• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

registracija OPG-a?

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
A u slučaju da se godišnje ne prijeđe tih 80.500 kn, tada niti ne treba otvarati opg kažu mi neki?
Da seljaci mogu prodavati svoje proizvode i bez otvaranja opg-a ako ne prelaze navedeni iznos?

Zakon kaže da se može prodavati samo ako otvoriš OPG. Na tržnicama bi se trebalo kontrolirati da li imaš OPG (iskaznica ili rješenje) ako nemaš ne možeš prodavati. Na kućnom pragu možeš dok te ne ulove. Za sad budući da još nema nikakvih dodatnih plaćanja osim troškova upisa u registar OPG-a (7o kn biljega za upis, 70 kn biljega za izvod iz katastra, tiskanice , cca 200-300 kn) bolje je otvoriti i raditi po Zakonu. Ako uvedu neka davanja uvijek postoji opcija zatvaranja OPG-a uz naravno 7o kn biljega.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Zakon kaže da se može prodavati samo ako otvoriš OPG. Na tržnicama bi se trebalo kontrolirati da li imaš OPG (iskaznica ili rješenje) ako nemaš ne možeš prodavati. Na kućnom pragu možeš dok te ne ulove. Za sad budući da još nema nikakvih dodatnih plaćanja osim troškova upisa u registar OPG-a (7o kn biljega za upis, 70 kn biljega za izvod iz katastra, tiskanice , cca 200-300 kn) bolje je otvoriti i raditi po Zakonu. Ako uvedu neka davanja uvijek postoji opcija zatvaranja OPG-a uz naravno 7o kn biljega.

Od mislim 2010 godine je svaki novi OPG i obveznik plaćanja doprinosa.
Ili stari OPG ako se nešto mijenja,tako mi reko državni inspektorat kada mi bio u kontroli.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Tako je, prije je obveznik plaćanja doprinosa bio samo nositelj OPG-a, po novom su i članovi. Svatko tko želi prodavati poljoprivredne proizvode morao bi imati otvoren OPG. Onaj iznos od 80.500 kuna odnosi se na prag ulaska u porezni sistem i nema veze sa otvaranjem OPG-a.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Tako je, prije je obveznik plaćanja doprinosa bio samo nositelj OPG-a, po novom su i članovi. Svatko tko želi prodavati poljoprivredne proizvode morao bi imati otvoren OPG. Onaj iznos od 80.500 kuna odnosi se na prag ulaska u porezni sistem i nema veze sa otvaranjem OPG-a.

OK doprinosi ali u slučaju nezaposlene osobe. Osoba zaposlena u poduzeću tamo plaća doprinose i ne plaća ih u OPG-u ako OPG nije u poreznom sistemu. Ako bi zaposleni OPG-ovac ulazio u porezni sistem plaćao bi doprinose na drugu djelatnost znači postotak na dohodak po godišnjoj prijavi ili na paušal ovisi u koji sistem ulazi. OPG koji nije u poreznom sistemu i nositelj i članovi su zaposleni ne plaćaju ništa.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
šta je ovo sada s tržnicama? šta ko ima opg ne treba fiskalnu blagajnu a ostali da???

ma to mene malo muti jer ja sam uvijek mislio da oni ljudi koji tamo prodaju da svi imaju opg da prodaju svoje proizvode?!?!??!?!!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,596
šta je ovo sada s tržnicama? šta ko ima opg ne treba fiskalnu blagajnu a ostali da???

ma to mene malo muti jer ja sam uvijek mislio da oni ljudi koji tamo prodaju da svi imaju opg da prodaju svoje proizvode?!?!??!?!!

a s koje si ti planete?
lijepo su rekli, 5-20% prodavača radi, čitaj da su to proizvođači, sve ostalo su krvopije koje prekupljuju i prave se proizvođačima....:(wait):
 
H

hydra

Guest
a s koje si ti planete?
lijepo su rekli, 5-20% prodavača radi, čitaj da su to proizvođači, sve ostalo su krvopije koje prekupljuju i prave se proizvođačima....:(wait):

da,i što je tu novo? fiskalnu blagajnu će ionako za početak nakvačiti štanderima koji imaju registrirane obrte ili firme i koji su i do sada pišali krv u proračun i plaćali teške kazne za ispuštenu deklaraciju ili neku drugu glupost....a te prave švercere po klupama maskirane pod opg i koji su svima vama zapravo po placevima čista konkurencija,linićev zakon neće niti pipnuti....
i niste niti svjesni da je iduća etapa fiskalizacije po tržnicama SVIMA jednako uvaliti blagajnu....i tim pravim švercerima i štanderima i vama pravim opg-ima jer izlika će biti da se na terenu ne može razlučiti šverc od prave proizvodnje...
napravit će zapravo to da će sada štanderi sve žive tužakati inspektoratu za šverc,a inspektori će redom češljati i vas kao i vaše šverc-konkurente po klupama....rezultat toga će biti da ćete se i vi sami naplaćati kazni za bedastoće i da će vam se svima zgaditi tržnica....

a krajnji cilj svega ovoga je da se tržnice konačno ukinu jer su konkurencija todoriću i stranim trgovačkim lancima u trenutku bitno smanjene kupovne moći stanovništva.....

budućnost svih vas malih proizvođača je crna da ne može biti crnja---ili ćete povećati proizvodnju i dati robu todoriću ili vas očekuje socijala kroz par godina....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Pa i taj Todorić mora crknuti,slučajno mu može pasti helikopter kad preljeće preko BJ i ide u lovište,svašta se bude dešavalo,ali mora se POČET dešavati jer iza ovog Todorića dolaze drugi i gori ,znaći dolazi do rata,ili mali budu crkli ili budu zatukli ono malo velikih:icon_hang::icon_hang:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
da,i što je tu novo? fiskalnu blagajnu će ionako za početak nakvačiti štanderima koji imaju registrirane obrte ili firme i koji su i do sada pišali krv u proračun i plaćali teške kazne za ispuštenu deklaraciju ili neku drugu glupost....a te prave švercere po klupama maskirane pod opg i koji su svima vama zapravo po placevima čista konkurencija,linićev zakon neće niti pipnuti....
i niste niti svjesni da je iduća etapa fiskalizacije po tržnicama SVIMA jednako uvaliti blagajnu....i tim pravim švercerima i štanderima i vama pravim opg-ima jer izlika će biti da se na terenu ne može razlučiti šverc od prave proizvodnje...
napravit će zapravo to da će sada štanderi sve žive tužakati inspektoratu za šverc,a inspektori će redom češljati i vas kao i vaše šverc-konkurente po klupama....rezultat toga će biti da ćete se i vi sami naplaćati kazni za bedastoće i da će vam se svima zgaditi tržnica....

a krajnji cilj svega ovoga je da se tržnice konačno ukinu jer su konkurencija todoriću i stranim trgovačkim lancima u trenutku bitno smanjene kupovne moći stanovništva.....

budućnost svih vas malih proizvođača je crna da ne može biti crnja---ili ćete povećati proizvodnju i dati robu todoriću ili vas očekuje socijala kroz par godina....
Bojim se da si u pravu jer se posao inspektora koji bi trebali napraviti razliku između pravih proizvođača i švercera svodi na pitanje čiju robu prodaju, svoju naravno i tu je kraj priče. Da li je ikad itko išao u polje (sve krasno ucrtano u arkodu) i provjerio na terenu da li je tu ikad išta posađeno i ubrano za tržnicu. Zaprljali bi cipelice, a plaća im ista i sigurna.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
a s koje si ti planete?
lijepo su rekli, 5-20% prodavača radi, čitaj da su to proizvođači, sve ostalo su krvopije koje prekupljuju i prave se proizvođačima....:(wait):

a di bi ja doša kad bin još i te vijesti gleda/sluša :icon_thumright:

i da se nadovezem, nazalost ima puno poduzeca koja prodaju domaću hranu i ispstaju zbog jedne gluposti u deklaracije ili pise proizvodi taj i taj zagreb ali ne pise podrijetlo hrvatska itd...
a i moras davat proizvod na testiranje itd itd...

a koliko sam skuzio kod opg sve pasiva, netreba ni deklaracija.
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
a koliko sam skuzio kod opg sve pasiva, netreba ni deklaracija.

Pa nije to baš tako samo ću ti neke natuknice dati pa ti razmisli.
Prvo otvoren OPG,upisan u upisnik trgovaca voćem i povrćem, arkod što posjeduješ i prodaješ(ne mogu primjer prodavati što ne proizvodim),baždarena vaga,ako je član nezaposlen plaćanje doprinosa, vođenje evidencije uporabe zaštitnih sredstava,zdravstvena ispravnost voća povrća,ako prodaješ sokove,pekmez,zimnicu upisan u dodatne djelatnosti na OPG-u za rakije još i plaćanje poreza na alkoholna pića, pa jasno izvjesena tabla o podacima OPG-a,potvrda o plaćenom zakupu na tržnici ili na otvorenom od općine,jasno istaknuta cijena.
A sada krajem toga ja npr. prije tjedan dana podneo zahtjev za navodnjavanje voćnjaka iz zdenca(bunara) ili legalizacija bunara od HR voda,to ti nosi elaborata,taksa i na kraju sat na pumpu i plaćanje po m3. Takse koje sam zaboravio napomenuti svaki papirić taksa 50-70 kn a nakupi za 10-tak papira dobra svota.
Kazne su drakonske i jednostavno i OPG koji nije u sustavu poreza ima puno procedure i zakonskih akata kojih se mora držati a da ne pričam koji su u paušalu ili još više un PDV-u.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
da,i što je tu novo? fiskalnu blagajnu će ionako za početak nakvačiti štanderima koji imaju registrirane obrte ili firme i koji su i do sada pišali krv u proračun i plaćali teške kazne za ispuštenu deklaraciju ili neku drugu glupost....a te prave švercere po klupama maskirane pod opg i koji su svima vama zapravo po placevima čista konkurencija,linićev zakon neće niti pipnuti....
i niste niti svjesni da je iduća etapa fiskalizacije po tržnicama SVIMA jednako uvaliti blagajnu....i tim pravim švercerima i štanderima i vama pravim opg-ima jer izlika će biti da se na terenu ne može razlučiti šverc od prave proizvodnje...
napravit će zapravo to da će sada štanderi sve žive tužakati inspektoratu za šverc,a inspektori će redom češljati i vas kao i vaše šverc-konkurente po klupama....rezultat toga će biti da ćete se i vi sami naplaćati kazni za bedastoće i da će vam se svima zgaditi tržnica....

a krajnji cilj svega ovoga je da se tržnice konačno ukinu jer su konkurencija todoriću i stranim trgovačkim lancima u trenutku bitno smanjene kupovne moći stanovništva.....

budućnost svih vas malih proizvođača je crna da ne može biti crnja---ili ćete povećati proizvodnju i dati robu todoriću ili vas očekuje socijala kroz par godina....

Mislim da bi svi trebali imati fiskalne blagajne,to bi bilo najpravednije...tko se može u to uklopiti,nastavit će radit,a ostali pa,pa...
Mislim da će se to i dogoditi,ali kasnije,jer bi bio preveliki revolt na tržnicama,da se svi moraju fiskalizirati...
Ovaj vikend je kod nas ekipa navukla sezonske robe na kamione i dijelila ju u bescijenje,kao revolt jer ih mi proizvođači nismo podržali u prosvjedima...
Tako se mogla kupiti paprika po 5,00kn,paradajz 4,00kn,krastavac 4,00kn,breskve i nektarine 5,00kn...
Linić im je obećao još mjesec dana šverca,bz inspekcija na placu i oni se toga drže ko pijani plota,niti lipe neće prijaviti u državnu kasu...lude li države...:mur:
 
H

hydra

Guest
Mislim da bi svi trebali imati fiskalne blagajne,to bi bilo najpravednije...tko se može u to uklopiti,nastavit će radit,a ostali pa,pa...
Mislim da će se to i dogoditi,ali kasnije,jer bi bio preveliki revolt na tržnicama,da se svi moraju fiskalizirati...
Ovaj vikend je kod nas ekipa navukla sezonske robe na kamione i dijelila ju u bescijenje,kao revolt jer ih mi proizvođači nismo podržali u prosvjedima...
Tako se mogla kupiti paprika po 5,00kn,paradajz 4,00kn,krastavac 4,00kn,breskve i nektarine 5,00kn...
Linić im je obećao još mjesec dana šverca,bz inspekcija na placu i oni se toga drže ko pijani plota,niti lipe neće prijaviti u državnu kasu...lude li države...:mur:

slažem se sa vama u potpunosti....definitivno bi to bilo najpravednije rješenje i mislim da će to i uvesti do kraja ali samo ako im prođe ovaj prvi val fiskalizacije....

naravno,to će u konačnici rezultirati da će tržnice poskupjeti i polako se osipavati...neće se ugasiti ali da će jako oslabiti to da,uostalom i to jeste glavni cilj svih ovih mjera vlade-da oslabi tržnice i proširi prostor za trgovanje trgovačkim centrima....
 

Kukuruz

Član
Tu od
4 Srp 2013
Poruka
90
OPG dopunske dijelatnosti

hortikultura (uzgoj cvijeća i ukrasnog bilja)
uzgoj peradi i proizvodnja konzumnih jaja

zanima me sljedeće
- dokaz o osposobljenosti za obavljanje dopunske djelatnosti ako je ista propisana posebnim propisima koji reguliraju dopunsku djelatnost,

treba li kakva osposobljenost za ove dvije dopunske dijelatnosti,

hvala
 

gono

Novi član
Tu od
22 Srp 2013
Poruka
7
da li ima netko na ovom forumu da mi pomogne
posadio bi lavandu i prodavao bi na standu proizvode od lavande.
Kojim putem krenuti znam samo da nece bit zarade vece od 10000 eura

Posadit .uzgojit i prodat

Kako????

Boli me glava od foruma ako ima tko da mi jednostavno objasni.
dali postoji nesto jednostavno,da sam ulazem bez drzave i da nedajem nista drzavi
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
da li ima netko na ovom forumu da mi pomogne
posadio bi lavandu i prodavao bi na standu proizvode od lavande.
Kojim putem krenuti znam samo da nece bit zarade vece od 10000 eura

Posadit .uzgojit i prodat

Kako????

Boli me glava od foruma ako ima tko da mi jednostavno objasni.
dali postoji nesto jednostavno,da sam ulazem bez drzave i da nedajem nista drzavi

Jer imaš OPG ili ništa zasada?
 

gono

Novi član
Tu od
22 Srp 2013
Poruka
7
nemam nista...krecem od nule....

imam ideju ,planove ,ali izgleda da ce me birokracija otjerat od tog...

moja ideja i plan je:

1.na polju posadit lavandu

2. otvorit stand na jadranu(kao oni na hvaru-tu shemu zelim) prodavat lavandino ulje,cvjetove lavande itd, znaci proizvode koje cu proizvest od lavande

3.ja i fren prodavat na standu...

Uz svoj stalni posao imam vremena za takvu avanturu kojoj bi posvetio vrijeme poslije posla..

Koliko sam shvatio preko foruma sto mi je za ciniti:

Otvorim OPG ,koji nije u sustavu pdv,jer nenamjeravam u prvih 5 god imat velik profit..to je ono do 85000kn ako sam u pravu!

Dali imam kakva davanja prema drzavi ili nemam(mirovinsko ,socijalno...)?

Dali na proizvodima (ulje u flasici,lavanda u vrecici itd..)treba bit deklaracija ili je dovoljno neka etiketa sa imenom opg i osnovnim podacima?



Otvorit stand ,platit gradu neku taksu za stand, na standu prodavat svoj proizvod nesto usicarit a da mi nije potrebno knjigovodstvo,pdv...da bude sve legalno da me neki inspektor ne ebe ..

Znaci nezanima me poticaji,ni davanja drzavi ni knjigovodstvu ni pdv...samo naplatit svoje ruke ...

mislim da je to moguce uz ovu vrstu OPG koji nije u sutavu PDV

KRECEM OD NULE NEMAM POJMA NISTA odakle da krenem?pravnik nisam da bi znao tumacit zakone...
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Pokušati ću ti približno odgovoriti ali netko će sigurno još dodati toga,jer u našoj birokraciji JOŠ je put bez granica.
1 Ako imaš zemlju zašto ne.
2.Ako misliš prodavati svoj proizvod bez fiskalizacije kao OPG,moraš ga otvoriti .
Od 2010 god novoupisani moraju plačati mir-soc osiguranje nekih 500 tinjak kn mj.
3 Ti da ako si nositelj ali frend ne bez dnevnog vaučera+PDV na kraju god i plače -to možeš izbječi jer ste prijatelji.
4 Ako je tvoj proizvod i u sustavu OPG-a si moraš imati samo istaknutu tablu na štandu-- naziv OPG-a MIPG adresa .
Mislim da na proizvodima ne moraš na voću i povrću nemora biti jer je vlastiti proizvod,ulje i mirisi možda sanitarnu suglasnost,to ne znam.
Da moraš imati zakupljen prostor i to plačaš gradu tj komunalnu naknadu,da te komunalni insp ne oplete po đepu a i dr. inspekcije.
Dr davanja ne moraš u nikakve paušalce i poreze a i poticaj možeš ostvariti na osnovu toga samo površinu moraš upisati u ARKOD,još možda dobiješ koji Euro i iz Europskih fondova za ruralni razvoj,oni vole male s dobrim programom.
Kretanje od nule je najteži ali i najuzbudljiviji dio poljoprivedne proizvodnje,sve sam radiš,stvaraš tvojim rukama,novcem idejama.
Ta nismo mi Todorić da sve dobijemo zabadava:D:
 

gono

Novi član
Tu od
22 Srp 2013
Poruka
7
to mi ne drzi nesto vodu ako sam ja zaposlen i poslodavac mi placa doprinose zar ja moram opet preko OPG platit 500 doprinosa...

Koje su to zavrzlame i na kraju dodje linic i zapecati mi stand..

jadan ja sto zivim u toj truloj drzavi..
 

Najnoviji postovi

Na vrh