažem unutri je potvrda da gospođa pogleda, pogleda ona i vidi potvrdu, kaže mi da to trebam za otvaranje tog nekog novog matičnog broja :) Pa kako da imam kad sam vama predao? Fotokopira ona meni to, i pošalje me dole, ovi od dolje kažu da odem danas gore :) A valjda će biti danas gotovo jer sam se u sadašnjoj firmi odjavio sa 01.09. a već je 09.09 :| Što li će tek biti kad budem tražio poticaje i kapitalna??
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, tocno si opisao komplikacije koje postoje, a koje se uz malo dobre volje svih sluzbi (i to odozgo nagore, sa naglaskom na one gore) mogu vrlo lako rijesiti.
U cemu je kvaka 22 :) Odgovor sam nasao sasvim slucajno kad su mene, pred par mjeseci, poceli ovako setati. Tvrdoglav kakav jesam (a i nesto znam o toj problematici) nisam se samo zadovoljavao da odem u sobu tu i tu i napravim to i to nego sam pitao "A zasto?" i onda mi je nakon jedne rasprave sluzbenik, nasavsi se u situaciji da mi ne moze odgovoriti na pitanje se sjetio "Samo malo, imam u ladici nekakvi naputak". Usput, sluzbenikje bio vrlo ljubazan i stvarno je zelio pomoci, ali nije ni njima lako Nakon vesekratnog zajednickog citanja naputka zakljucak je slijedeci :
kad se upisujes u upisnk polj. gospodarstava (OPG) dobijes maticni broj OPG-a i taj ti je broj dovoljan za sve stvari koje se rade sa Ministarstvom poljoprivrede (poticaji, kapitalna, plavi diesel). Medjutim, ako zelis otvoriti poslovni ziro racun, banke takav racun ne mogu otvoriti bez broja koji oznacava nacionalnu klasifikaciju djelatnosti ( tko zna zbog cega. To mi je nepoznanica do danasnjeg dana) i to je taj broj kojega sad ponovnou moras traziti sa ovih 40 kn da ti ga izda Ministarstvo poljoprivrede.Sa tim brojem ides u banku i otvaras poslovni ziro racun i radis zig (e sad kojim redosljedom ne znam 100%, pretpostavljam prvo zig a onda racun posto u banci treba zig na potpisnom kartonu)

kao sto se moze zakljuciti, da su oni koji su definirali OPG upisnik zamislili da bi trebalo imati i, vrlo logicno 8) , klasifikaciju djelatnosti sve te gungule nebi ni bilo.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
koja je razlika izmedu poslovnog ziro racuna i obicnog ziro racuna?kako se to odrazava na OPG?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eto od danas sam službeni seljak ;) Napravio sam žig, uputio se u mirovinsko i naravno, država opet zakazala :lol: Poslali me nazad u poreznu, fali mi neka potvrda sa datumom startanja OPG?? :?: :scratch Kažu da im porezna non stop tako šalje ljude i onda ih oni sve vraćaju. Ali sreća što mi je službenica dala od nekog prethodnika kako izgleda ta potvrda da ova u poreznoj zna to uraditi. E sad pošto je već bilo 13 sati a porezna prima stranke do 13, sutra moram ujutro otići u poreznu, pokušat joj objasniti što trebam, da bi me ona naručila za prekosutra :) Jer posao je to, jedan papir iz sistema isprintati. A najgore mi je što ta poreznica zalazi u kafić gdje ekipa i ja zalazimo, uhhh :evil:
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
komer kaže:
koja je razlika izmedu poslovnog ziro racuna i obicnog ziro racuna?kako se to odrazava na OPG?

obični ž.r. je tvoj privatni račun i on je u biti tajan i nikoga ne zanima od državnih struktura ( naravno dok njime kolaju normalne novčane cifre ) i sa njime možeš raditi što hočeš, a poslovni ž.r. nije tvoj nego od nekog subjekta ( OPGa, obrta i dr. ) i on je podložan kontrolama državnih službi. znači lova na poslovnom ž.r. nije tvoja nego od opg i ti si izdvajaš za dohodak određen iznos koji mora š pravdati na razno razne načine ( ovisi jel si obveznik po poslovnim knjigama ili na dohodak idr. to smo spominjali u nekim prijašnjim postovima ). i svaku transakciju na poslovnom ž.r. bi morao evidentirati u poslovnim knjigama ( KPI ).

večina ljudi misli da je lova na poslovnom ž.r. njihova pa je povade i potroše i onda nastaju problemi. to je otprilike najjednostavnije što sam mogao objasniti

i još nešto kao obrtnik ( a vjerojatno i kao OPG ,ali nisam siguran ) garantiraš za poslovne poteze svojom privatnom imovinom ( što sa poduzečima nije slučaj ) i to ti dođa kao da si sam sebi žirant ( ko je bio zna o čemu pričam ) što če ga reči drugačije država se naplačuje automatizmom. :shock:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
i dodatno..... ukoliko od banke trazis poslovni kredit oni kod procjene boniteta gledaju promet po poslovnom racunu (sto je i logicno ako se cita objasnjenje koje je Kobac napisao)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Kontam kaže:
Eto od danas sam službeni seljak ;) Napravio sam žig, uputio se u mirovinsko i naravno, država opet zakazala :lol: Poslali me nazad u poreznu, fali mi neka potvrda sa datumom startanja OPG?? :?: :scratch Kažu da im porezna non stop tako šalje ljude i onda ih oni sve vraćaju. Ali sreća što mi je službenica dala od nekog prethodnika kako izgleda ta potvrda da ova u poreznoj zna to uraditi. E sad pošto je već bilo 13 sati a porezna prima stranke do 13, sutra moram ujutro otići u poreznu, pokušat joj objasniti što trebam, da bi me ona naručila za prekosutra :) Jer posao je to, jedan papir iz sistema isprintati. A najgore mi je što ta poreznica zalazi u kafić gdje ekipa i ja zalazimo, uhhh :evil:
FYI, a mozda je zgodno pripomenuti doticnoj sluzbenici, u poreznoj u Zagrebu takav papir izdaju odmah.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
znači za opg moraš vaditi poslovni žr?
hvala na odogovorima!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
komer kaže:
znači za opg moraš vaditi poslovni žr?
hvala na odogovorima!

Ne nuzno. Npr. mozes biti u PDV-u a i da dobivas povrate PDV-a na ne-poslovni racun.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
vidis to je dobro,sad me zanima koje imas beneficije kao OPG sa poslovnim žr i sa ne poslovnim žr?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Prednost poslovnog je kad imas puno novaca i razvijen posao da od banke mozes dobiti kredit, pa da imas jos vise novaca ;) Sto u sali, sto u zbilji :)
Za drugu prednost poslovnog ne znam, narocito ne u kontekstu ako si i zaposlen u OPG-u. U tom me slucaju nekako vuce na misao da moras imati poslovni z.r.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Otišao ja danas do porezne :lol: Kaže djevojka što radi tamo da su oni to poslali po službenoj dužnosti :lol: Kažem ja nemaju oni tamo to i poslali mene po to. Provjeri ona i skuži da je bila na godišnjem i da je to radila kolegica, to je ta što ide po kavicama di i ja, i da nije to odradila. I ništa, opet ja izvisio, neda meni nikakavu potvrdu nego će ovaj put ona, ali stvarno kao to poslati. Izađem ja van i sjetim se da mi kaže makar datum, tako ona meni kaže i odem ja do mirovinskog. I kažem gospođi majke mi ;) Doći će ta potvrda, smije se žena i kaže ajd dobro, kaže ali ti ne vrijedi da ideš u zdrastveno bez te potrvde, jer će te poslati kod nas po nju, a mi je nemamo, čekaj sutra dok dođe službeno pa odi onda :) I što ću :mrgreen: Čekam sutra, rekla mi da neću kod suca za prekrašaj jer ovaj predmet ne spada za sud??? PA nisam ja kriv!!! Kakav sudac? Što sam skrivio? Pa nisam ja kriv što sam PDV potvrdu dobio 12.08 a ovi je nisu poslali do dan danas, a i da su poslali nisam imao opće registriran OPG. Ne znam za što sam kriv, ali eto kriv sam :mrgreen: Strašno... Danas me zvala i knjigovođa da bi trebao donjesti račune za povrat PDV. Kad sam joj ispričao sve... :mrgreen: :lol:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,854
daj mi samo reci,ti radis iskljucivo u OPG?i prijavljujes sebe kao jedinog zaposlenog?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@kontam. Imam blazeni osjecaj da si trebao u poreznoj malo podici glas i sa smijeskom na usnama traziti razgovor sa sefom da se vidi u cemu je problem i da se to rijesi. Nebi vjerovo, ali to najcesce pomogne . Jedino sto moras paziti da budes pristojan jer ces ih trebati ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ma neka ih, godišnji su to sve pobrkali, a ove nove mlade ne kuže baš sve i... Danas još kod one gospođe u mirovinsko da vidim jel joj stigla ta potvrda, ako je neka mi ju iskopira za zdrastveno a možda neće ni morati i mislim d aje danas onda to završeno. Odabrati banku za poslovni račun i onda svaki drugi dan u savjetodavnu službu da vidim što se nudi :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh