• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

M

MOCO

Guest
jesi razmišljao da parcele prijaviš pod ekološku proizvodnju? mislim da je to malo "snažnije" od obične. Očistiš parcelu od drača, ostaviš najljepše drvo,grm, posadiš neku maslinu i štajaznam, pustiš ovcu....


ako ti tvoji birokrati inzistiraju da moraš u porezni sustav, ti možeš biti paušalni poljoprivrednik! to su ti najmanji doprinosi, a ipak jesi u poreznom sustavu djelatnosti poljoprivrede, možeš izdavati račun ali ukupno ne preko 85000kn i nisi u pdvu i nemoraš predavat godišnju poreznu prijavu! to bi ti referent u poreznoj trebao pomoći!
 
D

džontra_volta

Guest
Molio bih nekoga sa većim iskustvom u prodaji proizvoda OPG-a, da mi pojasni neke nejasnoće:
1. Ako bi OPG mjenjao nositelja, nakon zahtjeva za poticaj, a prije dobivanja poticaja, da li bi ta promjena utjecala na dobivanje poticaja?
2. Ako bih recimo htio prodati voće nekoj trgovini, a OPG nije u sustavu PDV-a, na koji način mogu prodati, da li treba izdavati račun ili može na otkupni blok?
3. Kako funkcionira vođenje knjige primitaka i izdataka i da li ju mogu voditi sam bez ikakvog tečaja?
4. Kako porezna može znati kada je OPG prešao granicu od 85000 kuna, ako bi neki novci išli na ruke proizvođaču, ili ozbiljan kupac inzistira platiti na žiro račun OPG-a?

Hvala!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Molio bih nekoga sa većim iskustvom u prodaji proizvoda OPG-a, da mi pojasni neke nejasnoće:
1. Ako bi OPG mjenjao nositelja, nakon zahtjeva za poticaj, a prije dobivanja poticaja, da li bi ta promjena utjecala na dobivanje poticaja?
2. Ako bih recimo htio prodati voće nekoj trgovini, a OPG nije u sustavu PDV-a, na koji način mogu prodati, da li treba izdavati račun ili može na otkupni blok?
3. Kako funkcionira vođenje knjige primitaka i izdataka i da li ju mogu voditi sam bez ikakvog tečaja?
4. Kako porezna može znati kada je OPG prešao granicu od 85000 kuna, ako bi neki novci išli na ruke proizvođaču, ili ozbiljan kupac inzistira platiti na žiro račun OPG-a?

Hvala!


1.Ja sam isto to napravio prošle godine ali već je bila isplata u tjeku (na rate) nešto je dobio prijašnji nositelj a ostatak novi nositelj tako da nema baš nikakav utjecaj isplatu poticaja.
2.Ako nisi u sustavu sve što prodaješ ide na otkupni blok stim da moraš biti u upisniku proizvođača i trgovaca voćem i povrćem.
3. Ako nisi u sustavu nemaš nikakvu knjigu.
4.
 
Posljednje uređivanje:
D

džontra_volta

Guest
Hvala ti na brzom odgovoru! Ovo da moram biti u upisniku proizvođača i trgovaca nisam znao, hvala na informaciji.
Ne bih se složio da je 84000 za poticaj, koliko sam ja upućen obaveza ulaska u PDV slijedi kada se pređu ukupni primici veći od 85 000 kuna, ili veći poticaj od 24 000 kuna.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Hvala ti na brzom odgovoru! Ovo da moram biti u upisniku proizvođača i trgovaca nisam znao, hvala na informaciji.
Ne bih se složio da je 84000 za poticaj, koliko sam ja upućen obaveza ulaska u PDV slijedi kada se pređu ukupni primici veći od 85 000 kuna, ili veći poticaj od 24 000 kuna.

To ti je točno ono je bila moja pogreška.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ekipa pomoč!!!

Naime namjeraval sam ovaj tjedan iči i predati zahtjev za opg, ali je došlo do komplikacija! Moja pametna baka sa kojom sam se dogovoril da od ove godine vodim zemljišta pod sebe pošto je več stara i ne kuži papirologiju u petak je na svoju ruku otišla u agenciju i predala papire za poticaj opet na sebe!

Mene zanima sljedeče! Dali se može to poništiti da ja sa njom napravim ugovor o korištenju pa da mogu otvoriti opg na sebe i predati zahtjev za poticaj i plavi dizel?
 
M

MOCO

Guest
Naime namjeraval sam ovaj tjedan iči i predati zahtjev za opg, ali je došlo do komplikacija! Moja pametna baka sa kojom sam se dogovoril da od ove godine vodim zemljišta pod sebe pošto je več stara i ne kuži papirologiju u petak je na svoju ruku otišla u agenciju i predala papire za poticaj opet na sebe!

Mene zanima sljedeče! Dali se može to poništiti da ja sa njom napravim ugovor o korištenju pa da mogu otvoriti opg na sebe i predati zahtjev za poticaj i plavi dizel?

izgleda da imaš bakino bezuvjetno povjerenje :weedman:

ako ste u istom opgu, ona nositelj a ti član, onda bi ti trebao postati nositelj pa da sve vodiš! ili otvoriš svoj opg pa upišeš tu zemlju sebi, ali ona prvo mora obrisati!
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
mozes,,ako se dogovoris sa njom,,kako poceo sumnjam,,a mislim da ti je i kasno malo sad da napravis ovu godinu tu promjenu,,ja sam uzeo u zakup,,zemlju,,sto nije bila u arkodu upisana,,vec mi mrmljao da nece moc ovu godinu to uc,,nego iducu,,uz malo nagovaranja uspio,,et,,nadam se da ces uspjet,,ovisis o dobroj volji u agenciji:finga::finga:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
mozes,,ako se dogovoris sa njom,,kako poceo sumnjam,,a mislim da ti je i kasno malo sad da napravis ovu godinu tu promjenu,,ja sam uzeo u zakup,,zemlju,,sto nije bila u arkodu upisana,,vec mi mrmljao da nece moc ovu godinu to uc,,nego iducu,,uz malo nagovaranja uspio,,et,,nadam se da ces uspjet,,ovisis o dobroj volji u agenciji:finga::finga:



Sve promjene i podnošenje zahtjeva mogu se radit do 15.05 ako netko kaže da nije moguća promjena onda se njemu neda radit.
 
D

Demeter

Guest
Pozdrav svima,

možda i postoje odgovori na sljedeća pitanja, no ukoliko netko ima vremena više od mene trenutno nek odgovori da ne čitam sve sada.. hvala!

Nakon kraćeg surfanja, zaključujem.. da je za otvaranje OPGa potrebno imati ili zakupiti minimalno 0.5ha poljoprivrednog zemljišta za voćnjak i 70kn biljega.. ispravite me ako griješim?

Zanimaju me još neke stvari..

Odgovaraju li svi članovi OPG svom svojom imovinom za eventualna dugovanja OPGa prema trećima ili samo nositelj odnosno samo imovina OPGa???
Odgovara li OPG za dugovanja nositelja i članova koja nisu vezana uz OPG?
Otvara li nositelj žiro račun na svoje ime ili OPG ima svoj poslovni račun?

Mora li se uplaćivati mirovinsko i zdravstveno svim članovima ukoliko je OPG u sustavu PDVa?
Koje su obveze OPGa ukoliko se tek namjerava zasaditi voćnjak te neće imati nikakve prihode prvih par godina? ..ili ne postoje dok se ne počne poslovati?

Mora li OPG imati u nazivu Ime i Prezime nositelja ili se može nazvati prema kulturi koja se uzgaja npr OPG Kruška?

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovorima!
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Sve promjene i podnošenje zahtjeva mogu se radit do 15.05 ako netko kaže da nije moguća promjena onda se njemu neda radit.

Moja sitacija je slijedeća:

Imam oko 1,5ha zemlje pod starim voćnjakom jabuka, šljiva i krušaka.

Za tu zemlju imam kupoprodajni ugovor temeljem kojeg se nisam mogao upisati 1/1 u gruntovnici, jer imam mrtvace za suvlasnike koje moram izbaciti (u postupku).

Čovjek koji mi je prodao je u katastru upisan kao jedini posjednik tih parcela, a u kupoprodajnom ugovoru je navedeno da mi on dopušta (osim upisa svog udjela u gruntovnici) bezuvjetan upis u katastru.

Međutim, u katastru su me odbili upisati dok ne riješim gruntovno stanje, što bi moglo potrajati još neko vrijeme.

Ono što mene zanima je:

1. Mogu li ja registrirati opg na tu zemlju temeljem kupoprodajnog ugovora u kojem se jasno vidi da me prodavaoc pušta u posjed zemlje i dozvoljava mi da se upišem umjesto njega u katastru?

2. Mogu li tražiti poticaje za voćnjak u toj situaciji?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Moja sitacija je slijedeća:

Imam oko 1,5ha zemlje pod starim voćnjakom jabuka, šljiva i krušaka.

Za tu zemlju imam kupoprodajni ugovor temeljem kojeg se nisam mogao upisati 1/1 u gruntovnici, jer imam mrtvace za suvlasnike koje moram izbaciti (u postupku).

Čovjek koji mi je prodao je u katastru upisan kao jedini posjednik tih parcela, a u kupoprodajnom ugovoru je navedeno da mi on dopušta (osim upisa svog udjela u gruntovnici) bezuvjetan upis u katastru.

Međutim, u katastru su me odbili upisati dok ne riješim gruntovno stanje, što bi moglo potrajati još neko vrijeme.

Ono što mene zanima je:

1. Mogu li ja registrirati opg na tu zemlju temeljem kupoprodajnog ugovora u kojem se jasno vidi da me prodavaoc pušta u posjed zemlje i dozvoljava mi da se upišem umjesto njega u katastru?

2. Mogu li tražiti poticaje za voćnjak u toj situaciji?


Ti si se uvalio u nekakve probleme koji ne postoje.

Ja imam zemlju u arendi od susjeda koji živi u Austriji kupio je zemlju i nije provedena u katastru i nije ni bitno izvadi se posjedovni list na bivšeg vlasnika i priloži ugovor i upiše se u opg vrlo jednostavno zaobiđe se katastar jer njima treba duže vreme da sve proknjiže.

Dakle posjedovni list na onoga tko ti je prodao bivši vlasnik.
Kupoprodajni ugovor

A najjednostavnije ti je bez obzira na sve napravi ugovor o najmu zemljišta sa bivšim vlasnikom izvadi njegov posjedovni list sa ta dva papira registriraj OPG i onda polako bez žurbe rešavaj sve probleme a na osnovu tog ugovora imaš pravo na poticaje i sve što ti pripada samo ugovor napravi na veći broj godina.



@Demetar otkud ti tolika pitanja.
Na prvo mora se raspitat.
Na ovo drugo opg odgovara samo za sebe ne za dugovanja koja nemaju veze sa njim.
Račun se otvara na ime .nositelja
Mirovinsko i zdravstveno samo za nositelja.
Za obveze pitaj u službi za gospodarstvo iako nema obaveza pet godina radiš sa minusom a dotle već počne i voćnjak da donosi prihode.
Kod mene a i većine samo prezime iako možeš da staviš šta hoćeš.
 
Posljednje uređivanje:

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Ti si se uvalio u nekakve probleme koji ne postoje.

Ja imam zemlju u arendi od susjeda koji živi u Austriji kupio je zemlju i nije provedena u katastru i nije ni bitno izvadi se posjedovni list na bivšeg vlasnika i priloži ugovor i upiše se u opg vrlo jednostavno zaobiđe se katastar jer njima treba duže vreme da sve proknjiže.

Dakle posjedovni list na onoga tko ti je prodao bivši vlasnik.
Kupoprodajni ugovor

A najjednostavnije ti je bez obzira na sve napravi ugovor o najmu zemljišta sa bivšim vlasnikom izvadi njegov posjedovni list sa ta dva papira registriraj OPG i onda polako bez žurbe rešavaj sve probleme a na osnovu tog ugovora imaš pravo na poticaje i sve što ti pripada samo ugovor napravi na veći broj godina.

Super, hvala na odgovoru. :)

Mislim da ću doći sa posjedovnim listom koji glasi na bivšeg vlasnika i kupoprodajnim ugovorom.

Što se ove druge varijante koju spominje tiče, ne mogu napraviti s čovjekom ugovor o najmu zemljišta jer je i on umro u međuvremenu, a da i nije ne bi imalo smisla jer već imam kupoprodajni ugovor, tj. već mi je prodao zemlju pa je ne može iznajmiti. :)

Ima li negdje popis ureda gdje se otvara OPG?

Nisam uspio naći na netu, a zanima me za područje Zlatar Bistrice (Zagorje) gdje se to radi.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Super, hvala na odgovoru. :)

Mislim da ću doći sa posjedovnim listom koji glasi na bivšeg vlasnika i kupoprodajnim ugovorom.

Što se ove druge varijante koju spominje tiče, ne mogu napraviti s čovjekom ugovor o najmu zemljišta jer je i on umro u međuvremenu, a da i nije ne bi imalo smisla jer već imam kupoprodajni ugovor, tj. već mi je prodao zemlju pa je ne može iznajmiti. :)

Ima li negdje popis ureda gdje se otvara OPG?

Nisam uspio naći na netu, a zanima me za područje Zlatar Bistrice (Zagorje) gdje se to radi.

U svakoj županiji u uredu za gospodarstvo.
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
I još jedno pitanje:

Ako sam nezaposlen, a OPG bi glasio na mene, mogu li birati hoću li plaćati doprinose preko OPG-a ili mi oni to odrede i bok?

Država mi plaća zdravstveno kao nezaposlenom koji je dobio otkaz, a staž mi trenutno ne teče.

Koliko se sad plaća, 500 ili 1600 kn i da li to uključuje i staž i zdravstveno ili...?
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
I još jedno pitanje:

Ako sam nezaposlen, a OPG bi glasio na mene, mogu li birati hoću li plaćati doprinose preko OPG-a ili mi oni to odrede i bok?

Država mi plaća zdravstveno kao nezaposlenom koji je dobio otkaz, a staž mi trenutno ne teče.

Koliko se sad plaća, 500 ili 1600 kn i da li to uključuje i staž i zdravstveno ili...?


Koliko je meni poznato ako si nositelj OPG-a nisi nezaposlen i nemožeš biti na birou a plaćaš onako 18000 kn godišnje.
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Koliko je meni poznato ako si nositelj OPG-a nisi nezaposlen i nemožeš biti na birou a plaćaš onako 18000 kn godišnje.

Ozbiljno?

Kako da im to platim kad će mi OPG biti u minusu prvih par godina? :-/
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ozbiljno?

Kako da im to platim kad će mi OPG biti u minusu prvih par godina? :-/

E pa to se njih ne tiče kako ćeš platit oni ti fino lupe ovrhu na račune pa onda na pokretnu imovinu i na kraju i na nepokretnu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh