• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Repica Raoula

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
463
Znaci po tome ja nisam zakonski obavezan sjetvu postrnog usjeva obaviti nakon 24 sata od zetve psenice,nego do 1.9 ove godine?
Jel mi nemogu nista ako dode kakva inspekcija a sjetva nije obavljena za 24 sata,vec nakon 20-25 dana?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,734
Koliko je potrebno minimalno hektara oranica da bi imao pravo na zelena plačanja?
Ili bi mogao to prijaviti bez obzira koliko imam?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
@Maschio upravo tako, i nitko te ne može uvjeravati u drugo jer tko piše u pravilniku.
@Šanana do 15ha si automatski korisnik zelenog plaćanja, iznad 15ha moraš ispunjavat određene uvjete ako misliš iskoristit prava na zeleno plaćanje na najmanje 5%
površine oranica.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,482
Da li ima netko sjemena još????

jel bi sada bilo kasno posijati, da ju mogu vršiti za sjeme?? do kada se može sijati za sjeme?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,734
Mislim da je sada prekasno, mi smo sijali malo kasnije i upitno je dal bude došla za sjeme.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo i moje od pred neki dan,,,
malo mi se cini rijetka ali ipak lagano i ujednaceno zatvara sklop, mozda je i bolje da nije pregusta,,,


5nn5fl.jpg


skuwqx.jpg


1z1wyv8.jpg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
U par dana razlike mnooogo se toga promjenilo,,,
malo je porasla i rascijetala se ko kakva prava,,,
trenutno je visine od oko metar i nadam se da nece poleci,,,
jos samo da se dobro oplodi,,,:icon_e_confused:

11k84yo.jpg


23ma7ep.jpg
 

Prilozi

  • Picture0003.jpg
    Picture0003.jpg
    19.8 KB · Pregleda: 75

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da cini se da odlicno izgleda, nije previsoka te se nadam da nece poleci, daklem i svo zrno bi tad trebalo biti zdravo,,,

Prodaja, hmmm, da imam u planu i prodati nesto ako sve bude u redu i ako se uspije skinuti s polja,,,
No do toga je jos daleko tako da nista unaprijed ne mogu obecati,,,

Racun, da mogu izdati racun ali buduci da sam obrtnik koji porez placa paosalno u cijenu Vam ne mogu uracunati pdv niti isti mozete odbiti ali iznos sa racuna Vam moze uci u troskove,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Buduci da je dosta kise palo u zadnjih dana i da je između toga toplo vrijeme mala je jos malo porasla, sad je u prosjeku između 120 i 160 cm visine,,,
Iako je to dosta visoko iskreno se nadam da nece poleci kao kolegina tu u selu,,,

U blizini (cca 500 metara) nalazi se oko 70 kosnica pcela i svaki dan to je ludnica koliko ih je na cvjetovima, nadam se da ni oplodnja nece izostati,,,

13335583_1013356665438821_4186365655984821486_n.jpg
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
463
Re: Uljana rotkva, rauola

Kupio sam u pz Kalinovac rauolu,pa ima jos gdje koje krupnije primjese,npr.zob,mahunica,slama i tak..sad s cime bi ja to prosijao?uzeo sam je za 20 kg na hektar

Ja se ispricavam,nisam uopce gledao da je ovo ponuda,ja sam mislio da je tema rauola,molio bi adminiatratore da prebace u odgovarajucu temu.
 
Posljednje uređivanje:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Evo ubrana ova sa slike, jos prosli tjedan,,,
Nije nesto posebno ali dobio na tih tri jutra oko 2 tone,,,
recimo da sam zadovoljan s obzirom na to u kakvom je stanju zemljiste,,,
Sjutra slijedi dorada pa moze na bubanj,,, :tongue:

U subotu cemo na to isto zemljiste aplicirati oko 150 ooo litara gnojovke pa opet sjetva,,,:redface:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Imam jednu livadu s jako teškom zemljom (glinasta ilovača). Planiram kroz godinu, dvije, zasaditi orahe ili lijeske. Prije sadnje želim na toj parceli još uzgojiti pšenicu ili kukuruz.

Koja varijanta bi bila najbolja za poboljšanje strukture zemljišta prije sadnje:
1. pšenica i rauola za zelenu gnojidbu,
2. rauola sad u kolovozu, pšenica najesen i ponovno rauola iduće godine za zelenu gnojidbu,
3. rauola krajem kolovoza, zimska brazda i kukuruz na proljeće,
4. zimska brazda, na proljeće kukuruz, pšenica i rauola za zelenu gnojidbu.

Prve tri opcije pretpostavljaju sadnju voćki iduće godine najesen, a 4. u 2018. na jesen.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Pšenica ti neće popraviti strukturu tla, prije će ju pokvariti. Zob je puno bolji izbor od pšenice.
Neka leguminoza ako postoji mogućnost. Nama je na takvom tlu inkarnatka bila dobra sa zobi i uljanom repicom jer je jeftina . To bi sijali u kolovozu a malčirali u travnju.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Tatar,
nisi razmel. Pšenicu i kukuruz trebam ionako negdje posijati, a rauola bi bila za popravljanje strukture tla. Ovdje se pšenica i kukuruz spominje samo zato da nebi zemlju obrađival isključivo za zelenu gnojidbu. Problem je kaj nisam siguran koja kombinacija je dobra (ili najbolja ako ima više dobrih).
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Puno stvari se može posijati sve zavisi kakva je godina itd.
Moje mišljenje : posijati pšenicu i u veljaci u nju usijati crvenu djetelinu ,posijati pšenicu i po pšenici zelenu gnojidbu ili posijati sad zelenu gnojidbu (više kultura odjednom ) i ostaviti do proljeća ako imaš mehanizaciju kojom možeš takvo tlo obraditi u proljeće.Najbolja ti je zadnja opcija ako imaš mogućnosti .
Skužio sam ja tebe samo kad nešto ideš popravljati trebaš sijati sve tako da ideš u tom pravcu, pšenica ti kvari strukturu tla sijao ju za zelenu gnojidbu ili kao cash usjev.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Hvala tatar! :drink:

Ja mislim da bi najveći efekt rahljenja zemlje postigel s varijantom
2. rauola sad u kolovozu, pšenica najesen i ponovno rauola iduće godine za zelenu gnojidbu.
Ako sad padne kiša vjerojatno bi mogel izorati na oko 15-20 cm dubine. To bi za rauolu trebalo biti dovoljno duboko.

Muči me kaj ne znam jeli to dobar plodored.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Ma sve je bolje od klasike, tako da nemaš brige oko toga . Ako imaš mogućnosti ubaci sa raoulom malo zobi jer ima jako dobar korijen i neku leguminozu(grahorica , grašak soja lupina ,leća ,bob....). Što se dubine tiče kako god napraviš samo da nikne ostalo će biljke same.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,125
Najbolji efekat rahljenja bi bio sa nekim mehaničkim strojem, ovo je sve nula na takvoj livadi...
 

Najnoviji postovi

Na vrh