• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

REgulator sile kocenja na prikolici zeza

B

Bobo

Guest
Dakle, problem je u ovome cudu:




Kad smo kupovali prikolicu, ustekam zrak, oltvorim ventil, sve se napuni na 4.5bar-a i ne mrda, kocnice rade super, milina. u zetvi osjetim da kad ugasim traktor, ona polako ispusta zrak i da se prikolica sama koci. Raspitam se malo okolo i kazu mi da je to normalno, i kad se traktor upali, da ce se tlak dici i da nista ne brinem. Kocnice i dalje rade besprijekorno, samo zrak "curi"...

Sve je bilo ok, dok nedavno nisam isao s prikolicom u transport, i zrak iz ventila dosta curi, sto veci gas na traktoru, to zrak vise curi van na ovo sito dolje:




Sad mene brine, jal to zbilja normalno, al kako mi kazu da sav visak zraka treba traktor izbaciti na "kihavac" a na prikolica kao sto je slucaj kod mene. Kocnice i dalje rade super, samo zrak sisti jako puno van. Da ju vozim na reklamaciju moglo bi biti: "kocnice rade normalno, vozi ju kuci"...

Jel postoji kakva caka, da to sam popravim, ili je to zbilja normalno u sto, iskreno, sumnjam?
 
B

Bobo

Guest
Na oko 5 bar-a Nisam siguran vise... kad je prikolica prikopcana, preko 4 ne ide pritisak, jer sve iz nje iscuri...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
nekud mora otić, zar ne? a jel ti brzo pada pritisak (na prikolici) kad ju odspojiš s traktora?
 
B

Bobo

Guest
Da, i na to sito curi dolje, kao kad je spojena s traktorom...

Kad zatvorim zrak da ne izlazi, prikolica koci. Kao da se nesto unutra zaglavilo, a ne znam sto me ceka unutra, pa me malo prpa da sam otvaram taj ventil, da nece kaki federcic izletjeti van, pa se mog slikat u ova krizna vremena ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mislim da nije normano da curi , kod mene nije ništa curilo(kad je bilo novo) ...ali je jednom počelo (mamicu mu )
U početku kad je curilo (kaj zrak curi? :scratch ) prestalo bi kad bi u vožnji , onaku usput "piknuo " kočnicu ....tada bi prestalo i opet počelo za koju minutu ..jebemti komplicirane rečenice :scratch ..
Ali je to sve krenulo nakon 4-5 god.
Tak da ono , moj bobo nemaš ti sreče s novim stvarima .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Nije normalno, jer tu izlazi zrak pri otkočivanju. Vjerojatno je ušlo smeće ili je loša gumica. Reklamiraj ili rastavi sam.
 
B

Bobo

Guest
tako sam i ja u pocetku, dirnes kocnicu par puta i ono prestane, al polako je opet pocelo curjeti...

Rastavio bih ja to sam i to jos danas, samo da znam sto me unutra ocekuje, jel to neka banalije da glava boli, il je to neka komplikacija da glava boli, ne znam...

Znam i je da tu treba zrak izletjeti van, kad otpustim kocnicu, al sam mislio da se radi o nekom "drugacijem" regulatoru pa ono...

Meni se nekako cini da se tu zaglavio neki ventil (tipa termostat) pa da ga samo treba razraditi malo... Moguce da je nesto pohrdjalo u sistemu, jer nemam naviku ispustati kondenzat iz boce povremeno, pa je moguce da je u prikolicu uletjela litra vode pri par prvih kocenja i tamo napravilo dar-mar :(

Bas cu to skinuti ak budem isao na selo danas, jer me zivo zanima sto se unutra krije ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
hm.. voda ne bi smjela raditi probleme , unutra je sve od aluminija ili je pocinćano ...
Slobodno utaži žnatiželju i raskopaj ga ...
Skineš ona 4 šerafa M8 , unutra je hm..kilp tj. dva spojena klipa na jednom je manžeta na drugom samo O-ring ..
Između je još jedan ventil ..uglavnom sve se drži skupa ... malo podmažeš /očistiš ,možda bude 1-2 vožnje OK
Ako možeš reklamiraj /mjenjaj ...
Uglavnom ja sam stvar sredio tako da sam izvadio taj klip pai kad bi trebalo panicno koćiti otvorio onaj ventil kod spojnice za zrak ...još je bilo prakticnije kod kretanja na uzbrdici ;)
 
B

Bobo

Guest
Nisam isao na selo, sutra sam gore prijepodne sigurno, ak ne i dulje, pa cu vidjeti sto se da napraviti...
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Ako je prikolica ili ventil pod garancijom reklamiraj,jer zračni ventili (ni hidraulički)nisu toliko komplicirani da čovjek koji je zainteresiran nebi skužio o čemu se radi ali jednostavno nemaš kod kuće tih djelova jer nije ti prošo O-ring nego neka manžetica ili gumica koja prijanja čeono,a onda je teško rastavljeni dio reklamirati.Ako je garancija prošla(ja sam na svojim stvarima jedva čekao da prođe pa da vidim unutrašnjost)onda slobodno rasturi i vidi o čemu se radi ako ti nije šta jasno slikaj pa da se svi čudimo tom mehanizmu.Inače taj ventil(ustvari su dva)svaki košta 500Kn cirka.
 
B

Bobo

Guest
Prikolica kupljena pred zetvu 2009.g. ;) Sto vise da ti pricam...

Al sve mi se cini da cemo se preko telefona dogovoriti da dovucem prikolicu na servis (30-ak km od kuce) i da ce se tamo ustanoviti da kocnice rade dobro i da to nije za reklamaciju te da ce me poslati kuci...

Ne znam ni sam sto daradim, mislim to otvoriti, da vidim o cemu se radi, pa kad vidim dal mogu popraviti, odluciti sto dalje. Ako je samo neki trun zapeo, ocistit cu to unutra i sastaviti nazad, a ako je nesto meni nepopravljivo, sastavljam i zovem servis, pa cu se onda s njima naganjavati...

mozda ih sutra i nazovem, da vidim najprije njihovu reakciju, pa da vidim dalje kako cu postupiti. ne volim cackati po necemu sto je pod gaarancijom, a cim istekne sarafam (sjetimo se da sam rastavio pol traktora da zamjenim brtve na karteru)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ma moš misliti da imaš garanciju na to , odjebat će te u roku odmah ..i još je voziti 30 km , a u PM :twisted:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,389
Bobo, napravi foto-strip. I mene zanima kak to izgleda iznutra. Mislim ga otvoriti, urediti i osposobiti zračne kočnice iako ni na jednom traktoru nemam kompresor. Mora biti ispravno.
 
B

Bobo

Guest
Cim stignem, u guzvi neopisivoj sam ovih dana, al kad budem skidao, poslikat cu sve...
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
imam istih problema kao i ti, ali na zmajevki staroj 20 godina, prošle sezone me to počelo zajeb....., al nemam hrabrosti to rastaviti da još više nekaj ne pomrdam.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
i kodmene na Zmajevki isto piri, al kad upalim traktor napiri zrak i sve dalje normalno radi pa nisam imo u planu ništa rastavljat dok radi radi kad nebude radilo onda čemo promjenit i gotov poso
 
B

Bobo

Guest
Evo, koga interesira kako ovo cudo zgledi iznutra, nek pogleda slijedece slike:

Gornji dio:


Donji dio:


Ovu gumicu na gornjem djelu namazao s masti, kao i njeno leziste u donjem djelu, i na masti nisam stedio, kao ljudi koji su sastavljali regulator, sastavio nazad, prikljucio prikolicu na traktor i kad se tlak digao na 4.5 bar-a sve je bilo ok. Dok god sam bio na selu, ni truncica zraka nije izasla van, al sam otkocio prikolicu, da ne budu pakne bez veze stisnute.

Eto, "problem" rijesen!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
U bem te , još si trebao izvaditi ovo s gornje slike ,sklop na kojem je taj o-ring ,gore je još jedan klip samo ne s o-ringom nego ima manžetu
 
B

Bobo

Guest
Pokusavao sam to cudo izvuci dolje, ali se nije dalo... Cuo sam neku oprugu unutra kak ose do kraja zbija, al mi se nije cinilo da ce to samo tako izaci van...

Ak dalje bude zezalo (sad ce branje kukuruza i zetva soje, pa ce se prikolica navozati dosta) onda cu to rastaviti od pocetka do kraja i sve pregledati. prikolica ima jos garancije dosta, tak da preko zime ima vremena za reklamaciju.
 
Na vrh