• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Code,
tvoj prijedlog je, zbog nedostatka mehanizacije, nažalost neprovediv.

Kaj nitko nema iskustva ili drugih saznanja jel dobro izorati livadu i posijati rauolu za zelenu gnojidbu, a zatim pšenicu nakon malčiranja i zaoravanja rauole? :confused:
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Moja iskustva s livadama su da je uvijek kad se pooru zemlja jakoo rahla, jer se puno humusa stvara.

Posij sad raoulu, najesen nakon zaoravanja, posij pšenicu i stočni grašak do 15.10 i na prolječe početak-sredina 5mj zaori i posij kukuruz.
Graška čim više.

ili možeš sad pretanjurati(ako imaš tanjurače) da razrežeš gornji sloj gdje je najviše korijena trave da lakše oreš i da sad potjera korov koji češ kasnije zaorati. Posij pšenicu najesen i druge godine po njoj raoulu ili čak sirak ili susu. Najesen možeš posijati lješnjake. Ja ti prodam sadnice :)

Ali prva solucija mi se bolje sviđa zbog graška i N
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
U tom slucaju grasak ide za zelenu gnoidbu ???

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

borovicb

Član
Tu od
29 Velj 2012
Poruka
406
Da, grašak za zelenu gnojidbu.Mase ima više nego raoule a i mahunarka je a svi znamo kj one rade
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,482
Moram vidjeti sutra sa kolegom, on ima, al vjerujem da ce biti oko 10-12kn, tu negdje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Kakva bi bila klijavost ovogodišnjeg sjemena za godinu dana?
Treba mi jako malo za ovu godinu i još malo za iduću godinu pa bi kupil sve zajedno u jednoj pošiljki.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Ja sam probao, sljedeće godine, i kljivost potpuno ista kao i friško sjeme.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
Jel Rauola prolazi kao druga kultura za zelenu gnojidbu, odnosno zeleno plaćanje? Navodno treba biti 20% druge kultura za zelenu gnojidbu... Mi smo posijali sada 6ha uljane repice i sad treba na 4ha posijati nešto drugo, a nemamo pojma što sve spada u tu zelenu.

Jel ima neki popis? Našao sam na Agroklubu nekakav popis.
Lozinku i to su moji zagubili za Agronet da potražim tamo. Ja sam mislio zasijati grašak, a sad ako i ovo ulazi morti nebi ni to bilo loše posijati.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,904
Posijao ja rauolu jučer i danas lagano, 12 ha , uvjeti idealni , prvi prohod je bio pred mjesec dana i sad drugi prohod odmah sa sijačicom na gruberu ,vlage najljepše , gruber made in markach











 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,125
Odličan posao, stvarno što je je :D

Koliko kg bacaš sa tom sijačicom gore ?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,887
Jel Rauola prolazi kao druga kultura za zelenu gnojidbu, odnosno zeleno plaćanje? Navodno treba biti 20% druge kultura za zelenu gnojidbu... Mi smo posijali sada 6ha uljane repice i sad treba na 4ha posijati nešto drugo, a nemamo pojma što sve spada u tu zelenu.

Jel ima neki popis? Našao sam na Agroklubu nekakav popis.
Lozinku i to su moji zagubili za Agronet da potražim tamo. Ja sam mislio zasijati grašak, a sad ako i ovo ulazi morti nebi ni to bilo loše posijati.

Mislim da je dosta dobro razjasnjeno kaj sijati za ezp:

http://www.savjetodavna.hr/savjeti/...-ekoloski-znacajne-povrsine-i-postrna-sjetva/

Nije mi jasno koji je razlog strucnjaka da moraju biti pomijesane barem 2 kulture, neznam kaj moze pomijesani npr.jecam napraviti s npr.rauolom...

I Mata dobro to tebi gre ali si zeznul kaj sijes rauolu i u.repicu, ni meni nije bilo jasno kaj skim ide...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Jel bi se dala pšenica sijati s tom sijačicom na gruberu?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,904
16 kg/ha sam sijao

Pomješao sam i malo uljane repice , cca 14 kg rauole i 2 kg repice .

Marko kaj sam zeznul? Nebude to dobro zeleno gnojivo? Neka ide ko s kim hoče , ja tak sijem i nebudem mjenjal taktiku.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,858
Rauolu znam kakvo je sjeme ali neznam kakve je veličine sjeme uljane repice. Može li se sijati pomješano sa OLT sijačicom ?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,425
uljana-repica(22).jpg

rape_(7).jpg


Otprilike se vidi veličina, duplo veće od makovog zrna npr...
 

Najnoviji postovi

Na vrh