• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,858
oko 10 kg/ral. Ako te bude zanimalo budem provjerio kod kolege tu u okolici Sisaka. Nisam ni znao da mu sin to sije za sjeme i prodaje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Jucer bio u obilasku i cini se ovaj mraz nije nastetio repici, dal ce sljedeci vidjet cemo,,,
ako ode 2 ha :mur::mur::mur:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovako moja izgleda na danasnji dan,,,

2pq45m8.jpg


314uzw7.jpg


tamov9.jpg


Jucer prskano insekticidom, sa malim zakasnjenjem jer je vec dosta stete napravljeno,,,
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,858
Sa čime špricaš protiv trave, ako špricaš ?
Ako se sije kao razor604 sigurno ima trave.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,734
Protiv trave s ničim, treba samo sijati svaki red da što prije zatvori zemlju. Prskanje samo sa insekticidom po potrebi.

Bobić, vidim povaljal si, sad je meni žal kaj mi nismo stigli našu povaljati
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da si rekel mogel sem ti ja kad je valjak vec bio prikopcan,,,:tongue:
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
463
Ekipa jel znate nekog ko ima certificiranu raoulu?
I sta bi se dogodilo da posijem odma iza zetve psenice(15-20.7)?
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Ako ne bu velika suša, normalno bu rasla. Vodi računa da za toplijih dana brže raste pa bu je i prije trebalo zaorati. Možda planiraš opet sijati žito na istu parcelu? Ne znam jel bi to bilo pametno, ali možda netko zna.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
463
Ma bit je u tome da sam dok sam prijavljivao poticaj,stavio u poticaj i postrnu kulturu,pa mozda dode koja kuna.. A oni imaju uvjet za to da se ta postrna kultura posije u roku od 24 sata od zetve predkulture..
Tu ce ici kukuruz na proljece..
Znaci trebao bi prvi put zaorat malo plice a drugi put onda jesensko duboko oranje..?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Ma bit je u tome da sam dok sam prijavljivao poticaj,stavio u poticaj i postrnu kulturu,pa mozda dode koja kuna.. A oni imaju uvjet za to da se ta postrna kultura posije u roku od 24 sata od zetve predkulture..

Netko tu nije normalan. Izgleda da ima uhljeba na svim razinanama ko pljeve. :fiery: :icon_anal: :icon_axe::(devil)::mur:

Sije se valjda onda kad su povoljni uvjeti i termin za neku kulturu. Pitaj tu osobu iz agencije jel ti bu vratila utrošen novac i vrijeme ako zbog vremenskih neprilika sjetva ne uspije?
Ako slučajno bude povoljno vrijeme i sjetva uspije, tko bu platil dodatno oranje ujesen, nije gratis nego košta.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Ma bit je u tome da sam dok sam prijavljivao poticaj,stavio u poticaj i postrnu kulturu,pa mozda dode koja kuna.. A oni imaju uvjet za to da se ta postrna kultura posije u roku od 24 sata od zetve predkulture..
Tu ce ici kukuruz na proljece..
Znaci trebao bi prvi put zaorat malo plice a drugi put onda jesensko duboko oranje..?

Ovo je glupost teška i ta osoba koja ti je to rekla u agenciji nema pojma šta govori.

U pravilniku lijepo piše, da se sjetva treba obaviti od 1.6 do 1.9 i točka. ( normalno nakon skidanja glavne kulture, hoće ti glavna bit uljana repica, pšenica ili ćeš silirati kukuruz, to je nebitno, do 1.9 mora bit posijano ).
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
515
To su sve gluposti za Ginisovu knjigu. Meni su stavli 4 parcele usred polja kao ranjivo područje zaštite voda zbog nitrata. Znači treća tabla od ceste, dvije table do željezničke pruge. Vode nema na kilometar na jednu ili drugu stranu. Od 100 upisanih arkod parcela na 53 imam nekakvu napomenu.
Inače za postrno uvijek čekam da padne kiša, jedan plitki prolaz rotobranom po neizoranom strništu i sjetva. Tu su uvijek u pitanju kulture sa sitnim sjemenom tako da duboka obrada ne treba.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
463
Bio sam u agenciji i pitao gospodu jel bi mi mogla staviti odma i nekakvu zelenu gnojidbu u poticaj i onda se nadovezao gospodin koji radi u istoj kancelariji da je negdje procitao da se onda ta sjetva mora obaviti u roku od 24 sata od zetve predkulture.
Ja bi volio naci negdje da nemoram odma u 24 sata sijat jer onda moram dva puta orati.. A to mi se bas ne svida..
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
515
Milan, tako sijem i repicu, i "kuruznicu" za kositi, i ide bez brige. Uvjet je jedini da idem iza kiše kad je zemlja dovoljno vlažna jer bih inače silovao i traktor i rotobrane, a njih nisam dobio kako kod nas kažu "na jebu". Ono malo ostataka od od slame kad se iskombajnira ne smeta ničemu.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Bio sam u agenciji i pitao gospodu jel bi mi mogla staviti odma i nekakvu zelenu gnojidbu u poticaj i onda se nadovezao gospodin koji radi u istoj kancelariji da je negdje procitao da se onda ta sjetva mora obaviti u roku od 24 sata od zetve predkulture.
Ja bi volio naci negdje da nemoram odma u 24 sata sijat jer onda moram dva puta orati.. A to mi se bas ne svida..

Površine s postrnim/naknadnim/pokrovnim usjevima (među-kultura)
Navedene kulture mogu biti:
• trava usijana u glavni usjev (kao „podusjev“). U ovom slučaju nije riječ o mješavini dvije kulture, već o travi;
• postrna, tj. naknadna kultura (nakon glavne kulture), koja ne ostaje na polju preko zime;
• zeleni pokrovni usjev koji ostaje na polju preko zime najkasnije do proljeća iduće godine.
Sjetva postrnih usjeva treba biti obavljena do 1.9. godine za koju se podnosi zahtjev.
Postrne kulture mogu se koristiti na sve uobičajene načine (zelena gnojidba, stočna hrana, pčelinja paša i dr.).

Priznata površina dobije se primjenom faktora 0,3: ako poljoprivrednik npr. treba 5 ha EZP (jer ima ukupno 100 ha oranica), a želi kao postrne usjeve iskoristiti za EZP, treba ih zasijati na 17 ha!

Formula za izračun potrebne površine ako su EZP samo postrne kulture: ukupan broj hektara oranica*0,05)/0,3
 
Na vrh